İrlanda’da Öğrenciler İçin Çalışma İzni

Son yapılan uygulamalarla artık İngiltere’ye giden öğrenciler için geçerli olan çalışma politikası değiştirilmiş ve öğrencilerin çalışma hakları alınmıştır. Aynı zamanda daha önce mezuniyet sonrası verilen 2 senelik çalışma izni de yeni uygulamar ile kaldırılmıştır.

İrlanda’da ise 25 hafta ve üzeri eğitim alacak öğrencilerin haftada 20 saat part-time (yarı zamanlı) çalışma hakları vardır. Bu hem İngilizce’yi ilerletme hem de yaşam giderlerini karşılayabilme adına öğrencilere sunulmuş çok güzel bir fırsattır. Zaten 25 haftalık Akademik Yıl programların bir diğer adı Work&Study ‘dir. Bir öğrenci part-time çalışarak aylık ortalama 1000 Euro civarında bir gelir elde edebilir. Bu miktar öğrencinin aylık yaşam giderlerini karşılamasını kolaylıkla sağlar. Hatta para bile biriktirebilir.

                           

İrlanda’da Hangi Tarihlerde Öğrenci Olarak Full-Time Çalışabilirim?

1 Ocak 2015’ten itibaren, AB-dışı uluslararası öğrenciler sadece yılın iki dönemi boyunca full-time yani tam zamanlı çalışabilir: Yaz tatili ve Sömestr tatili.

Yaz tatili: 1 Haziran – 30 Eylül (4 ay)

Sömestr tatili: 15 Aralık-15 Ocak (1 ay)

Tam zamanlı çalışma, haftada 40 saate kadar anlamına gelmektedir. Bu tarihler dışındaki tüm zamanlarda, haftada 20 saat çalışma sınırı vardır. Belirtilen çalışma saatleri maksimum çalışma saatleridir.

İrlanda’da Saatlik Çalışma Ücreti Nedir?

İrlanda’da maaşlar saatlik olarak ödenir, saatlik asgari ücret 12.70 Euro’dur.
İrlanda’da üniversite (lisans) veya yüksek lisans mezunu öğrenciler okullarını başarılı bir şekilde tamamladıklarında 2 sene tam zamanlı çalışma hakkı elde ederler. Bu bir sene hem güzel bir tecrübe hem de okul parasının çıkarılması açısından bulunmaz bir fırsattır.

                                                                 

İrlanda’da Çalışma Avantajları Nedir?

İrlanda’ya akademik yıl eğitim programıyla gelen tüm öğrencilerin çalışma imkanı vardır. Öğrenciler garson, kurye gibi basit pozisyonlarda çalışabileceği gibi kurumsal şirketlerde de çalışabilmektedirler. Türkiye’de daha önce tecrübeniz olan bir alanda çalıştıysanız İrlanda’da kurumsal bir şirkette bu pozisyonda iş bulma imkanınız vardır. Örneğin Türkiye’de otel yönetiminde üst bir pozisyonda çalıştıysanız İrlanda’da bu pozisyonlar işler yapmanız mümkün olacaktır. Çalıştığınız kurumsal şirket sizden memnun kaldığı takdirde size sponsor olarak vizenizi uzatabilir. Vizenizi bu şekilde 5 yıl boyunca uzattığınız takdirde İrlanda Devleti size sınırsız oturum ve tam zamanlı çalışma imkanı vermektedir. İrlanda’da 8 yıl boyunca bu şekilde çalışmaya devam ettiğiniz takdirde vatandaşlık başvuru hakkı elde etmiş olursunuz.

İrlanda’da verilen asgari ücret Avrupa İstatistik Kurumu’na (Eurostat) göre Lüksemburg’tan sonra ki en iyi maaştır. 

 

İlginizi Çekebilir

Menü