İrlanda’da Korona Virüsü

İrlanda’da Korona Virüsü

Merhaba arkadaşlar,

İrlanda’da bulunan yada İrlanda’ya gelmeyi düşünen bir çok öğrencimizin kafasında malum gündem Korona Virüsü hakkında sorular vardır. Bu yazımızda sizlerle bu soruların cevaplarını paylaşacağız.

İrlanda’da anlık korona virüsü vaka haritasına buradan ulaşabilirsiniz.

Şimdi bu konu hakkında aşağıda merak ettiklerinizi yanıtlayalım.

– Resmi Duyurular – 

05.07.2021 – Temmuz ayı kararları

İrlanda hükümetinin pandemiden kurtulma yol haritasının bir parçası olarak hafifletilecek birkaç kısıtlamadan biri olan iç mekan misafirperverliği bugün yeniden açılacaktı. Ancak geçen hafta Ulusal Halk Sağlığı Acil Durum Ekibi, daha fazla hastalık, hastaneye kabul ve ölüm tehdidi ile Delta varyantı nedeniyle bunu yapmanın çok riskli olduğu konusunda uyardı.

İrlanda’da Aşılanma

Eczaneler bugünden itibaren 18-34 yaş grubundaki kişilere Janssen aşısını uygulanmaya başlanacak.

12 Temmuz Pazartesi gününden itibaren, bu yaş grubu aşı portalına giriş yapabilir ve daha önceki AstraZeneca veya Janssen aşısını isteyip istemediklerini seçebilir. Ayrıca bugünden itibaren hepsi aşıları tam olduğu takdirde kapalı mekanlarda buluşabilecek kişi sayısında bir sınırlama olmayacak.

Bu kısıtlamanın gevşetilmesi, önceki dokuz ayda Covid-19’dan iyileşen kişiler için de geçerlidir.

Uluslararası Seyahat

19 Temmuzdan itibaren ülkeye girişlerde digital Covid sertifikasının faaliyete geçme planı hala devam ediyor.

Düğünlere Katılım

Düğünlere bugünden itibaren 50 davetli koruyucu önlemlerle katılabilecek, bir önceki 25’lik sınırın iki katı olacak.

Açık Hava Etkinlikleri

Açık hava etkinliklerinde izin verilen sayıda artış beklenenden daha erken gerçekleşti. Çoğu durumda açık hava etkinlikleri artık 200 kişiyi ağırlayabiliyor. 5.000’in üzerinde kapasiteye sahip mekanlarda düzenlenen etkinlikler, 500 kişinin içeri girmesine izin verecek.

 

** Dil okulu vizelerinin sonuçlanması hakkında hala bir bilgi ya da tahmin yoktur!

29.06.2021 – İrlanda’da Yeniden Açılma Haberleri

Kapalı Mekan Etkinlikleri
5 Temmuz’da tekrar açılması planlanan, bar, restoran, spor salonu, dans stüdyosu vb. Gibi kapalı mekan hizmetlerinin açılışları daha ileri tarihe alındı.

Uluslararası Seyahat
19 Temmuzdan itibaren ülkeye girişlerde digital Covid sertifikasının faaliyete geçme planı hala devam ediyor.

Turizm ve misafirperverliğin orantısız bir yük taşındığı söylendi.

Mali Destekler
Pandemi işsizlik ödemesine son başvuru tarihi 30 Hazirandan, 7 Temmuz’a uzatıldı.

Değişen yeniden açılma planları kapsamında, bu sürede kapalı kalan işletmelere daha fazla destek olacağı söylendi.

Ek olarak konuşulanlar:
İrlanda hükümeti, Ulusal Halk Sağlığı Acil Durum Ekibi (NPHET) tarafından beş senaryo sunulduktan sonra “temkinli yaklaşım” aldığını söyledi.

Hükümet, bu yaklaşımını NPHET’in “en karamsar” senaryosuna dayanarak aldığını ve bunun gerçekleşmesi halinde üç aylık dönemde 2.000’den fazla ölüm görebileceğini söyledi.

Bay Varadkar, “Delta dalgasının ne kadar kötü veya ne kadar süreceğini bilmiyoruz, dikkat etmek zorundayız dedi.

Ulaştırma, İklim, Çevre ve İletişim Bakanı Eamon Ryan, son 10 gün içinde Delta varyantının görülme sıklığını gösteren bir testin, bunun %20’den %50’ye çıktığını gösterdiğini söyledi.

10.05.2021 – GNIB Ofislerinin Yeniden Açılması

Burgh Quay GNIB Kayıt Ofisi’nin Yeniden Açılması
İrlanda Vatandaşlık ve Göçmenlik Bürosu (INIS) tarafından yapılan duyuruda, Burgh Quay Kayıt Ofisi’nin 10 Mayıs 2021 Pazartesi günü yeniden açılacağı açıklanmıştır. Böylelikle, İrlanda’ya uzun süreli ikamet amacıyla gelmiş, ancak ilk kayıt (first registration) işlemini henüz yaptıramamış yabancıların, aşağıdaki şekilde bu işlemi yaptırmaları mümkün hale gelecektir. Burgh Quay Ofisi görevlileri öncelikli olarak, ofisin 2020 Aralık ayından bu yana Covid-19 önlemleri çerçevesinde kapalı kaldığı dönemde randevusu olan, ancak bu randevuları iptal edilmiş kişilerle irtibata geçecek ve yeni randevu tarihleri verecektir.
İptal edilmiş randevusu bulunmayan ve ilk kez kayıt işlemi yaptıracak olanlardan Dublin’de bulunanlar, 6 Mayıs 2021 tarihinden itibaren https://burghquayregistrationoffice.inis.gov.ie/ sitesinden çevrimiçi olarak randevu alabilecektir. Dublin bölgesi dışında yaşayanlar ise Garda şubelerine bağlı GNIB ofislerinden hem ilk kayıt hem ikamet yenileme işlemlerini yaptırabilmekte olup, Dublin bölgesi dışındaki tüm kayıt ofislerinin iletişim bilgilerine www.garda.ie adresinden ulaşılması mümkündür. Öte yandan, Dublin bölgesinde yaşayanlar için ikamet yenileme işlemleri https://inisonline.jahs.ie linki üzerinden yürütülmektedir.
Not: Yenileme işlemleri online larak yapılmaktadır

Kaynak için tıklayın.

08.05.2021 – Kısıltmaların hafifletilmesi 10 Mayıs

Covid-19 kısıtlamaları 10 Mayıs Pazartesi gününden itibaren hafifletilecek. İşte temel değişikliklerin kısa bir özeti:

Seyahat

Şehirlerarası seyahat artık serbest olacak. Başka şehirde evleri olanlar veya karavanların sahipleri, mobil evlerinde kalmak için başka bir ilçeye seyahat edebilir ve sahiplerin erişimini kolaylaştırmak için karavan parklarının açılmasına izin verilir. Ancak, kiralamaya izin verilmez ve ortak tesislere izin verilmez. Konaklama kiralamasına izin verilmeyecektir bu kiralamalar ve konaklamalı seyahatlar 2 Haziranda tekrar değerlendirilecektir.

Ev Ziyaretleri

Özel bahçeler de dahil olmak üzere en fazla üç hane veya tek tek hanelerden altı kişi dışarıda buluşabilir. 12 yaş ve altı çocuklar limitlere dahil değildir. Ek olarak, tamamen aşılanmış kişiler, en fazla üç hane mevcut olmak üzere, tamamen aşılanmış diğer kişilerle kapalı alanda buluşabilirler. Tamamen aşılanmış kişiler, ağır hastalık riski altında olmadıkları sürece tek bir haneden aşılanmamış kişilerle kapalı alanda buluşabilirler. Yine, bu tür ziyaretler için toplamda üç hane sınırı vardır.

Açık hava buluşmaları

Açık havada düzenlenen toplantılara en fazla 15 kişi katılabilir. Yetişkinler için açık hava spor eğitimi maksimum 15 kişilik bölmelerde dönebilir.

Mağazalar

Gerekli olmayan perakendenin aşamalı olarak yeniden açılması başlar. Mağazalar randevu ile tıkla ve topla veya mağaza içi alışveriş sunabilir. Açık hava perakendeciliği de devam edebilir.

Kuaförler ve Güzellik Salonları

Kuaförler, berberler ve güzellik uzmanları müşteriler için sadece randevu ile yeniden açılabilir.

Müzeler, Kütüphaneler

Galeriler, müzeler ve diğer kültürel mekanlar yeniden açılabilir.

Kütüphaneler ödünç verme hizmetleri için yeniden açılabilir, ancak okuyucu alanlarına veya bilgisayar olanaklarına erişim olmamalıdır.

Dini hizmetler, cenazeler ve düğünler

Yüz yüze dinsel hizmetler devam edebilir ve en fazla 50 kişi katılabilir. Hükümet, Cemaat ve Teyitlerin şu anda yapılmaması gerektiğini söylüyor.

En fazla 50 yas tutan kişinin cenaze törenlerine katılmasına izin verilir. İlgili olaylar servisten önce veya sonra gerçekleşmemelidir.

Sivil veya dini nikah törenlerine 50 misafirin katılmasına izin verilmektedir. Ayin sonrası kutlamalar veya resepsiyonlar için kapalı alanda en fazla altı kişinin, dış mekanda ise en fazla 15 kişinin katılmasına izin verilecektir.

Toplu taşıma

Toplu taşımada izin verilen kişi sayısı normal kapasitenin% 50’sine yükseliyor.

Mülk görünümleri

Mülklerin görüntülenmesine yalnızca randevu ile ve yalnızca lisanslı Mülk Hizmet Sağlayıcıları aracılığıyla gerçekleştirildiğinde devam edilebilir.

03.05.2021 – Ocak ayından beri devam eden kısıtlamaların azaltılması ile alakalı plan

Yapılan açıklamalara göre;

 • İrlanda’da 10 Mayıs’tan itibaren ülke içi seyahat kısıtlamaları tamamen kaldırılıyor.
 • Yine 10 Mayıs’tan itibaren açık hava etkinlikleri ve kutlamaları 15 kişi ile sınırlı olmak koşuluyla serbest hale gelecek.
 • İrlanda’da 17 Mayıs’ta tüm mağazalar tamamen açılacak.
 • 2 Haziran’da otel ve pansiyonlar tam kapasite ve serbestiyet ile açılacak.
 • Restoranlar ve tüm barlar dahil eğlence mekanları 7 Haziran’da yeniden açılacak.
 • Spor salonları da aynı tarihte açılacak.
 • Spor karşılaşmaları devam edecek fakat çok fazla kalabalık olmasının önüne geçilecek.
 • Yine aynı tarihten itibaren kuaförler randevulu çalışacak şekilde açılacak.
 • Düğün, cenaze ve ayin gibi dini törenlere 50 kişiye kadar izin verilecek.
 • Kapalı mekan düğün törenleri 6 kişi ile sınırlandırılacak.
 • 10 Mayıs’tan itibaren 3 hane dışarıda veya özel açık alanlarda ( ev bahçeleri ) toplanmaya başlayabilecek.
 • Aşı olan bir hane aşı olmayan bir hane ile kapalı alanda buluşabilecek.
 • Aşılanmış haneler kapalı alanlarda buluşabilecek.

