İrlanda'da Oda Kiralama

İrlanda'da Ev veya Oda Kiralama

Yurt dışında dil eğitimi almaya çıkarken kendi evinizi kendiniz ayarlayabilirsiniz.

Sanılanın aksine İrlanda’da ev bulma ve kiralama yorucu bir iştir. Ev sayısı az olduğu için eve alınacak kişiyi adeta mülakatla seçmektedirler.

İrlanda’da ev kiralama , biraz da sizin girişkenliğinize bağlıdır. Fakat Eğitim İrlanda olarak İrlanda’ya gelmeden önce ev kirası vermenizi tavsiye etmeyiz . Bazı güvenilir olmayan sitelerde sizden önceden para transferi istenebiliyor . Bu tarz tuzaklara düşmemenizi tavsiye ederiz.

Türkiye’de olduğu gibi İrlanda’da da sahibinden ya da emlakçılardan kiralık oda ya da daireler vardır. Aşağıda bazı sitelerden sizin için kısaca bahsettik .

 

Daft

Daft İrlanda’daki en geniş kapsamlı emlak sitelerinden biridir. İrlanda’da yurt dışına uzun dönemli  eğitime gelecekseniz bu siteden uzun dönemli ilanlara bakabilirsiniz.

Buradan siteye ulaşabilirsiniz.

Eğer tek başınıza ev kirasını karşılayacak geliriniz yoksa bu siteden oda kiralayabilirsiniz. İrlanda’da özellikle oda kiralamak İrlanda’da ev kiralamaya göre hem daha uygun , hem de kolaydır.

İrlanda’daki en büyük emlak sitelerinden biridir.

 

Rent İrlanda

İrlanda’da oda kiralamak ya da ev kiralamak isteyenler için kurulmuş bir sitedir.

Bu sitede de kısa dönemli , uzun dönemli ya da tatil amaçlı İrlanda’ya gelmek isteyenler için farklı seçenekler bulunmaktadır. İrlanda’da geleceğiniz şehire göre arama yapabilirsiniz. İrlanda’daki ev kirası bütçenizi , hassasiyetlerinizi (yalnızca bayanlar için ilanlar vs) belirleyerek arama filtreleri oluşturabilirsiniz.

Buradan siteye ulaşabilirsiniz.

 

Gumtree

İrlanda’da ev kiralamak , ikinci el bir şeyler alıp satmak üzerine kurulmuş bir sitedir. Buradan kiralık  ev ya da oda ilanlarını bulabilirsiniz.

Buradan siteye ulaşabilirsiniz.

 

Facebook Sayfaları

Günümüzde oldukça yaygın olan sosyal medya siteleri üzerinden de evlere bakabilirisiniz . Facebook bu sitelerden yalnızca biri. Sizlere örnek vermek adına İrlanda’da ev kiralamak için Facebook’ta olan sayfalardan bir kaç tanesini verdik.

Dublin İrlanda’nın başkenti olduğu için Facebook sayfaları genellikle Dublin’de ev kiralamak üzerine kurulmuştur. Eğer siz başka bir şehre gelecekseniz aramanızı o yönde yapabilirsiniz.

  • Dublin Rent a Room 
  • The İdeal Flatmate Dublin
  • Rent in Dublin

İrlanda’da Ev / Oda Kiralamak İçin İpuçları

İrlanda’da ev kiralamak genellikle zordur. Ev sayısı fazla olmadığı için insanlar ev arkadaşlarını adeta mülakatla almaktadırlar.

Şimdi sizler için İrlanda’da nasıl ev kiralanır ? Neler yapılmalıdır ? Neler Yapılmamalıdır sıralayalım.

İngilizce KO-NU-ŞUN

Öncelikle İrlanda’da odalar kiraya verilirken gelen kişinin İngilizce konuşmasını istiyorlar . Çünkü genellikle bu tarz  paylaşım yapan insanlar da sizin gibi öğrenci ve İrlanda’ya ingilizce öğrenmek için geliyorlar unutmayın.

Sıcakkanlı Olun

İrlanda’da oda kiralamak aslına bakarsanız Türkiye’den çok farklı değildir. Herkes evine alacağı kişiyi ölçüp tartar. Haliyle ev bakmaya gittiğinizde mümkün olduğunca sıcakkanlı olursanız , bu sizin için avantaj olacaktır.

Onlara Geçici Olduğunuzu Belli Etmeyin

İrlanda’ya kısa dönemli geldiyseniz ya da eve yalnızca kısa dönem ihtiyacınız varsa bunu ev sahiplerinize söylemeyin. Çünkü genellikle eve yeni biri alınacağı zaman en az 6 ay İrlanda’ya kalıyor olmanız onlar için önemli. Kimse sürekli ev arkadaşını değiştirmek istemez , onları da anlayın .

Kapora Konusunda Hassas Olduklarını Unutmayın

Normal şartlarda ev kiralarken kaporayı eşyalar ve eve zarar gelmesi durumunda ev sahibi ister. Fakat İrlanda’da oda kiralarken durum daha farklı oluyor. Evet verdiğiniz kapora aynı zamanda eşyalar için , bu konuda hem fikiriz. Fakat siz evden çıkarken yerinize birini bulmanız gerekiyor. Yani siz de kaporanızı yeni kiracıdan alarak evden çıkabiliyorsunuz . 

Yani şunu unutmayın , evden çıkma tarihinizden en az 15 gün önce kendi odanızı kiralık ilanlara koyun. Yoksa kaporanızı alamazsınız .

İyi şanslar !

 

 

 

 

Bu kategoriden diğerleri: Aile Yanı Konaklama »

İLETİŞİM

 
Dublin Ofisi (Merkez)
Adres: 23 Marlborough St,
Dublin 1, Ireland
bilgi@egitimirlanda.com
00 353 892 23 6605
00 353 899 72 2069
00 353 863 11 3004

 


İstanbul Ofisi
Adres: Mecidiyeköy Mahallesi, Şehit Ahmet Sokak
Mecidiyeköy İş Merkezi K:8/96 Şişli
bilgi@egitimirlanda.com
0 850 532 9 353

00 90 541 357 33 53 (Whatsapp)

 


İzmir Ofisi
Adres: Konak Pier Karşısı, Cumhuriyet Bulvarı
Cumhuriyet İş Merkezi, Kat:6, No:609
Konak/ İzmir
bilgi@egitimirlanda.com
0 850 532 9 353
00 90 531 338 6984 (Whatsapp)

Eğitim İrlanda, 2010 ylından bu yana İrlanda'da hizmet veren İrlanda'da ofisi bulunan TEK TÜRK DANIŞMANLIK ŞİRKETİDİR.  Tüm kadromuz bizzat İrlanda'da eğitim görmüş ve SADECE İrlanda üzerine profesyonelleşmiş tecrübeli danışmanlardan oluşmaktadır.