Para Transferinde Tüm Sorunlarınızı Çözecek Uygulama Transferwise

Yurtdışından para transferinde avantaj sağlayacak ve yüksek banka komisyonlarından bizleri kurtaracak olan bir uygulama detaylarını sizlerle paylaşacağız.

Bilgisayar, tablet ve telefon uygulamasi olan; Transferwise

Yurtdışına para göndermek için kullanılabilecek bircok alternative var, ancak ödemek zorunda olduğumuz yüksek komisyonlar nedeniyle çoğu zaman zor durumda kaliyoruz. Bu nedenle yurtdışına ucuz para transferi yapmak istiyorsanız, bankaların aldığı komisyonları ve kur farkından dolayı ortaya çıkan kaybı minimum seviyeye indiren uluslararası para transferi yöntemi TransferWise‘ı kullanmanızı öneriyoruz.

Transferwise birçok ülke tarafindan tercih edilen Ingitere bazlı bir program. Uygulamayı incelediginiz zaman göreceksiniz birçok ülke para birimini barındırıyor. Yurtdışından Türkiye’ye ve daha birçok ülkeye para transferi yapmamızı kolaylaştıran, aynı zamanda da en avantajlı hale getiren TransferWise, 35 ülkeden para gönderme ve 60 ülkeden ise para çekme hizmeti sunuyor. Transferwise kullanan ogrencilerimizden gelen bilgi dogrultusunda bu servisin guvenli oldugu ve cekinmeden kullanabileceginizi soyleyebiliriz. Bizim icin en onemli olan notkaya gelmek gerekirse para gonderiminde TL-EUR veya EUR-TL seceneklerinin bulunmasi. Gönderim ücreti olarak göndereceginiz tutara gore cuzi bir miktar kesinti oluyor, bunu diger gönderim araclari ile kıyaslayınca göreceksiniz bu tutar hic kayda değer değil. Para gonderiminde ki hizlari da cabasi, minimum gun icerisinde maxsimum ertesi gun para hesabinizda.

Gonderim islemlerinde ki kesintilerin cok olmasi hemde hangi bankayi tercih etmeliyiz sorularina cevap veren bu uygulamayi güvenle kullanabilirsiniz.

Adım Adım Transferwise Kullaranak Para Gönderme

Sizler için örnek bir para gönderme işlemi yaparak uygulamayı test ettik. Ödememizi Türkiye’deki bir hesabımızdan İrlanda’daki bir hesaba gerçekleştirdik. Öncelikle karşı tarafa geçmesini istediğiniz miktarı belirlemeniz gerekir. Yaklaşık 0,63€ ile 0,99€ arasında bir masraf kesintisi oluyor. Ödemenizin karşı tarafa eksiksiz geçmesi için bu masraf miktarını da ekleyerek ödeme yapınız. Haydi şimdi işlem sırasına bakalım. 

1- Transferwise’a Giriş

Transferwise uygulamasını ister akıllı telefonunuza indirip, isterseniz indirmeden direk işlem yapabilirsiniz. Biz bu denememizde, bilgisayar üzerinden herhangi bir uygulama indirmeden işlemi yaptık. Siz de buradan giriş yapabilirsiniz. Karşınıza aşağıdaki gibi bir ekran gelecek. Signup veya Kayıt ol seçeneğini işaretleyin. Personal/Kişisel seçin, ad soyadınızı girin ve şifre oluşturun. Bu kadar basit, Transferwise kaydınız oluştu. E-mail adresinize e-mail konfirmasyonu geliyor, onu onayladıktan sonra sisteme giriş yapabiliyorsunuz. 

2- Ne yapmak istediğinizi seçin

Karşınıza aşağıdaki gibi bir sayfa gelecek. Burada yapmak istediğiniz işlemi seçmeniz gerekli. Para gönderme, Para alma, Kart alma. Biz send money tıklayarak para gönderme işlemi üzerinden devam ettik. 