*** Vizelerle alakalı yeni bir gelişme bulunmamaktadır!

21.04.2021 – Hangi aşıları olanlar otel karantinasına girmeyecek?

 İrlanda’da zorunlu otel karantinası olarak bilinen uygulama kapsamında, Türkiye “Yüksek Risk Kategori 2” olarak tabir edilen ülkeler listesine dahil edilmiş ve 15 Nisan 2021 tarihinden itibaren ülkemizden İrlanda’ya gelen tüm yolcular zorunlu otel karantinasına tabi tutulmuştur.

İrlanda Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan yasal düzenlemeye göre, Covid-19’a karşı aşılanmış kişiler açısından İrlanda’daki zorunlu otel karantinası uygulamasına bazı muafiyetler getirilmiş ve anılan muafiyetler 17 Nisan 2021 tarihi itibariyle yürürlüğe girmiştir.

Buna göre; Avrupa İlaç Ajansı tarafından tavsiye edilen ve Avrupa Birliği Komisyonu tarafından onaylanan aşılardan biri ile, gerekli tüm dozları uygulanarak Covid-19’a karşı aşılanmış ve tam olarak aşılanmış sayılabilmek için gerekli bekleme süresini tamamlamış kişiler, bu hususu belgelemeleri halinde, zorunlu otel karantinasından muaftırlar. Muafiyet kapsamındaki aşılar ve bekleme süreleri aşağıda sunulmuştur.

Aşılanmış sayılabilmek için son doz aşıdan sonra geçmesi gereken süre

Pfizer-BioNtech BNT162b2 7 gün

Moderna: CX-024414 14 gün

Oxford-AstraZeneca: ChAdOx1-SARS-COV-2 15 gün

Johnson&Johnson/Janssen: Ad26.COV2-S 14 gün

Aşı olmuş yolcuların, muafiyetten yararlanabilmeleri için, yazılı veya elektronik belge formatındaki aşı sertifikasını ibraz etmeleri gerekmektedir. Aşı sertifikası, İngilizce veya İrlandaca dillerinden başka bir dille hazırlanmışsa; aşılanan kişinin bilgilerini, aşılanma tarihini/tarihlerini ve aşılamayı yapan kurumun bilgilerini içeren resmi İngilizce veya İrlandaca tercümesiyle birlikte sunulmalıdır.

Ek olarak, reşit olmayan, ancak tam olarak aşılanmış ebeveyni ile birlikte seyahat eden kişiler zorunlu otel karantinasından muaftır. Ayrıca, taşıyıcı annelik dahil olmak üzere, 28 günden büyük olmayan bebekleriyle birlikte “yüksek riskli” ülkelerin birinden İrlanda’ya dönen aileler de muafiyet kapsamındadır.

Diğer yandan, İrlanda’ya seyahatler öncesinde son 72 saat içerisinde alınmış negatif PCR test sonucu sunmak ve İrlanda’ya varışta “Yolcu Tespit Formu (Passenger Locator Form)” doldurmak herkes için halen zorunludur. Aşı sertifikası ibraz ederek zorunlu otel karantinasından muaf olan yolcular da Yolcu Tespit Formu’nda belirttikleri evlerinde/adreslerinde 14 günlük self-izolasyona tabi olmaya devam edecektir.

İrlanda’ya seyahatlerinden önce https://www.gov.ie/en/publication/b4020-travelling-to-ireland-during-the-covid-19-pandemic/ sitesini incelemelerini tavsiye ederiz

16.04.2021 – Aşılanmış Kişiler Otel Karantinasına Girmeyecek

İrlanda’ya gelen tüm aşılı kişiler, bir günlük yerel ve diplomatik baskının ardından zorunlu otel karantinasından muaf tutulacak.

Sağlık Bakanı Stephen Donnelly, tamamen aşılanmış kişilerin evde karantinaya alınmasına izin veren düzenlemelerin önümüzdeki günlerde hazırlanıp imzalanacağını söyledi.

Avrupa Birliği büyükelçilikleri daha önce karantina sistemine yönelik eleştirilerini yenilemişlerdi. Bunlara, ülkeleri belirlemek için kullanılan kriterlere ilişkin açıklamalar arayan ve “özellikle orantılılık ve ayrımcılık yapmama olmak üzere AB hukukunun genel ilkelerine ilişkin bazı endişeleri” dile getiren İrlandalı yetkililerle temas kuran Avrupa Komisyonu da katıldı.

Sağlık Bakanı Stephen Donnelly dün gece RTÉ’nin Prime Time programına ilişkin yaptığı konuşmada, zorunlu otel karantinasını getirdiği için Avrupa Komisyonu’na veya İtalya’nın İrlanda büyükelçisine “özür dilemeyeceğini” ve hareketin buna uygun olduğundan “emin” olduğunu söyledi. AB hukuku.

Tamamen aşılanmış kişileri zorunlu otel karantinasında kalmaktan muaf tutmanın yanı sıra, ülkeye gelen elit sporlar ve profesyonel sporcular için ikinci bir muafiyet getirildiğini söyledi.

Cumartesi gününden itibaren gelenler için rezervasyon sistemi dün gece yeniden açılacak ve ekstra otel kapasitesi sağlanacaktır. Bay Donnelly, otel karantina sisteminde dört olası endişe çeşidi de dahil olmak üzere 18 Covid-19 vakası tespit edildiğini söyledi.

Henüz aşı tipi ya da hangi aşıyın olanlar muaf tutulacak bilinmiyor.

kaynak: https://www.irishtimes.com/news/health/covid-19-vaccinated-people-to-be-exempt-from-hotel-quarantine-donnelly-says-1.4538767

9.04.2021 – Türkiye’nin Hotel Karantinası Listesine eklenmesi

15 Nisan’dan itibaren, Türkiye ve Pakistan’dan İrlanda’ya gelen yolcuların seyahatlerinden önce zorunlu otel karantinası için ön rezervasyon yaptırmaları gerekmektedir.
En son haberler ve bilgiler için lütfen http://gov.ie/quarantine adresini ziyaret edin.
Son 14 gün içinde bu ülkelerde bulunmuş olan herhangi bir yolcunun, yalnızca transit geçse bile, yasal olarak belirlenmiş bir tesiste karantinaya alınması gerekmektedir.
İrlanda’ya seyahat etmek için gerekenler hakkında tam bilgi: https://www.gov.ie/…/b4020-travelling-to-ireland…/
 
İrlanda’da zorunlu otel karantinası olarak bilinen uygulama kapsamında, “Yüksek Risk Kategori 2” olarak tabir edilen ülkeler listesine 06 Nisan 2021 saat 04:00 itibariyle 26 yeni ülke/bölge eklenmiş olup, güncel listeye https://www.gov.ie/…/b4020-travelling-to-ireland…/… bağlantısından ulaşılabilmektedir.
Bu listeye Türkiye de eklenmiştir.
 
Otel Randevusu Nasıl Alınır?
 
Bilindiği üzere, zorunlu otel karantinası çerçevesinde, “Yüksek Risk Kategori 2” listesinde yer alan ülkelerden doğrudan veya transit olarak İrlanda’ya gelen ya da son 14 gün içerisinde bu ülkelerin herhangi birinde bulunmuş tüm yolcular önceden belirlenen otellerde 14 gün süreyle karantinaya alınmaktadır. Bu kapsamdaki yolcuların, www.quarantinehotelsireland.ie adresi aracılığıyla, karantina sürecini geçirecekleri otel rezervasyonunu ve buna ilişkin ödemeyi seyahatlerinden önce yapmış olmaları gerekmektedir. Sözkonusu uygulamaya dair www.gov.ie/quarantine adresinden ilave bilgi alınması mümkündür.
 
Ülkeler Sürekli Güncelleniyor
“Yüksek Risk Kategori 2” olarak adlandırılan ülkeler listesinde İrlanda makamlarınca çok kısa süre içerisinde değişiklik veya güncelleme yapılması ihtimal dahilinde olduğundan, vatandaşlarımıza İrlanda’ya seyahatlerinden önce Kategori 2 ülkelerinin listesini kontrol etmelerini ve mutlaka https://www.gov.ie/…/b4020-travelling-to-ireland…/ sitesini incelemelerini tavsiye eder, bu vesileyle sağlıklı günler dileriz.

30.03.2021 – Korona Virüs Kısıtlamaları

İrlanda bakanı, “Covid-19 kısıtlamalarında aşamalı değişikliklerin olduğunu ve İrlanda’nın “bu korkunç yolculuğun son aşamasında” olduğu konusunda duyurularını açıkladı.

Açıklanan son kararlara göre;

Temmuz ayı başında beş milyona yakın doz uygulanacak ve bununla birlikte aşamalı olarak yeniden açılmaya gidilecek.

12 Nisan’dan itibaren, iki haneden insanların sosyal amaçlar için dışarıda buluşabilecek.

12 Nisan’dan itibaren İrlanda’da yaşayanlar şehir içinde daha rahatça gezmeye başlayabilecek. 5km’lik seyahat kısıtlaması kalktı ve yerine 20km lik izin geldi.

4 hafta içinde birçok açık hava spor tesisi yeniden açılacak.

Hükümet, 4 Mayıs sonrasına ait planlarda müzelerin ve galerilerin yeniden açılmasını değerlendirecektir.

Açık havada temassız eğitim ve 18 yaşın altındakiler için faaliyetlerin de Nisan sonunda devam etmesi bekleniyor.

10 kişiden 25 kişiye cenazelere katılım artacak.

Kabine, kiliseye katılan cemaatçilerle ilgili olarak Nisan ayı sonunda bir inceleme yapılacağını kabul etti.

Kuaför gibi kişisel hizmetlerin aşamalı olarak yeniden açılması planındadır.

Devlet şu anda hastalığın kontrolünü kaybederse yaz ortasına kadar önemli bir enfeksiyon dalgası olabileceği, ancak önümüzdeki dört ila sekiz hafta için temkinli bir yaklaşımın riski yüzde 50 ila 70 azaltabileceği söylendi.

Zorunlu otel karantinası ile karşı karşıya kalan yolcuların sayısı, yüksek riskli ülkeler listesine 43 ülkenin daha eklenmesi önerildikten sonra önemli ölçüde artacak gibi görünüyor.

Ev ve çocuk bakım tesislerinin inşasında görev alan yaklaşık 14.000 inşaat işçisi şantiyeye geri dönebilecek.

Mayıs ayının sonunda yapılacak bir incelemeden sonra oteller, pansiyonlar ve konuk evlerinin yeniden açılmasına izin verilebilir.

Bakan dışarıda da maske takın uyarısı yapmıştır.

