Dublin’de Gezilecek Yerler

İrlanda, tarihi yapısını korumakta olan nadir ülkelerden biridir. Birçok yerinde hala o mistik havasını hissedip hayran olabilmeniz mümkündür.

İrlanda’nın en çok ziyaret edilen yerlerinden birkaç örnek vermemiz gerekirse;

Books of Kells

Books of Kells ziyaret edilen yerlerin başında gelmektedir. İrlanda’nın en büyük kütüphanesi diyebiliriz ve 800 yıllık bir tarihe sahip olan “Book of Kells” oldukça büyük ve görkemli bir görünümüyle birçok önemli filmlere ev sahipliği yapmıştır. Her yıl 500.000 ziyaretçi tarafından büyük ilgi görmektedir.

Guinness Store House

Guinness Store House, İrlanda için büyük önem taşıyan ve İrlanda’ya özgü siyah renkli birası olan Guinness`in üretiminin yapıldığı yerdir. 1759 yılında Arthur Guinness tarafından kurulmuştur. 2000 yılında ziyaretçilerine kapısı açılmıştır. Bu büyük bina içerisinde Guinness`in yapılış aşamalarını görebilirsiniz ve giriş biletinize dahil olan Guinness’inizi Dublin manzarasına sahip en üst katında içebilirsiniz.

Phoenix Park

Phoenix Park, dünyanın ikinci en büyük şehir içi parkıdır. Parkın bazı bölümlerinde, geyikler ile karşılaşabilirsiniz. Park, Dublin şehir merkezine yürüyerek yarım saat mesafe uzaklıktadır. Parkın içerisinde ayrıca dünyanın en eski üçüncü hayvanat bahçesi olan Dublin Zoo`da bulunmaktadır.

Temple Bar

Temple Bar, şehir merkezinde bulunmaktadır ve oldukça renkli mekânları bünyesinde barındırmaktadır. Gece ve gündüz turistler tarafından ziyaret edilmekte ve bu sebeple, her zaman yoğun olduğunu söyleyebiliriz. Temple Bar sokaklarında, neredeyse günün her saatinde çeşitli sokak sanatçıları tarafından canlı performanslara rastlamanız mümkündür. Ayrıca Temple Bar içinde bulunan barlarda Irish dansını ve müziğini görebileceğiniz yerleri de rahatlıkla bulabilirsiniz.

Kilmainham Gaol

Kilmainham Gaol, 1796-1924 tarihleri arasında kullanılmış, İrlanda geçmişinde önemli bir yere sahip olan tarihi bir hapishanedir. O yıllarda Kilmainham hapishanesinde binlerce sıradan erkek, kadın ve çocuğun tutuklu tutulmuştur. Kilmainham Gaol müzesi hala o günlerin izini derin bir şekilde hissettirmektedir. Kilmainham şehir merkezine otobüs ile 15-20 dakika mesafe uzaktadır, ulaşımı da oldukça kolaydır.

St. Patrick Cathedral

St. Patrick Cathedral, adını İrlanda’ya hristiyanlığı getirdiği inanılan St. Patrick`ten almaktadır. Günümüzde hala pazar günleri ayin yapılmaktadır. Ayin sırasında ziyarete izin verilmemektedir. Ayrıca kilise oldukça güzel bir bahçeye sahiptir. St. Patrick Cathedral şehir merkezine yürüyerek 20- 25 dakika mesafede yer almaktadır.

Chester Beatty Library

Chester Beatty, Milattan önce 2700’den beri çeşitli sanat ve dinlere ait kitabın yanında bazı objelerin de sergilendiği bir kütüphanedir. İçerisinde Osmanlı zamanından ve Türkiye’den de bulunan orijinal Kuran’lar sergilenmektedir. İrlanda’da “Yılın Avrupa Müzesi” ödülünü kazanan tek müze özelliğine sahiptir. TripAdvisor’ın İrlanda’da yapılması gerekenler listesinin ilk 5’inde yer almaktadır. Bu müzeşehir merkezinde bulunup girişi ücretsizdir.

 

İlginizi Çekebilir

Menü