İrlanda'ya Uçak Bileti Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İrlanda'ya Uçak Bileti Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bu yazıyı okuduğunuza göre yolculuk yakın olmalı. Yolculuğunuzu en az stres ve heyecanla geçirmeniz için uçak biletinizi almadan önce belirteceğimiz bazı noktalara dikkat etmenizi tavsiye ederiz.

 

1- Karşılaştırın

Uçak biletinizi uygun fiyata almak isterseniz öncelikle Skyscanner gibi karşılaştırma yapan arama motorlarını kullanın. Bu sayede size en uygun saat ve fiyat opsiyonlarını rahatlıkla görebilirsiniz.

 

2- İrlanda’ya Yolculuk Süresi

Yurtdışı uçuşlarında saat farkını göz önünde bulundurmanız gerekir. İstanbul - Dublin arası yaklaşık 4,5 saat sürmektedir. Örneğin, 08.35 İstanbul kalkışlı bir uçak Dublin’e 10.20 de varır. Dönüşte ise Dublin’de 11.15’te kalkan bir uçak, yaklaşık 18.35’te İstanbul’a ulaşır.

saat farki

 

3- Direk Uçuşlar

İrlanda’ya yıl boyunca her gün İstanbul’dan direk uçuşlar bulunmaktadır. İstanbul’dan Dublin’e THY’nin günde 2 kez biri sabah kalkışlı 08.35, biri öğlen kalkışlı 14.10 uçuşu bulunmaktadır.

 

4- Yurtiçi Aktarmalı Uçuş

İrlanda’ya yurtiçi aktarmalı olarak gidecekseniz uçuşunuzun bağlantılı olup olmadığına dikkat etmelisiniz. Genellikle aynı havayolu şirketi ise bağlantılı uçuş verir ve problem yaşamazsınız. Fakat farklı havayolu ise ve iki kez biletleme yaparak satın aldıysanız yurtiçi uçuşunuzda yanınıza alacağınız bagaj kilo sınırınız daha düşük olacaktır.

irlanda bileti

 

Örneğin, İzmir - Dublin bileti alıyorsanız genellikle İstanbul aktarmalı seçeneklerle karşılaşırsınız. THY’nin uçuşları bağlantılıdır ve bagaj kilo sınırı yurtdışına göre ayarlanır. Şayet siz derseniz ki İzmir İstanbul farklı firmadan alayım, İstanbul - Dublin farklı olsun, o zaman İzmir İstanbul bagaj sınırınız 15 kg, İstanbul Dublin bagaj sınırınız 20 kg olur (Şirketlerin bagaj sınırı farklı olabilir, genel bir örnek verilmiştir).

 

5- Yurtdışı Aktarmalı Uçuş

İrlanda’ya yurtdışı aktarmalı bir uçuş tercih ediyorsanız bu durumda daha dikkatli olmanız gerekir. Bazı ülkeler, aktarmalarda dahi transit vizenizin olmasını isteyebiliyorlar. Bu yüzden yurtdışı aktarmalı bir uçuş planlıyorsanız biletinizi almadan önce aktarma yapacağınız ülkenin konsolosluğu ile görüşüp transit vize gerektirip gerektirmediğini öğrenin.

Genellikle tek yurtdışı aktarması yapıyor, aktarma yerindeki bekleme süreniz 8 saatten az ve havaalanından dışarı çıkmıyorsanız problem yaşamazsınız diyebiliriz. Yine de riske atmamak için yurtdışı aktarmalı bilet almadan önce aktarma ülkesinin konsolosluğundan mümkünse yazılı teyit alınız.

 

6- Birden Fazla Aktarma

İrlanda’ya giderken birden fazla aktarma yapacaksanız, bu sizin için biraz yorucu olabilir. Yurtdışı birden fazla aktarmalarda kesinlikle transit vize istenmektedir. İrlanda’ya giderken birden fazla aktarmalı uçuşları çok fazla tavsiye etmiyoruz.

 

7- Bagaj Kilo Sınırı

Havayolu şirketine göre değişmesine rağmen, genellikle yurtiçi uçuşlar için 15 kg ve yurtdışı uçuşlar için 20 kg bagaj kilo sınırı bulunmaktadır. Bunun haricinde 8 kg kabin bagajı hakkınız bulunur.

Şayet kilo sınırını aşıyorsanız, tavsiyemiz online olarak ek bagaj satın almanızdır. Aksi taktirde havaalanında 1 kg için bile oldukça yüksek miktarda ücret ödemeniz gerekebilir.

bagaj kg siniri

 

8- Yolculuk Sırasında Yemek

İrlanda’ya yolculuk sırasında karnınız acıkabilir, bu yüzden biletinizi aldığınız havayolu şirketi yemek sunmuyorsa yanınıza atıştırmalıklar almanızı tavsiye ederiz. THY ile seyahat ediyorsanız bunu dert etmenize gerek yok, çünkü yemek ikramları olmaktadır.

irlanda bileti ekonomi

 

9- Seyahat Tarihleri

Son olarak, biletinizi alırken tarihin konaklama başlangıç tarihiniz ile aynı olduğuna ve konaklayacağınız yerin check-in saatine uygun olduğuna dikkat ediniz. Örneğin, aile yanında konaklama yapacaksanız ilk gün giriş saatiniz en geç 22.00 olmalıdır.

 

10- Biletinizi Danışmanınıza İletiniz

Uçak biletinizi alır almaz danışmanınıza iletiniz. Danışmanınız karşılamanız varsa organize edecek ve konaklayacağınız yere varış saatinizi bildirecektir.

 

Keyifli yolculuklar dileriz.

 

 

İzmir bölge müdürü olarak görev yapan Seda hanım, 6 yıldır Eğitim İrlanda ailesinde yer almaktadır. Dil okulları ve yaz okulları konusunda yüksek bilgiye sahiptir.

İLETİŞİM

 
Dublin Ofisi (Merkez)
Adres: 23 Marlborough St,
Dublin 1, Ireland
bilgi@egitimirlanda.com
00 353 892 23 6605
00 353 899 72 2069
00 353 863 11 3004

 


 


İstanbul Ofisi
Adres: Mecidiyeköy Mahallesi, Şehit Ahmet Sokak
Mecidiyeköy İş Merkezi K:/96 Şişli
bilgi@egitimirlanda.com
0 850 532 9 353
00 90 541 789 13 53 (Whatsapp)

00 90541 357 33 53   (Whatsapp)


 


İzmir Ofisi
Adres: Konak Pier Karşısı, 860 Sokak
Konak Mh. Ağahan İş Hanı,Kat:3, No:306
bilgi@egitimirlanda.com
0 850 532 9 353
00 90 531 338 6984 (Whatsapp)

 

Eğitim İrlanda, 2010 ylından bu yana İrlanda'da hizmet veren İrlanda'da ofisi bulunan TEK TÜRK DANIŞMANLIK ŞİRKETİDİR.  Tüm kadromuz bizzat İrlanda'da eğitim görmüş ve SADECE İrlanda üzerine profesyonelleşmiş tecrübeli danışmanlardan oluşmaktadır.