Vizeler ile ilgili herhangi yeni bir duyuru yapılmamıştır 

25 Mart 2021- Otel Karantinası

İrlanda’daki Zorunlu Otel Karantinası Uygulaması

3 Mart 2021 tarihli Büyükelçilik duyurusunda kayıtlı hususlara ilave olarak, İrlanda’da zorunlu otel karantinası olarak bilinen uygulama, ilgili süreçlerin ardından yasalaşmış olup, “Yüksek Risk Kategori 2” olarak adlandırılan ülkelerden İrlanda’ya gelen tüm yolcular için 26 Mart 2021 saat 04:00 itibariyle yürürlüğe girecektir. Söz konusu uygulamaya ilişkin www.gov.ie/quarantine adresinden ilave bilgi alınması mümkündür.
Buna göre; “Yüksek Risk Kategori 2” kapsamında yer alan 33 ülkeden doğrudan veya transit olarak İrlanda’ya gelen ya da son 14 gün içerisinde bu ülkelerin herhangi birinde bulunmuş tüm yolcular önceden belirlenen otellerde 14 gün süreyle karantinaya alınacak ve karantinanın 10. gününde yapılacak PCR testinin negatif olması halinde ise bu kişilerin zorunlu karantinası sonlandırılacaktır. Mevcut aşamada “Yüksek Risk Kategori 2” kapsamında yer alan 33 ülke şunlardır: Arjantin, Bolivya, Brezilya, Angola, Avusturya, Birleşik Arap Emirlikleri, Botsvana, Burundi, Cape Verde, Ekvator, Fransız Guyanası, Guyana, Güney Afrika, Kongo Demokratik Cumhuriyeti, Kolombiya, Lesoto, Malavi, Esvatini, Mauritius, Mozambik, Namibya, Panama, Paraguay, Peru, Ruanda, Seyşeller, Surinam, Şili, Tanzanya, Uruguay, Venezuela, Zambiya ve Zimbabve. Sözkonusu ülkelerden seyahate ilişkin olarak https://www.gov.ie/en/publication/b4020-travelling-to-ireland-during-the-covid-19-pandemic… linkinden detaylı bilgilere ulaşılabilir.
Zorunlu otel karantinası uygulaması çerçevesinde, bu 33 ülkeden İrlanda’ya gelen yolcuların, seyahatlerinden önce www.quarantinehotelsireland.ie adresi aracılığıyla, karantina sürecini geçirecekleri otel rezervasyonunu ve ödemesini yapmış olmaları gerekmektedir. Portal tarafından otomatik olarak belirlenecek oteldeki zorunlu karantina masrafları yolcuya ait olup, bir yetişkin yolcu tarafından 14 günlük süre için ödenmesi gereken tutar 1.875,00 Avro’dur. Karantinanın 10. gününde yapılacak PCR test sonucunun pozitif çıkması ve benzeri sebeplerden dolayı karantina süresinin 14 günü aşması halinde, her ilave gün için günlük 150 Avro ödenmesi gerekecektir. Uygulamanın çok az sayıda istisnası bulunmakta olup, Covid-19 aşılarından biriyle aşılanmış olmak istisna kapsamında değildir.
Kategori 2 ülkelerinin birinden gelmemekle birlikte, İrlanda’ya varışta son 72 saat içerisinde yapılmış negatif PCR test sonucu ibraz edemeyen tüm yolcular da zorunlu otel karantinasına tabi olacaktır. Öte yandan, Kategori 2 listesinde olmayan ülkelerden İrlanda’ya gelen ve son 72 saat içerisinde yapılmış negatif PCR test sonucu ibraz edenler ise “Yolcu Tespit Formu”nda (Passenger Locator Form) beyan ettikleri kendi adreslerinde 14 gün boyunca self-izolasyona tabi olmaya devam edecektir.
Bu itibarla, vatandaşlarımıza İrlanda’ya seyahatlerinden önce Kategori 2 ülkelerinin listesini kontrol etmelerini ve mutlaka https://www.gov.ie/en/publication/b4020-travelling-to-ireland-during-the-covid-19-pandemic… sitesini incelemelerini tavsiye eder, bu vesileyle sağlıklı günler dileriz.

23 Şubat  2021- Seviye 5 Kısıtlamalarına 5 Nisana kadar devam edilmesi 

Seviye 5 kısıtlamaları 5 Nisan Paskalya Bayramına kadar devam edecektir. Kaynak

Okulların açılma tarihleri: 

➡️ Mart 1: Junior up to 2nd class in primary; Leaving Certs
➡️ Mart 8: early pre-school childcare
➡️ Mart 15: All primary classes & 5th years
➡️ Mart 29: All childcare
➡️ Nisan 12: All secondary

Okul seviyeleri Türkiye ile denk olmadığından çeviri yapılmadı.

Okulların aşamalı dönüşü, Leaving Cert öğrencilerinin önümüzdeki hafta okula döneceğini görecek. Küçük bebeklerden ikinci sınıfa kadar ilkokul öğrencileri de daha sonra geri dönecek.

Erken çocukluk okul öncesi programı 8 Mart’ta devam edecek ve tüm çocuk bakımı 29 Mart’ta geri dönecek.

Kalan ilkokul öğrencileri ve beşinci sınıf ortaokul öğrencileri, devam eden incelemelere tabi olarak 15 Mart’ta geri dönecekler.

Diğer tüm ortaokul öğrencileri, Paskalya tatillerinin ardından 12 Nisan’da okula geri dönecekler.

Taoiseach Micheál Martin, bu akşam Hükümetin gözden geçirilmiş Covid-19 ile Yaşamak planı üzerine ülkeye hitap edecek.

Plan, Pandemik İşsizlik Ödemesini ve işletmelere yönelik destekleri Haziran ayı sonuna kadar sürecek.

Ayrıca, altta yatan hastalıkları olanların yukarı taşınacağı, güncellenmiş bir aşılama öncelik listesi de olacaktır.

Kabine Alt Komitesi Covid-19 ile dün gece Hükümet Binalarında toplandı.

Koronavirüs bulaşması ve aşının Baş Tıbbi Sorumlu Yardımcısı Dr Ronan Glynn ve Sağlık Hizmetleri İcra Kurulu Başkanı Paul Reid’den bir güncelleme aldıktan sonra, planı imzaladılar.

En son koronavirüs hikayeleri

Bu sabah Muhalefet, Hükümeti planın yayınlanmasına giden yolda kafa karıştırıcı mesajlar vermekle suçladı.

Profit’ten Önce İnsanlar Richard Boyd-Barrett, okullar yeniden açılmadan önce enfeksiyon oranlarının sıfıra yakın olması gerektiğini söyledi.

Sinn Féin, İşçi Partisi ve Sosyal Demokratlar, insanların mevcut stratejiye kızdıklarını ve hayal kırıklığına uğradıklarını belirttiler.

16 Ocak 2021 – Türkiye’den Geleceklere PCR Testi Zorunluluğu

İrlanda’ya Yapılacak Seyahatler Öncesinde Negatif PCR Test Sonucu İbraz Etme Zorunluluğuna İlişkin Duyuru
Son dönemde İrlanda’da artan Covid-19 vakaları nedeniyle İrlanda Hükümeti tarafından özellikle İrlanda’ya seyahatler bağlamında bazı ilave tedbirler alındığı açıklanmıştır. Buna göre;
1. 16 Ocak 2021 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere İrlanda’ya gelecek 6 yaş üstü tüm yolcuların (Kuzey İrlanda’dan gelecekler hariç) İrlanda’ya varışlarından önceki son yetmiş iki (72) saat içerisinde yapılmış negatif PCR test sonuçlarını ibraz etmeleri gerekmektedir. Bu kapsamda olup, İrlanda’ya varışta negatif test sonucu ibraz edemeyenler cezai takibatla karşı karşıya kalabilecektir.
2. Negatif test sonucu ibraz etme zorunluluğu; uçuş mürettebatı, deniz ve karayolu taşımacılığında çalışanlar, havalimanlarından ayrılmayacak transit ve transfer yolcular ile 6 yaş ve altı yolcular için geçerli değildir.
3. Tüm yolcuların İrlanda’ya varışta “Yolcu Tespit Formu” (Passenger Locator Form) doldurma zorunluluğu devam edecektir.
Sözkonusu tedbirler hakkındaki ayrıntılı bilgilere gov.ie – Government extends requirement for pre departure Covid-19 testing to all countries (www.gov.ie) linkinden ulaşılması mümkündür.
Herkesin, İrlanda’ya yapacakları seyahatler öncesinde, seyahatler bağlamında alınan önlemler ile İrlanda’ya varıştan sonraki zorunlu self-izolasyon hakkında bilgi almak için gov.ie – Travelling to Ireland during the COVID-19 pandemic (www.gov.ie) linkini incelemelerini tavsiye eder, bu vesileyle sağlıklı günler dileriz.

15 Ocak 2021 – İngilizce Eğitimi Alan Öğrenciler

İrlanda Hükümeti tarafından hazırlanan ve “Resilience & Recovery 2020-2021: Plan for Living with Covid-19” adı verilen Plan çerçevesinde, İrlanda’nın tamamının 24 Aralık 2020 tarihinden itibaren 5. kademeye geçmesine ve bu kapsamdaki önlemlerin 31 Ocak 2021 tarihine kadar uzatılmasına bağlı olarak, İrlanda Vatandaşlık ve Göçmenlik Servisi (INIS) İngilizce dil okulu öğrencilerini de kapsayacak şekilde yetişkinlere yönelik eğitim faaliyetlerine ilişkin resmi internet sitesinden bir duyuru yayımlamıştır.

Buna göre, 5. kademe sağlık önlemleriyle birlikte, İngilizce dil eğitimi veren okullar ile kurslar dahil yetişkinlerin eğitimine yönelik tüm faaliyetlerin online olarak yürütülmesi gerektiği, bu hususun Covid-19 salgını nedeniyle istisnai, kısa dönemli ve geçici bir uygulama olduğu INIS tarafından duyurulmuştur.

Sözkonusu duyuruda, ayrıca, vizeye tabi olan ve İrlanda’ya gelmek isteyen bu kapsamdaki kişilerin vize başvurularının alınmaya devam edileceği, ancak İrlanda’daki mevcut 5. kademe önlemleri bağlamında vize sonuçlarına ilişkin kararların beklemede kalacağı ve İrlanda makamlarının değerlendirmesi neticesinde bilahare karara bağlanacağı kaydedilmektedir.

İrlanda’ya gelmek isteyen bu kapsamdaki öğrencilerin yüz yüze eğitime geçilinceye kadar beklemeleri gerektiği, aksi takdirde İrlanda’ya girişlerine izin verilmemesi veya ikamet kayıtlarının yapılmaması riskiyle karşılaşabilecekleri belirtilen duyuruda, bu durumdaki öğrencilere kendi eğitim kurumlarınca da bilgilendirmede bulunulacağı ifade edilmektedir.

Gerek Türkiye’de gerek İrlanda’da bulunan herkese, INIS’e ait gelişmeleriwww.inis.gov.ie resmi sitesi üzerinden ve sürekli güncellenen “Sık Sorulan Sorular” bölümünü ise http://www.inis.gov.ie/en/INIS/Immigration-Service-Delivery-Covid-19-FAQ4.pdf/Files/Immigration-Service-Delivery-Covid-19-FAQ4.pdflinkinden takip etmelerini tavsiye ederiz

6 Ocak 2021 – İrlanda’ya Gelmeden Önce Covid-19 Testi Sonucu Zorunluluğu

Bu günden itibaren, İrlanda’nın havaalanlarına seyahat eden tüm yolcuların varışta negatif bir COVID-19 testi üretmeleri gerekecek.