 

3- Ödeme Tutarını Girin

Burada karşı tarafa göndermek istediğiniz miktarı yazmalısınız. Biz karşı tarafa 10€ geçmesini istediğimiz için, otomatik hesaplanan 0.67€ masraf ücretini dahil ederek 10.67€ göndermeyi seçtik. Kartınızın ana hesabı Euro seçebilirsiniz, genellikle Türkiye’den gönderim yapılacaksa ana hesap TL oluyor, o yüzden TL’den Euro’ya gönderim seçebilirsiniz, en iyi kurdan hesaplama yapılıyor. Aşağıdaki seçenek, İrlanda’ya gönderim yapıyorsanız kesin olarak EUR kalmalıdır. 

Yukarıdaki You send (sizin gönderdiğiniz):10.67€, aşağıdaki kısım Receipent gets (alıcıya ulaşacak miktar):10€. Miktarları fatura tutarınıza göre yazabilirsiniz. Örneğin, ödemeniz gereken fatura tutarı 4000€ ise aşağıdaki rakam yani receipent gets kısmında 4000€ yazmalıdır. 

 

4- Kişisel Bilgilerinizi Girin

Aşağıdaki sayfada isminizin yazılı olduğu kişisel hesabınızdan gönderimi seçiniz. 

Aşağıdaki yere kendi kişisel bilgilerinizi giriniz. 

5- Alıcı Bilgilerini Girin

Bu bölümde parayı kime gönderdiğimizi seçiyoruz. Kendime, başkasına, şirket veya yardım kuruluşu olaran seçenekler mevcut. Biz kişisel bir hesaba gönderdiğimiz için ikinci seçeneği seçtik, fakat siz okul ödemeniz için kullanacaksanız üçüncü seçenek olan şirketi seçiniz. 

Alıcıya ait faturada yazan bilgileri giriyoruz. 

Aşağıdaki bölümde bilgilerin doğruluğunu kontrol ettikten sonra onaylayabilirsiniz. 

6- Transfer Türünü Seçin

Biz hızlı gitmesi için fast transfer kategorisinden debit card olarak seçimimize devam ettik. 

Bilgiler doğruysa ödemeye devam et (continue to payment) seçeneğine tıklayın. 

7- Kart Bilgilerinizi Girin

Banka kartınızın üzerinde yazan bilgileri girmelisiniz. 

Biz üçüncü aşamada Euro’dan Euro’ya ödeme seçtiğimiz ve kullandığımız kartın ana hesabı TL olduğundan dolayı masraf kesintisi 0.67€’dan 0,94€’ya çıktı. Siz üçüncü aşamada ilk seçeneği TRY olarak işaretlerseniz son aşamada böyle bir fark yaşamazsınız. Deneme ödemesi olduğu için bu şekilde cep telefonumuza gelen kodla birlikte işlemi onayladık. 

Veee.. İşlem başarılı!  

Ödemenizi yaptıktan sonra got it seçeneğine tıklayıp track your payment diyerek takibini sağlayabilirsiniz.

8- Dekont Alma

Transferwise size dekont vermez. 7. aşamada bilgilerinizi girdiğiniz karta ait hesabınıza online bankacılık yoluyla giriş yapınız. Biz Ziraat bankası kartı ile para gönderdiğimiz için Ziraat bankası online bankacılık hesabımıza girdik. Girdiğinizde hesaplarım bölümünden hesap hareketlerine tıklayın, orada hesabınızdan yazmış olduğunuz miktarın eksildiğini göreceksiniz. Üzerine tıkladığınızda dekont göndere basın ve dekontu almak istediğiniz e-mail adresinizi yazın.

Birkaç dakika sonra e-mail adresinize aşağıdaki gibi dekont ulaşacaktır. 

İşlem tamam.

Umarız faydalı bir yazı olmuştur. 

İlginizi Çekebilir

Menü