İrlanda`da Banka Hesabı Açma

Türkiye’de ki banka hesaplarından yurtdışına para transferi ve yurtdışında ATM’lerden para çekme işlemleri maliyetli ve nispeten zor olduğu için, bu yazımızda İrlanda’ya dil okuluna gelen öğrencilerin İrlanda’da ATM’den para çekme ve İrlanda’da banka hesabı açma  işlemlerini nasıl yapabileceklerini anlatacağız.Öncelikle İrlanda’ya uzun dönem dil okulu olan Work & Study programıyla gelen öğrencilerin banka hesabı açma hakkı bulunmaktadır.İrlanda’da kısa dönem dil okulu öğrencilerinin banka hesabı açma hakları maalesef bulunmamaktadır. İrlanda’da banka hesabı açma işlemi Türkiye’deki gibi hızlı olmamaktadır.Ancak İrlanda’da çalışmayı plalayan öğrencilerin vakit kaybetmeden banka hesaplarını açmalarını tavsiye ederiz çünkü maaşlarınız İrlanda’da bulunan banka hesabınıza yatırılacaktır.

                                                                 

İrlanda’da çoğu dil okulunun anlaşmalı olduğu banka ve banka şubesi farklılık göstermektedir ve ya bazı okulların ise bankalarla anlaşması bulunmamaktadır. Okulunuzun anlaşması var ise, okulunuzdan banka hesabı açılması için alacağınız bir yazı ile işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.Eğer okulunuzun banka ile anlaşması yoksa, GNIB (İrlanda oturum izni) ve PPS (İrlanda çalışma izni) kartlarınızı aldıktan sonra AIB bankasının herhangi bir şubesine giderek banka hesabınızı açtırabilirsiniz.Dublin merkezde bulunan şubeler yoğun olduğu için banka hesabı açma randevusunu ileri tarihlere verebilir veya işinizi yapmayabilirler ama merkez dışındaki şubelere giderseniz hesabınızı daha hızlı bir şekilde açabilirsiniz.

                                                                 

İşlemlerinizi yaptıktan sonra bir hafta içerisinde evinize öncelikle kartınızın şifresi, bikaç gün sonrasında ise kartın kendisi gelir. Güvenlik amacıyla ikisini farklı farklı zarflarda göndermektedirler.
Kartınız ve şifreniz elinize ulaştıktan sonra paranızı hesaba yatırabilir, hesabınızdan para çekebilirsiniz.

İrlanda’da Hangi Bankalar Var?

Öğrenciler tarafından en çok tercih edilen bankalar sırasıyla

 • Ulster Bank, (2021 itibariyle İrlanda’dan Çekildi)
 • AIB (En çok tercih edilen)
 • Bank of Ireland şeklindedir.

Kuzey İrlanda merkezli olan Ulster Bank diğer iki İrlanda bankası kadar büyük olmasa da, en iyi online bankacılık sistemine sahip olması nedeniyle sıklıkla tercih edilmektedir. Bunların dışında diğer İrlanda bankaları EBS, KBC Bank, Permanent TSB’dir. Tüm bu bankalar İrlanda merkez bankası tarafından denetlenmektedir.

                                                                     

İrlanda’da Banka Hesabı Açmak İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Eğer Okulunuzun Banka İle Anlaşması Varsa;

 • Okulunuzdan bankaya yazılmış mektubunuz
 • İrlanda’da yaptırmış olduğunuz sağlık sigortanız (Burada hatırlamanız gereken nokta, sigorta yaptırırken İrlanda’dan bir adres vermiş olmanız. Aksi takdirde banka yeniden sigorta yaptırmanızı isteyebilir.)
 • Pasaportunuz

Eğer Okulunuzun Banka İle Anlaşması Yoksa;

 • GNIB (İrlanda Oturum İzni Kartı)
 • PPS (İrlanda Çalışma İzni Kartı)
 • İrlanda’da ki sağlık sigortanız
 • Pasaportunuz
 

İrlanda’da Türk Bankaları Var Mı?

İrlanda’da Türk bankası bulunmamaktadır, aslında buna ihtiyacınız da yok. İrlanda’da visa veya master card logolu tüm banka ve kredi kartlarını sorunsuz olarak kullanabilirsiniz.Ayrıca İrlanda’ya gelmeden önce Türkiye’de açtırmış olduğunuz CepteTeb banka kartınız ile İrlanda’da banka hesabı açana kadar en az kesinti ile para çekimlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

                                                                       

İrlanda’da Banka Hesabı ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

 1. İrlanda’da banka hesabı açtırmak ne kadar sürer?
 2. İrlanda’da banka hesabı açtırırken ücret ödemek gerekiyor mu?
 3. Türkiye’deki kartımı marketlerde veya restoranlarda kullanabilir miyim? Kesinti olur mu?
 4. Türkiye kartımdan irlanda bankalarına ait ATM’lerden para çekebilir miyim? Ne kadar kesinti olur? Maksimum limit nedir?
 5. Cepteteb kartını İrlanda’ya gitmeden be kadar önce açtırmalıyım?
 6. Ailem bana nasıl para gönderebilir?
 7. Ailemin Türkiye banka hesabına mı İrlanda banka hesabına mı para göndermesi daha mantıklı? Kesinti miktarları ve günlük limit ne kadar?

İlginizi Çekebilir

Menü