Önerilen yeni kurallara göre, ülkeye uçan herkesin varıştan önceki üç gün içinde negatif bir PCR testi üretmesi gerekiyor.

Irish Independent’ın haberine göre, İngiltere ve Güney Afrika’dan gelen yolculara yönelik yasağın da Cuma gecesi gece yarısına kadar uzatılacağı bildirildi.

İngiltere ve Güney Afrika’dan gelen yolcuların Cumartesi gününden itibaren varıştan üç gün önce negatif bir test üretmeleri ve varışlarından itibaren 14 gün boyunca hareketlerini kısıtlamaları istenecek.

Negatif bir test sağlama gerekliliğinin tüm ülkelerden gelen yolculara uzatılacağı tarih henüz belirlenmemiştir.

kaynak

5 Ocak 2021 – İrlanda Covid-19 Test Yerleri

İrlanda’ya geldiğinizde Covid-19 testi olabileceğiniz tüm lokasyonların adres ve telefonlarına buradaki listeden ulaşabilirsiniz.

4 Ocak 2021 – İrlanda Vaka Sayıları

 • Sağlık Bakanlığı, 6.110 doğrulanmış Covid-19 vakası daha olduğunu bildirmiştir.
 • Toplam ölüm sayısı 2265’e ve pandeminin başlamasından bu yana toplam vaka sayısı 107.997’ye gelmiştir.
 • Var olan vakaların % 63’ü 45 yaşın altında ve ortalama yaş 36’dır.
 • 4 Ocak günü olan vakaların 3.655’i Dublin’de, 323’ü Kildare’de, 291’i Cork’ta, 234’ü Limerick’te, 137’si Louth’da ve kalan 1.470 vaka diğer tüm ilçelere yayılmış durumda.
 • Virüslü yoğun bakımdaki kişi sayısı bugün erken saatlerde 70’e yükselirken, hastanedeki sayı 776 oldu. Son 24 saatte 92 kişinin daha hastaneye yatışı oldu.
 • Dr. Ronan Glynn, “artık insanların kesinlikle gerekli olmadıkça evde kalması gereken bir seviyede olduğunu” sözlerine ekledi.

3 Ocak 2021 – İrlanda Vaka Sayıları

 • Sağlık yetkilileri İrlanda’da 4.962 yeni koronavirüs vakası olduğunu duyurdu. Bu durum pandeminin başlamasından bu yana ülkedeki toplam vaka sayısını 101.887’ye getirmiştir.
 • Ayrıca COVID-19’dan ne yazık ki yedi ölüm daha oldu. Şimdiye kadar 2.259 kişi hastalık yüzünden hayatını kaybetti.
 • Yeni vakalarının 1.260’ı Dublin’de bulunuyor.

31 Aralık 2020 – Level 5 Kısıtlamalarına Geri Dönülmesi

İrlanda Başbakanı, İrlanda Cumhuriyeti’nin Covid’in artan enfeksiyon oranlarını engellemek için Seviye Beş kısıtlamalarına geçeceğini doğruladı.

Micheál Martin, daha sert kısıtlamaların gece yarısından itibaren en az bir ay süreyle yürürlükte kalacağını söyledi. Ülke, restoranların, kuaförlerin ve gastro barların kapatılmasıyla Noel arifesinde daha sıkı koronavirüs kısıtlamalarına geri döndü. Okullar 6 Ocak yerine 11 Ocak’a kadar kapalı kalacak.

Karar çocuk bakım tesisleri veya kreşler için geçerli değildir.

Bay Martin, Üreme sayısının şu anda 1,6 ile 1,8 arasında tahmin edildiğini ve durumun “son derece ciddi” olduğunu söyledi.

İrlanda, Covid ile başa çıkmak için beş seviyeli bir plan üzerinde çalışıyor.

‘Sağlık sistemi bunalmış’
Beşinci Seviye kısıtlamalar, tüm hane ziyaretlerinin yasaklanmasını, gerekli olmayan perakende satışların kapatılmasını ve seyahatte 5 km’lik bir sınırlamayı içerir.

Diğer kısıtlamalar arasında Galya oyunları ve kapalı kapılar ardında at yarışı gibi profesyonel veya elit sporlar dışında golf ve tenis gibi sporların kapatılması yer almaktadır.

Martin, 24 Aralık’ta ülkede mevcut olduğu teyit edilen yeni koronavirüs varyantının “elimizdeki en karamsar modelleri aşan bir oranda yayıldığını” söyledi.

“Sağlık sisteminin boğulma tehdidinin ve savunmasız ve yaşlı nüfusumuz arasında artan hastalık ve ölüm riskinin açık olduğunu” söyledi.

Çarşamba günü televizyonda yayınlanan bir adreste, “Noel’den önceki hafta, testlerin yaklaşık% 5’inin Kovid-pozitif olarak geri geldiğini görüyorduk.

“Dün, test edilenlerin% 18’i hastalığa yakalandı” diye ekledi.

ıSalı günü 79 yaşındaki bir kadın, ülkede Covid-19 aşısı alan ilk kişi oldu.

 • Dublin’den 10 yaşındaki büyükanne Annie Lynch, Salı günü St James’s Hastanesi’nde Pfizer / BioNTech aşısını aldı.
 • İlk Pfzier aşısı grubu 26 Aralık’ta İrlanda Cumhuriyeti’ne ulaştı.

Hükümet, COVID-19’un yayılmasını kontrol etmek için önlemler aldı.

Kendinizi ve başkalarını korumak için sosyal mesafeyle ilgili tavsiyeler dahil halk sağlığı tavsiyelerine uymalısınız.

15 Eylül 2020’de Hükümet, ‘COVID-19 ile yaşama planı’ adı verilen COVID-19 salgınını yönetmek için bir plan başlattı.

Plan 5 seviyeli kısıtlama ortaya koymaktadır. Seviye 1 en az kısıtlamaya ve Seviye 5 en fazla kısıtlamaya sahiptir. Her eyalet için geçerli olan seviye, o ilçedeki mevcut COVID-19 durumuna bağlıdır. Farklı seviyeler hakkında daha fazla bilgi için COVID-19 ile yaşamayı planlamaya bakın.

Seviye 5 kısıtlamaları 31 Ocak 2021’e kadar tüm ilçeler için geçerlidir.

Noel dönemi boyunca mevcut olan insanlarla seyahat ve buluşmaya ilişkin özel düzenlemeler 31 Aralık 2020’de sona eriyor.

30 Aralık’tan itibaren:

 • Temel amaçlar dışında diğer haneleri ziyaret etmemelisiniz.
 • Yemek servisi yapan restoran ve barlar kapalıdır.
 • Gerekli olmayan tüm mağazalar ve alıkoyma işlemleri, 31 Aralık 2020’de işyeri kapanışından kapanmalıdır. Yalnızca temel perakende satışlar açık kalabilir.
 • Spor salonları ve eğlence merkezleri, 31 Aralık 2020’de mesai bitiminden itibaren kapanmalıdır.
 • İlk ve orta dereceli okullar 11 Ocak 2021’e kadar kapalı kalacak, kreşler ve çocuk bakımı açık kalabilecek.
 • Büyük Britanya’dan (İngiltere, İskoçya veya Galler) İrlanda’ya seyahatle ilgili kısıtlamalar en az 31 Aralık tarihine kadar yürürlükte kalacaktır. İngiltere’den İrlanda’ya gelen ve 14 gün boyunca kendi kendini izole etmesi gereken yolcular için ek şartlar da vardır.

Seviye 5 kısıtlamaları sırasında, yalnızca gerekli çalışanlar işe gidebilir.

Destek balonları
Seviye 5 kısıtlamaları kapsamında, destek balonunuzun bir parçası olmadıkları sürece evinize ziyaretçi kabul etmemelisiniz.

Eşleştirilmiş hane veya genişletilmiş hane olarak da adlandırılan bir destek balonu, bir haneden izole edilmiş bir kişinin başka bir hane ile yakın temasta olduğu zamandır. Bir destek balonunda, 2 hane birlikte yaşamıyor olsalar bile kapalı alanda buluşabilirler.

Seyahat kısıtlaması
İrlanda 5. Seviyede iken, makul bir mazeretiniz olmadıkça, evinizin 5 km yakınında egzersiz yapmak dışında evinizden ayrılmamalısınız.

Evinizi terk etmek için makul mazeret örnekleri vermektedir:

 • Evden çalışamıyorsanız işe gitmek
 • Savunmasız bir kişiye bakım sağlamak veya diğer hayati ailevi meselelerle ilgilenmek
 • Çiftçilik ve diğer tarımsal faaliyetler
 • Okula gitmek veya çocuğunuzu okula getirmek
 • Şahsen katılmanın gerekli olduğu üniversiteye gitmek
 • Çocuk bakım hizmetlerine erişim
 • Erişim düzenlemesinin bir parçası olarak çocuklarınızı ziyaret etmek için seyahat etmek veya çocuklara erişim sağlamak için seyahat etmek
 • Bir tıbbi veya diş hekimliği randevusuna gitmek veya savunmasız bir kişi veya birlikte yaşadığınız biriyle tıbbi veya diş hekimliği randevusuna gitmek
 • Onunla birlikte bir destek balonundaysanız başka birinin evine gitmek
 • Kendiniz, birlikte yaşadığınız biri veya savunmasız bir kişi için gerekli tıbbi yardımı aramak
 • Kan bağışı
 • Veterinere gitmek
 • Bir düğüne veya cenazeye gitmek
 • Mahkemeye gitmek, kefalet talimatlarınıza uymak, acil yasal işlemleri başlatmak için mahkemeye gitmek
 • Gerekli olduğu yere taşınan konaklama
 • Normalde başka bir ülkede yaşıyorsanız, İrlanda’dan ayrılmak için havaalanına veya limana seyahat edin
 • Aile içi şiddetten kaçmak veya tehlikeden kaçmak
 • Bir Garda, makul bir mazeret olmadan seyahat etmeniz durumunda size 100 € sabit ücret bildirimi verebilir.
 • Acil durum mevzuatı
 • 20 Mart 2020’de Cumhurbaşkanı, 2020 Sağlık (Koruma ve Koruma ve Kamu Yararına Diğer Acil Önlemler) Yasasını imzaladı.

Yasa, Sağlık Bakanına virüsün yayılmasını yavaşlatmak için önlemler alma yetkisi veriyor.

Bu Yasaya göre, Bakan aşağıdaki düzenlemeleri yapabilir:

 • İrlanda’ya ve İrlanda’dan seyahatleri kısıtlayın
 • İnsanların etkilenen bölgelere gidip gelmesini engellemek için İrlanda içinde seyahati kısıtlayın
 • İnsanların bir araya gelmesini durdurun ve bu toplantıları düzenleyenlerin virüsün yayılmasını önlemek için önlemleri almasını sağlayın.
  İşletmelerin (mağazalar gibi) çalışanlarını ve müşterilerini korumak için güvenlik önlemleri almasını sağlayın
 • Okullar dahil yakın tesisler
 • Kanunlar şimdi yerinde
 • Hükümet, COVID-19’un yayılmasını önlemeye yardımcı olmak için rehberlik etmeye devam ediyor. Ayrıca belirli şeyleri yapmayı veya yapmamayı suç haline getiren yasalar da çıkarmıştır.

25 Aralık 2020 – Otomatik Vize Uzatılması

Adalet Bakanlığı, 20 Nisan 2021 tarihine kadar AÇA olmayan uluslararası öğrenciler için yeni bir geçici vize uzatmasını duyurdu.

➡Bu, vizenizin süresi dolacaksa, 20 Nisan 2021’e kadar otomatik olarak yenilenmiş demektir.

➡Göçmen bürosu tarafından duyurulan önceki vize uzatmalarından birini zaten aldıysanız, vizeniz de yenilenmiştir.

⚠ Unutmayın, vize uzatması yalnızca sizin göçmenlik durumunuza yasaldır. Bir İngilizce veya eğitim kursuna kayıtlı olmalısınız.

27 Kasım – 3. Seviyeye Dönüş

Hükümet bugün, Noel dönemi için yürürlükte olan bazı istisnalar dışında ulusal düzeyde Seviye 3’e aşamalı bir geçiş de dahil olmak üzere kısıtlamaları hafifletme yaklaşımını kabul etti.

Bir Taoiseach Micheál Martin şunları söyledi:

“1 Aralık’tan itibaren, bazı değişikliklerle, Hükümetin Covid-19 ile yaşamak için Ulusal Çerçevesinin 3. Seviyesine geçeceğiz. Bunun ne anlama geldiğinin çoğu, her eve gönderilen rehberde mevcuttur ve bu aşamanın tüm ayrıntıları Hükümetin web sitesinde bulunacaktır.

Bazı temel mesajlar aşağıdaki gibidir:

 • İnsanlar 18 Aralık’a kadar iş, eğitim ve diğer temel amaçlar dışında ilçelerinde kalmaya devam etmelidir. Şahsen katılmaları kesinlikle gerekmedikçe insanlar evden çalışmaya devam etmelidir.

  Benzer şekilde, haneler 18 Aralık’a kadar kendi mahallesindeki haneler dışında başka hanelerle karışmamalıdır.

  18 Aralık’ta, bu seyahat kısıtlamaları 6 Ocak’a kadar iki haftalık bir süre için hafifletilecek ve bu süre zarfında insanlar ilçe dışına seyahat edebilir ve en fazla iki başka hane ile kapalı alanda buluşabilir.

  İbadet yerleri, kısıtlayıcı tedbirlerle 1 Aralık’ta yeniden hizmete açılacak. Bu, Ocak ayında tekrar gözden geçirilecektir.

  Koruyucu önlemlerin alındığı müzeler, galeriler, sinemalar ve kütüphaneler 1 Aralık’ta yeniden açılacak.

  4 Aralık’tan itibaren, kendi mutfağına sahip restoran olarak faaliyet gösteren restoranlar, barlar ve oteller ek kısıtlamalarla kapalı mekanda yemek yemeye başlayabilir.

  Bu kararı verirken işletme sahiplerine güveniyoruz ve müşterilerine güveniyoruz. Hepimizin bireysel kişisel sorumluluğu var ve kuralları yakından takip ederek bu yeniden açılışı sürdürülebilir hale getirebileceğimize inanıyoruz. ” kaynak ve daha fazla bilgi için tıklayın!

19 Ekim – 5. Seviyeye Geçiş

İrlanda, bu haftadan itibaren altı hafta boyunca 5. seviye kısıtlamalara gidecek.

5. Seviye kısıtlamaları, işletmelerin ve bireylerin hazırlanmasına izin vermek için bu hafta içinde yürürlüğe girecek.

Açıklamalara göre, İrlanda’nın Mart ayına benzer bir tecrit durumuna geri dönmesi bekleniyor ama tabii ki bunun için bir kesinlik durumu söz konusu değildir.

5. Seviye kısıtlamalarında;

• Ev ziyaretlerine en fazla bir kişi gidebilecek

• Yalnızca temel parakende satışları açık kalacak

• Toplu taşımalar, mecbur ihtiyaçları olan, çalışan kişiler tarafından kullanılacak

• Barlar, kafeler, restoranlar yalnızca paket servis için açık kalacak.

• Açık havada toplanmalara izin verilmeyecek ve tüm profesyonel sporlar kapalı kapılar ardında oynanacaktır.

• 5. seviyenin altındaki ilçeler için spor salonları ve yetişkin amatör spor eğitimi durdurulacaktır.

• Evlerin en fazla 5 km uzağında bireysel egzersize izin verilecektir.

• Devlet ödeneği restore edildi.

€400’den yukarı alanlar €350 alacak.

€300 ila €400 alanlar €300

€200 ile €300 arası €250

€200 altında alanlar ise €203 alacaklardır.

Kaynak aşağıdadır.⬇️⬇️⬇️

http://www.rte.ie/…/coronav…/2020/1019/1172493-pup-covid-19/

5. seviyeye geçildiğinde, Hükümetin geçen hafta Sağlık Bakanına yazdığı bir mektupta tavsiyelerde bulunan Ulusal Halk Sağlığı Acil Durum Ekibinden (Nphet) gelen tavsiyeleri görüyoruz;

Birleşik Krallık fikrine göre, kişilerin “destek balonu” oluşturması gerekmektedir. “Balon”, bir kişinin yakın temasta olabileceği bir grup insandır.

İhtiyaç hallerinde bile gerekli seyahatten kaçınmak için destek “balonlarının” yerel yani, aynı bölgede olması önerilir.

Ülke çapında ikinci bir tecritin psikolojik etkilerini ortadan kaldırmak için yeni bir akıl sağlığı paketi getirilecek.

Yeni kısıtlamaları tartışırken bazı kabine üyelerinin ruh sağlığı üzerindeki etkilerini işaret ettiği anlaşılıyor.

Kabine şu anda kısıtlamalardan nasıl çıkılacağını tartışmaktadır.

NOTBu kısıtlamalar şimdilik sadece 6 haftalık bir süreçtir. Yeni güncellemeler geldikçe bilgilendirme sağlayacağız.


17 Ekim

Kabine, merhametli gerekçeler ve çocuk bakımı gibi temel nedenler dışında, bugünden itibaren itibaren dört hafta boyunca tüm ev ziyaretlerinin yasaklanmasını kabul etti.

Bu ziyaret yasağı evleri ve bahçeleri içerir, ancak iki haneden altıya kadar kişi, gelişmiş Seviye 3 kısıtlamalarının bir parçası olarak fiziksel mesafeyi korurken diğer dış mekan ortamlarında buluşabilir.

Hükümet bakanları ayrıca, Donegal, Cavan ve Monaghan’ı yarın gece yarısından itibaren dört haftalık bir süre için 4. Seviye Covid-19 kısıtlamalarına taşımaya karar verdi.

Diğer sınır bölgeleri Louth ve Leitrim, Seviye 3’te kalacak.

Kararlar, paket servisler ve teslimatlar hariç olmak üzere, barların ve restoranların dört hafta süreyle kapanacağı Kuzey İrlanda’da yeni kısıtlamaların getirilmesinin ardından alınmıştır.

Taoiseach Micheál Martin, “Donegal, Monaghan ve Cavan’da ortaya çıkan tablo çok endişe verici” ve hastaneler ve halk sağlığı için çıkarımların “açık” olduğunu söyledi.

Bu akşam bir Hükümet brifinginde konuşan Martin, üç ilçede getirilen önlemlerin evlere gelen ziyaretçilerin yasaklanmasının yanı sıra gerekli olmayan perakende satış, spor salonları, havuzlar ve eğlence merkezlerinin kapatılması ve otellere ve oda ve kahvaltılar.

Gerekli olanlar hariç tüm çalışanlara evden çalışmaları söyleniyor, ancak inşaat, imalat, tarım ve balıkçılık uygun korumalarla devam edebilir.

Üç ilçedeki bir düğüne sadece altı kişi katılabilecek, ancak bu önlem önümüzdeki Pazartesi gününe kadar yürürlüğe girmeyecek.

Kulüp şampiyonaları muafiyeti sona eriyor ve spor kuruluşları ancak koruyucu önlemlerin alındığı durumlarda eğitime devam edebiliyor.

7 Ekim

28 Eylül’de yalnızca Dublin’de şeklinde başlayan level 3 kısıtlamaları, 6 Ekim gece yarısından itibaren kalan tüm şehirkeri COVID-19 ile Yaşam Planı kapsamında 3. Seviyeye alınmasına ve aynı kısıtlamaların uygulanmasına karar verdi.

Bu eylem, mevcut halk sağlığı tavsiyesinin bir incelemesine dayanmaktadır ve ülke genelinde virüsün kötüleşen durumuna yanıt olarak yapılmaktadır.

Tüm ilçeler 27 Ekim 2020 gece yarısına kadar 3 hafta süreyle Seviye 3’te olacak ve bu noktada durum, virüsün durumuna ve halk sağlığı tavsiyelerine göre hükümet tarafından gözden geçirilecektir.

Tüm ilçeleri Seviye 3’e yerleştirmek aşağıdaki sonuçları doğurur:

 • Özel evlere ve özel bahçelere gelen ziyaretçiler, en fazla 6 kişi olmalıdır.
  Düğünler ve cenazeler dışında sosyal / aile toplantıları yapılmamalıdır
  Kapalı alanlarda toplantı yapılmamalıdır. En fazla 15 kişiye kadar düzenlenen açık hava toplantılarına izin verilir.
  İnsanlar, iş, eğitim ve diğer temel amaçlar için seyahat etmesi gerekenler hariç olmak üzere, bulundukları ilçede kalmalıdır (yurt içinde veya yurt dışında seyahat etmek için ayrılmamalıdırlar)
 • İstisnalar dışında evden çalışmak zorunludur.
  Okullar, erken öğrenim ve çocuk bakımı hizmetleri açık kalmalacakrır.
 • Yetişkin ve yüksek öğretim kurumları açık kalmalı, ancak koruyucu önlemleri gözden geçirmeleri ve kalabalığı mümkün olduğunca sınırlandırmak için adımlar atmaları istenir.
  Toplu taşıma araçlarının temel çalışanlar tarafından ve yalnızca gerekli işler için mevcut olması için mümkünse yürümeniz veya bisiklete binmeniz istenir.

Spor Dalları
Profesyonel, elit, iller arası ve kıdemli kulüp şampiyonası haricinde hiçbir maç veya diğer spor karşılaşmaları olmamalıdır – hepsi kapalı kapılar ardında gerçekleştirilecektir
at yarışı devam edebilir, ancak kapalı kapılar ardında
Temassız eğitim faaliyetleri açık havada ve 15 kişilik bölmelerde belirli muafiyetlerle devam edebilir (aşağıya bakın)
kapalı alan eğitimi yalnızca bireylerle sınırlı olmalı ve hiçbir ders yapılmamalıdır.

Kısacası aşağıda açıklanan bütün kısıtlamalar ülkenin geneli için geçerli olmaya başlanmıştır.

28 Eylül 2020

İrlanda Vize Gelişmesi

MEI tarafından yapılan açıklamaya göre:

İrlanda’da daha önce bulunmuş ve Covid 19 sebebiyle eğitimini tamamlayamadan Türkiye’ye dönmüş öğrencilerin vize başvuları için gerekli izinler alınmış ve  değerlendirilmeye başlanmıştır.

25 Eylül 2020

İrlanda’da Çalışma saatleri

Mart 2020’de, COVID-19 salgınına Hükümet müdahalesinin bir parçası olarak, Stamp 2 izinlerine sahip olan ve COVID-19 salgını nedeniyle fiziksel olarak kapanan kolejlere devam eden öğrencilerin bu istisnai koşullarda 40 saat çalışmasına izin verilmişti. Fakat artık bu istisnai durum sona eriyor..

Stamp 2 Öğrenci Çalışma İzni:

Geçerli bir göçmenlik Stamp 2 iznine sahip olan öğrencilerin eskisi gibi yalnızca Haziran, Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarında ve 15 Aralık – 15 Ocak tatil zamanlarında 40 saat çalışmalarına izin verilir. Diğer tüm zamanlarda, Göçmenlik İzni Stamp 2’ye sahip öğrenciler, haftada 20 saat çalışma iznine sahiptir.

Bir Eğitim Kursuna Devam Etme ve ya Kayıt olma şartı

18 Eylül bildirimiyle, 20 Eylül 2020 – 20 Ocak 2021 tarihleri ​​arasında süresi dolacak olan tüm vizeler, bakanlık tarafından 20 Ocak 2021 tarihine kadar otomatik olarak yenilenecektir

Öğrencilerin çalışma hakkı ve oturum izinlerinin devam edebilmesi için, ILEP hüküm ve koşullarına uygun olarak bir eğitim kursuna yeniden kayıt yaptırmaları (Renewal) gereklidir

Özetle,Stamp 2 çalışma iiznine sahip tüm öğrencilerin halihazırda bir öğrenim kursuna kayıtlı olmaları ve kayıt olmaları veya bunu yapmak için başvurmuş olmaları gerekir. Bu koşullara uyulmaması, gelecekteki kayıt başvurularının reddedilmesine neden olacaktır. Resmi açıklamaya buradan ulaşabilirsiniz.

18 Eylül 2020

18 Eylül’de gelen oturum izinlerinin uzatılması haberinden sonra dil okulu öğrencilerinin bu uzatmadan yararlanıp yararlanamayacağı konusunda çok fazla karışıklık olmasından dolayı 21 Mayıs tarihinde INIS’in sitesinden paylaşılan bildiriyi tekrardan yayınlamak istedik. INIS’in sitesindeki COVID güncellemelerini buradan takip edebilirsiniz.

21 Mayıs’da yapılan açıklamaya istinaden:

 • Uluslararası dil okulu öğrencileri vizeleri bitmesine rağmen çalışmak istemeleri durumunda çalışmaya devam edebilirler. Ancak, iznin şartlarına uymak için yeniden bir kursa yazılmak zorundadırlar.

GNIB kartlarının başvurudan sonra ortalama olarak 7 haftada gelmesinden dolayı belirli bir süre GNIB kartımız olmadan kalmak zorunda kalıyoruz ve hükümetin vermiş olduğu bu karar, uluslararası dil okulu öğrencilerinin yeni kartları gelmeden çalışmaya devam edebilmeleri içindir. GNIB başvuruları online olarak devam etmektedir ve detaylara buradan ulaşabilirsiniz. 

18.09.2020 

Dublin bu gece yarasından sonra 3. Seviyeye geçiyor. Seviye 3 hakkındaki tüm bilgilere ve kısıtlamalara aşağıda bahsedeceklerimiz ve daha fazlasına buradan ulaşabiliriz.

Kapalı alanda düzenlenen hiçbir toplantı yapılmaması gerektiğini ve açık hava toplantılarının 15 kişiden fazla olmaması gerektiğini söylüyor. Yemek servisi yapan restoranlar ve barlar kapalı mekanda yemek yemek için kapanacak, ancak en fazla 15 kişi açık havada yemek yiyebilecek.

Adalet ve Eşitlik Bakanı Helen McEntee, T.D., bugün göçmenlik ve uluslararası koruma izinlerinin 20 Ocak 2021’e kadar geçici olarak uzatıldığını duyurdu. Bu, 20 Eylül 2020 ile 20 Ocak 2021 arasında sona erecek izinler için geçerlidir.

İrlanda’dan yurtdışına seyahat

Önlemi açıklayan Bakan McEntee şunları söyledi:

‘Bu ülkedeki yasal statünüzün 20 Ocak 2021’e kadar devam edeceğine dair halihazırda geçerli bir izni olan herkese kesinlik veriyorum.

Bu size, Dublin’deki Göçmenlik Bürosu veya Dublin dışındaki An Garda Síochána ile o tarihe kadar kaydınızın normal bir şekilde yenilenmesini sağlamak için düzenlemeler yapmanız için gerekli zamanı verir. Bunu, kendi hatanız olmadan, bu arada izninizden düşme endişesi olmadan yapabilirsiniz. En erken fırsatta bunu yapmanızı tavsiye ederim ‘.

Bu, pandeminin başlangıcından ve verilen en uzun süreden beri uygulanan izinlerin beşinci ve nihai olarak uzatılmasıdır. Bu önlemden on binlerce kişi yararlanacak. Yenileme, mevcut izin ile aynı esasa dayanır ve aynı koşullar geçerli olmaya devam edecektir.

Editörler için Not:

Bu ilave uzatma, izinleri 20 Eylül 2020 ile 20 Ocak 2021 arasında sona erecek olan, daha önce olduğu gibi aynı 3 ana kişi kategorisi için geçerli olacaktır: 

1. Mevcut izinlerin / kayıtların yenilenmesi

Mevcut geçerli bir izne veya önceki bildirim (ler) uyarınca zaten uzatılmış bir izne sahip olan kişiler.

2. İlk kayıt bekleniyor

Burgh Quay’e veya yerel AGS kayıt ofisine 3 ay içinde kaydolmaları şartıyla, ancak henüz bunu yapmamış olan kişiler, giriş limanına iniş izni vermişlerdir.

3. Kısa süreli vizeler

Ülkede kısa süreli vize yayan ve 3 aydan daha az kalma izni verilenler, Koronavirüs salgınının neden olduğu belirsizlikler nedeniyle Devletten ayrılamayacak ve eve dönemeyebilecek. 

Dublin bölgesindeki tüm yenilemeler yalnızca 20 Temmuz 2020’den bu yana https://inisonline.jahs.ie adresinde çevrimiçi olarak işlenmektedir. 

Dublin bölgesi dışındaki yenilemeler Garda İstasyonu ağı aracılığıyla Garda Ulusal Göçmenlik Bürosu tarafından işlenir. Dublin dışındaki tüm kayıt ofislerinin iletişim bilgilerine ilişkin bilgiler bu adreste mevcuttur.

 

Seviye 3, Dublin için ne anlama gelecek ve kısıtlamalar nelerdir?
Kesinlikle geriye doğru bir hareket, işletmeler için bazı önemli etkileri olan bir mini kilitlenme olarak geçmektedir

Seviye 3 (ve Seviye 3 ve Bir Buçuk) Dublinliler için şu anlama gelir:

 • 3 hafta boyunca Dublin dışına zorunlu olmayan seyahat yok
 • İmkansız olmadığı sürece evden çalışın
 • Barlar ve restoranlarla ilgili daha fazla kısıtlama (burada NPHET, kapalı mekanda yemek yemeyi yasaklayan Seviye 4 önlemleri istiyor)
 • Müzeler ve galeriler kapanıyor
 • Sosyal ve aile toplantıları yasaklandı
 • Amatör spor etkinlikleri ve maçlar hurdaya çıkarıldı
 • Ders salonları kapanıyor, üniversite dersleri çevrimiçi oluyor
 • Sanal Kütle yalnızca dini hizmetler çevrim içi hareket ederken
 • Kapalı mekan toplantısı yok
 • 15 kişilik açık hava toplantıları
 • Düğünler ve cenaze törenleri 25’e düşürüldü
 • Bakım evi ziyaretleri yasaklandı
 • Başka bir ev / bahçeye ziyaretler bir hane ile sınırlıdır

Dil okulları ve diil okulu vizeleri ile alakalı her hangi bir açıklama yapılmamıştır.

18.08.2020

Korona virüs önlemleri doğrultusunda bakanlıktan gelen yeni açıklamalara göre;

 • Göçmenlik izinleri 20 Ağustos ve 20 Eylül tarihleri arasında bitecek olan kişilerin izinleri, 1 ay daha otomatik olarak yenilenecektir.
 • Dublin bölgesinde yaşayan ve oturum izni olan kişilerin, oturum izni yenilemelerini online olarak yapabilirler. Detaylara buradan ulaşabilirsiniz.
 • Yeni planlanan korona virüs tedbirleri doğrultusunda, tüm işletmeler, personellerin mümkün olduğunca evden çalışmasına izin vermelidir.
 • Evlere yapılacak tüm ziyaretler, ev dışından, en fazla üç haneden altı kişiyle sınırlı olacaktır. Bu hem iç hem de dış mekan toplantıları için geçerlidir.
 • Tüm açık hava etkinlikleri ve toplantıları 200’den 15 kişi ile sınırlı olacak.
 • Kapalı mekan etkinlikleri , mağazalar ve restoranlar gibi işletmeler dışında 50 kişiden sadece 6 kişiye indirilecek.
 • Restoranlar ve kafeler, saat 23:30’da kapanma şartı ile açık kalabilir.
 • Spor salonları açık kalabilir, ancak herhangi bir zamanda bir egzersiz sınıfına altı kişiden fazlasına izin verilmeyecektir.
 • Okullar planlandığı gibi yeniden açılacak, ancak okul ulaşımını daha güvenli hale getirmek için çalışmalar yapılması gerekiyor.

(Kaynak)

 

04.08.2020

 • İrlanda Milletvekili Taoiseach’ın Korona Virüs Tedbirleri kapsamında yaptığı son açıklamalara göre;
 • Publar ve gece kulüpleri en az üç hafta daha kapalı kalacak.
 • Sadece 50 kişinin kapalı mekanda, 200 kişinin de açık havada buluşmasına izin verilecektir.
 • Barlar en az 31 Ağustos’a kadar tekrar açılmayacak ve restoranlar en geç 23:00’da kapanmalıdır.
 • Malta, Kıbrıs, San Marino, Cebelitarık ve Monako Yeşil Listeden çıkarıldı. Bu destinasyonlara seyahat eden herkes artık geri dönüşte 14 gün boyunca tecrit etmek zorunda kalacaktır.

23.07.2020

Covid-19 işsizlik ödemesi Nisan 2021’e kadar uzatılacak!

İrlanda’da pandemi İşsizlik Ödemesinin Nisan 2021’e kadar uzatılması planlanıyor. Bu sayede, Pandeminin başlangıcında getirilen ödeme, bu son uzatmayla birlikte 13 aya kadar sürecek.

Bununla birlikte, ödeme oranı, bir kişinin pandemi öncesi kazancına dayanarak kademeli olarak 203 € ‘ya düşürülecektir.

Ayrıca, 17 Eylül’den itibaren işsizlik ödemesi almak için yeni kayıtlar kabul edilmeyecektir.

(Kaynak)

16.07.2020

Adalet ve Eşitlik Bakanı Helen McEntee, 20 Temmuz ve 20 Ağustos 2020 tarihleri ​​arasında sona ermesi planlanan göçmenlik izinlerinin otomatik olarak bir ay daha uzatılacağını duyurdu. Bu izin kısa süreli vize alan ve İrlanda’daki 20 Mart -13 Mayıs 2020 tarihli önceki bildirimlerle izinleri daha önceden uzatılmış olan kişileri de içermektedir.

Uluslararası İngilizce dil öğrencileri için bu uzatma, istedikleri takdirde çalışmaya devam edebilecekleri anlamına gelir, ancak izin şartlarına uymak için çevrimiçi bir eğitime tekrar kaydolmaları gerektiği anlamına gelir. Bir çalışma sürecine yeniden kaydolmamak, daha sonraki bir başvurunun reddedilmesine neden olabilir.

Dublin’de bulunan öğrenciler için kayıt yenilemelerinin artık çevrimiçi olarak yapılabileceği ve göçmenlik izinlerinin uzatılsa dahi kayıt yaptırmaları gerektiği hatırlatılır. https://inisonline.jahs.ie/user/login

Dublin’deki Burgh Quay’deki Kayıt Ofisi 20 Temmuz’da ilk kez kayıt yaptıracaklar için sadece randevu bazında yeniden açılacak. Daha önce randevuları iptal edilmiş olan ilk kayıtlar için başvuranların randevuları otomatik olarak yeniden planlanacaktır.

(Kaynak)

15.07.2020

Hepimizin de bildiği gibi dünya çapında insanlığımız aylar süren bir mücadele sarfetti ve hala da devam ediyor. Pandemi süreci boyunca her yerde olduğu gibi İrlanda’da da büyük önlemler alınıp hayat neredeyse durduruldu. Kamu alanlarının, sosyal alanların birlikte adım atarak mücadele etmesi ile birlikte İrlanda’da büyük ilerlemeler görüldü. 

İnsanlar sevdikleriyle fiziksek temas edebilmeye, gezmeye gidebilmeye, dışarı çıkıp bir bardak kahve içebilmeye gönül rahatlığıyla başlayabildiler. Tabii bunların olması tüm önlemlerin ortadan kalktığı anlamına gelmiyor. Çünkü henüz hiç bir şey tam olarak bitmedi. Bu sebeple İrlanda Hükümeti eski hayata dönüş ile birlikte bir takım güvenlik ve tedbir için alınması gereken önlemleri halka sundu;

 • Sosyal buluşmalarla ilişkili enfeksiyonun yayılma riski ve diğer ülkelerdeki bar ve publarda ortaya çıkan salgınların kanıtları göz önüne alındığında, barlar, otel barları, gece kulüpleri ve casinolar 10 Ağustos’a kadar kapalı kalacaktır.
 • Şu anda yemek servisi ile birlikte faaliyet gösteren barlar halk sağlığı rehberliğine tam olarak uyduktan sonra açık kalacaktır.
 • Ev partilerinin salgında artışa yol açması sebebiyle, bir hane içindeki kişi sayısı en fazla 10 kişi ile sınırlandırılacaktır.
 • İç mekan toplantılarında 50, açık hava toplantılarında 200 kişinin mevcut kısıtlamaları 10 Ağustos’a kadar uzatılıyor.
 • Gerekli olmadıkça yurtdışı seyehatlerinin yapılmaması önerilmektedir. Ayrıca 20 Temmuz 2020’de İrlanda Hükümeti kamuya bir YEŞİL LİSTE yayınlayacak ve benzer enfeksiyon riski taşıyan ülkeler bu listede belirtilecek ve 2 haftada bir liste yenilenecektir.
 • Ülkeye giriş çıkışlarda halk sağlığı ve güvenliği açısından her vatandaşın kendini 14 gün karantinada tutması önerilmektedir.
 • İrlanda hükümeti, zorunlu olmayan tüm dış seyahatlere karşı tavsiyede bulunmaya devam ediyor ve İrlanda’ya gelen ziyaretçilerin sınırlı istisnalar dışında hareketlerini kısıtlamasını ve 14 gün boyunca nerede izole edeceğini belirten bir COVID -19 Yolcu Bulma Formu doldurmasını şart koşuyor. Formu doldurmamak ve yanlış veya yanıltıcı bilgi vermemek, İrlanda yasalarına göre 2.500 € ‘ya kadar (yaklaşık 3.000 $) para cezası ve / veya altı aya kadar hapis cezası gerektiren bir suçtur.

(Kaynak)

22.06.2020:

Adalet ve Eşitlik Bakanı Charlie Flanagan TD, Dublin’de bulunan Avrupa vatandaşı olmayan öğrenciler için yeni bir çevrimiçi Kayıt Yenileme Sistemi duyurdu.

Bu öğrencilerin artık randevu almaları ve kayıt bürosuna bizzat gitmelerine gerek kalmadığını belirten Bakan, hizmetin Dublin bölgesinde ikamet eden ve tüm avrupa vatandaşı olmayan öğrenci kategorilerine sunulacağını açıkladı. Ayrıca Bakan şöyle söyledi;

“Başvuranların geçmişte randevu almakta zorluk yaşadıklarını biliyorum, ancak yeni çevrimiçi sistem bunu çözecektir ve bu adayların randevu almak zorunda kalmadan çevrimiçi yenileme işlemlerini tamamlamasına ve daha sonra kişisel olarak kayıt ofisine katılmasına izin verecektir.”

İzinlerini yenilemek isteyen öğrenciler başvuru formunu çevrimiçi olarak dolduracak, istenilen belgelerin destekleyici bir şekilde çevrimiçi kopyalarını yükleyecek, geçerli ücreti ödeyecek ve daha sonra pasaportlarını ve mevcut IRP kartlarını taahhütlü posta yoluyla göndereceklerdir. Belgeler kontrol edilecek ve onaylanırsa pasaport damgalanmış ve iadeli taahhütlü posta ve ekspres posta yoluyla verilen IRP kartı ile iade edilecektir .

Yapılan eğişikliklerin diğer faydalarından bahseden Bakan Flanagan, şunları da ekledi;

“Yeni süreç, bölümümdeki yetkililerin başvuru hacmini daha iyi yönetmelerini sağlayarak yenilemeleri daha verimli bir şekilde işlemesine olanak tanıyacak. Bu aynı zamanda ofise sağlanan belgelerin kalitesine daha yakından odaklanmalarını sağlayacaktır.

“Ayrıca yeni sistemde, başvuranların üzerinde tek tek durulacağından, kamu sicil ofisi üzerindeki baskı azalacak ve tüm kayıtlar tam zamanlı gerçekleşecek. Bu da müşteri hizmetlerinin kalitesini artıracaktır. ”

Bu değişikliğin yapılmasında Bakanlık, başvuru sahiplerine yüklenen bürokratik yükü önemli ölçüde azaltmayı ve ayrıca daha hızlı işlem süreleri ile başvuru sahiplerine izinlerinin zamanında yenileneceğine dair daha fazla kesinlik sunmayı ummaktadır.

Önümüzdeki aylarda online hizmetin diğer başvuru sahiplerine sunulabilmesi amacıyla yeni sistem sürekli gözden geçirilecektir.

 ( Kaynak )

18.06.2020:

29 Haziran’da Covid-19 kısıtlamalarının azaltılmasına dair planlanan 3. aşama detayları şu şekildedir;

Halk Sağlığı Önlemleri

Yerel halkın refahı için İrlanda’nın herhangi bir yerinden başka bir bölgesine rahatlıkla seyahat edebilme imkanı ve halkın yoğun olduğu bölgelerde sosyal mesafenin en iyi şekilde sağlanması için yüz siperlik kullanımı önerilmektedir.

Eğitim ve Çocuk Bakımı

Yeniden Açılması Planlanan Tesisler;

 • Tüm yetişkin eğitim kurumları
 • Kreşler, okul öncesi sınıflar ve çocuk bakım merkezleri
 • Yaz kampları
 • Gençlik Klüpleri
 • Çocuklar için var olan tüm açık ve kapalı mekanlar

Ekonomik Faaliyetler

Evden çalışma imkanı olan her bireyin evden çalışmaya devam etmesi ve bu sayede gün içerisinde oluşabilecek kalabalığın en az seviyede tutulması önerilmektedir.

Yeniden Açılması Planlanan İşletmeler:

 • Kişisel Sağlık Hizmetleri: Örneğin: masaj terapisi, akupunktur, refleksoloji ve homeopati, vs…
 • Estetik ve Güzellik Hizmetleri: Kuaförler, berberler, tırnak ve kaş salonları, güzellik salonları, kaplıcalar, makyaj uygulama hizmetleri, bronzlaşma, dövme ve piercing hizmetleri
 • Kalan tüm perakende (örneğin, bahisçiler), hizmetler ve ticari faaliyetler
 • Sürücü Kursları

Açılmasına izin verilen bu işletmeler çalışma protokollerine uyum ve sağlık rehberliği devlet kurumları tarafından düzenli olarak izlenecektir.

Sosyal İmkanlar

İç Mekan Toplantıları: Halk sağlığı önlemelerine uygun olarak yürütüldüğünde 50 kişiye kadar kapalı mekan toplantılarına izin verilecektir.

Açık Hava Toplantıları: Halk sağlığı önlemleri doğrultusunda 200 kişiye kadar açık hava toplantılarına izin verilecektir.

Sosyal Alanda Yeniden Açılabilecek İşletmeler:

 • Yiyecek ve içecek sağlayan kafe ve restoranlar
 • Restoran olarak faaliyet gösteren barlar, publar ve otel barları
 • Oteller, pansiyonlar, karavan parkları ve tatil parkları
 • Koro eşliğinde müzik söylemek ya da gruplar halinde müzik söylemek için gerekli tedbirlerin alınması ile birlikte izin verilecektir.

Kültürel ve Dini Faaliyetler

Önemli halk sağlığı tedbirlerinin alınması ile birlikte;

Yeniden Açılabilecek Yerler:

 • Müzeler, galeriler, tiyatrolar, konser salonları ve diğer kültürel mekanlar
 • Sinemalar, müzik mekanları (gece kulüpleri ve diskolar hariç), eğlence tesisleri, bingo salonları, eğlenceler, paten pistleri, eğlence parkları
 • Dini yapılar ve ibadethaneler

Spor Faaliyetleri

Yeniden Açılabilecek Tesisler:

 • Açık ve kapalı spor salonları ve diğer egzersiz tesisleri
 • Yoga, pilates ve dans stüdyoları
 • Spor kulüpleri ve halka açık yüzme havuzları

Ulaşım ve Seyahat

Mümkün olduğunda yürümeniz ya da bisiklete binmeniz önerilir. Ancak halk sağlığı tedbirlerinin alınması ile birlikte kaldırılacak seyahat kısıtlamaları şu şekildedir;

Toplu Taşıma:

 • Sosyal mesafe kurallarına uyulmalıdır yani bu da toplam kapasitenin sınırlı kaldığı anlamına gelir
 • Toplu taşımayı yalnızca önemli yolculuklar için kullanılmalı
 • Siperlik takılmalıdır
 • Yoğun zaman yolculuğundan kaçınılmalıdır

Uluslararası Seyahat:

 • Acil olmadıkça tüm yurt dışı seyahatlerinden kaçınılmalıdır
 • Denizaşırı ülkelerden gelen yolcuların 14 gün boyunca kendilerini karantina altında tutmaları bekleniyor
 • Ülkeye gelen yolcular nerede karantinada kalacaklarını gösteren bir form doldurmak zorunda olacaklar
 • Açık deniz adalarına turizm seyahatleri devam edebilir.

70 Yaş Üstü veya Tıbbi Açıdan Risk Altında Olanlar İçin Tavsiyeler:

70 yaşın üzerindeyseniz veya tıbbi açıdan savunmasızsanız, lütfen aşağıdaki sağlık kılavuzuna en iyi şekilde uyun.

 • Olabildiğince evde kalın
 • Ev ziyaretlerine gittiğinizde ya da sizin evinize geldiklerinde sosyal mesafeyi koruyun
 • Alışveriş için ayrılan zamanları kullanıp yoğunluktan kaçının
 • Mağazalara veya yoğun halka açık alanlara giderken siperlik kullanın

07.06.2020:

Bu gece itibariyle İrlanda’da korona önlemlerinin kaldırılmasında 2.evreye giriş yapacak (Kaynak)

 • Evinizden 20 kilometre mesafeye kadar seyahat edinebilecek,
 • Sosyal mesafe korunduğu taktirde dışarıda 6 kişi toplanılabilecek veya 15 kişi  egzersiz yapabilecek,
 • Tüm perakende mağazaları açılacak.
 • Kütüphaneler yeniden açılacak.

 

05.06.2020:

Tüm öğrencilerin merak ettiği COVID yardımı için güncelleme de Maliye Bakanı Paschal Donohoe’dan geldi: (Kaynak)

 • COVID işsizlik ödemesi Ağustos ayının sonuna kadar uzatıldı, ancak 29 Haziran’dan itibaren iki seviye ödemesi olacak.
 • Koronadan önceki kazancı 200€ ‘dan fazla olanlar haftada 350€ almaya devam edecek, ancak haftada 200€’dan az alarlar ise haftada 203€ alacaktır.

29.05.2020:

Türkiye’deki İrlanda Büyükelçiliğinden tarafımıza iletilen son güncellemeye göre:

 • Korona’dan hemen önce İrlanda vizesini almış ancak, seyehat kısıtlamalarından dolayı İrlanda’ya hiç gidemeyen öğrencilere herhangi bir ücret ödemeden yeni bir vize verilecektir.
  • If an applicant has been issued a visa shortly before the travel restrictions came into effect and they did not use their visa, we will as a gesture of good will re issue a new visa with no additional costs.
 • İrlanda hükümeti tarafından verilen otomatik vize uzatma izni sadece İrlanda’da kalanlar için geçerlidir. GNIB kartınızın süresi dolmuş ise İrlanda’ya yeniden girebilmek için yeni vize almanız gerekmektedir.
  • The extension of permission to remain in the State is only applicable if you have remained in the State, a visa will be required to re-enter if their GNIB card has expired.

*İrlanda’daki oturum izni bitmemiş ve Türkiye’de bulunan öğrenciler, oturum izinleri bitmeden İrlanda’ya giriş yapabilirler.

27.05.2020:

Bugün paylaşılan verilere göre; (Kaynak)

27.05.2020:

Irish Council for International Students (ICOS)’un açıklamasına göre:(Kaynek)

 • Korona virüsünden dolayı İrlanda’dan ayrılan dil okulu öğrencileri, geri dönüp kurslarına devam edebilirler ve ülkelerinde bulundukları süre İrlanda’da dil okuluyla kalabilecekleri 2 yıl için sayılmayacaktır.
 • Şu an İrlanda’da bulunan ve toplamda 2 yıl kurs alma hakkını tamamlamış ve koronadan dolayı İrlanda’dan ayrılamayan öğrenciler, yeni bir kursa kaydolmaları durumunda İrlanda’da kalabilirler.

21.05.2020:

COVID-19 pandemisinin neden olduğu belirsizlikler ve bazı insanların IRP kartına sahip olmamaları nedeniyle, 20 Mayıs – 20 Temmuz arasında geçici bir önlem olarak uzatılan oturum izinleri doğrultusunda, ilk kayıtlarını bekleyen ve geçerli bir izni olmasına rağmen izin belgesi bulunmayanlar, Kayıt Ofisine İrlanda’da kalma izinlerini ve şartları teyit eden bir mektup talep etmek için başvurabilir. (Kaynak).

Uluslararası İngilizce Dil Öğrencileri istedikleri takdirde çalışmaya devam edebilirler, ancak izin koşullarına uymak için online bir eğitime tekrar kaydolmaları zorunludur.

Başvurular e-mail olarak Dublin, Burgh Quay Kayıt Ofisine (bqregofficeapplications@justice.ie) gönderilebilir.

Gerekli belgelerin listesine buradan ulaşabilirsiniz.

20.05.2020:

T.C. Sağlık Bakanlığı artık yurtdışından Türkiye’ye geri dönecek öğrencilerin 2 hafta karantinaya alınmayacaklarını bildirdi. Havaalanında yapılan muayene sonrası corona virüsü semptomu görülen kişiler izole edilerek hastaneye götürülecek. Herhangi bir semptom belirlenemeyen kişiler kendilerini 14 gün boyunca evlerinde izole edecek.

(Kaynak)

13.05.2020:

 • Adalet ve Eşitlik Bakanı Charlie Flanagan, 20 Mayıs – 20 Temmuz 2020 tarihleri arasında İrlanda’daki oturum izinleri sona erenlerin oturum izinlerinin otomatik olarak iki ay daha uzatılacağını duyurdu.

 • Uluslararası İngilizce Dil Öğrencileri istedikleri takdirde çalışmaya devam edebilirler, ancak izin koşullarına uymak için online bir eğitime tekrar kaydolmaları zorunludur.

 • Dublin’deki Burgh Quay (Immigration Ofisi) ofisi kapalı kalacaktır ve ancak Hükümetin Yol Haritası doğrultusunda güvenli olduğu zaman yeniden açılacaktır.

 • Göçmenlik Ofisi yeniden açıldığında, ilk kez kayıt yapmak isteyenlere öncelik verilecektir. Daha önce randevuları iptal edilmiş olan ilk kayıt için başvuranların randevuları otomatik olarak yeniden planlanacaktır.

(Kaynak)

10.05.2020: 

Bugün paylaşılan verilere göre; (Kaynak)

 • İrlanda’da bugün 12 kişi daha korona virüsünden vefat etti ve toplam sayı 1458’e ulaştı.
 • İrlanda’da bugün içerisinde 236 kişide daha korona virüsü saptandı ve toplam sayı 22996’ya ulaştı.
 • İrlanda’daki vakaların %29.8’i yani korona vakası tespit edilen 6771 kişinin sağlık çalışanı olduğu açıklandı.
 • İrlanda’daki vakaların yaş ortalaması 49’dur. Bu vakaların %57’si kadın ve %43’ü ise erkektir.
 • Dublin 11.068 vaka ile (İrlanda’daki tüm vakaların% 49’u) en fazla vakaya sahip şehirdir. Ardından 1.324 vaka (% 6) ile Kildare ve daha sonra 1.207 vaka (% 5) ile Cork’u izlemektedir.

08.05.2020:

extra.ie sitesinde bugün paylaşılan bir habere göre (Kaynak):

İrlanda’dan korona salgınından sonra ayrılan yüzlerce kişi, haftalık 350€ COVID işsizlik ödemesini almaya devam ediyor. The Irish Daily Mail, sistemdeki açıktan yararlanmaya çalışan 250’den fazla kişiyi belirledikten sonra İrlanda’nın 1 milyon € ‘dan fazla tasarruf ettiğini ortaya çıkardı. Bu 250 kişinin büyük bir çoğunluğunun Brazilyalı olduğu tespit edildi. 

Garda Ulusal Göçmenlik Bürosundan memurlarla birlikte çalışan Sosyal Refah (Social Welfare) Departmanı, son zamanlarda İrlanda’dan ayrılan herkesin ayrıntılarını kontrol eden büyük bir operasyon başlattı. Geçtiğimiz iki buçuk hafta boyunca, İrlanda’yı limanlar ve havaalanları üzerinden terk eden herkesin ayrıntılarını Garda’nın yardım ettiği Sosyal Refah görevlileri tarafından kontrol ediyor.

Sosyal yardım departmanından bir kişiye göre: bu büyük bir aldatmaca girişimi. Burada yaşayan çok sayıda Brezilyalı, diğer insanlar gibi işini kaybetti. O zamandan bu yana çok sayıda Brezilyalı ülkelerine geri dönerken Dublin Havalimanı’nda tespit edildi. Birçoğu yakın zamanda COVID işsizlik ödemesini talep etmişti. Elbette bu ödemeyi almaya hak kazanıyorlar, ancak artık bu ülkede yaşamıyorlarsa, bu ödemeyi almaya hakları yok demektir. Brezilya’da yaşamaları ve önümüzdeki üç ay boyunca her hafta İrlanda Devletinden banka hesaplarına 350 € almaları kabul edilemez. Bu işsizlik ödemesini sadece İrlanda’da yaşıyorsanız talep edebilirsiniz. Bu Brezilyalı öğrencilerin çoğu kolejleri ve işyerleri yeniden açıldığında geri gelebilirler veya birçoğu gelmeyedebilir. Ancak, Brezilya’ya geri döndüklerinde COVID işsizlik ödemesini almaya devam edemezler. İrlanda’dan ayrılan her yolcunun detayları kontrol ediliyor. Gerçek şu ki, bunu yapmaya çalışanların yüzde 99’u Brezilyalılar.

01.05.2020:

İrlanda Başbakanı Varadkar’ın 1 Mayıs günü yaptığı açıklamada koronadan kaynaklı kısıtlamalar için aşağıdaki yol haritasını çıkardıklarını ve kademeli olarak kısıtlamaların azalacağını belirti: (Kaynak)

 • 1.Evre (18 Mayıs)
  • Sosyal mesafeyi korurken (2 metre kuralı) en fazla 4 kişilik topluluklar halinde açık havada buluşulabilecek,
  • Dış mekan çalışanlarının aşamalı olarak geri dönüşü (örneğin: inşaat işçileri ve bahçıvanlar),
  • Bazı spesifik mağazaların açılması (örneğin: gözlükçüler)
  • Bazı açık hava kamusal alanların açılması (örneğin: insanların birbirleriyle temas etmeden dolaşabildikleri ve birbirlerinden en az 2 metre uzakta durdukları otoparklar, plajlar, dağ yürüyüşleri)
  • Sosyal mesafelerin korunabileceği açık kamu spor tesislerinin açılması. (örneğin: sahalar, tenis kortları, golf sahaları)
 • 2. Evre (8 Haziran)
  • Hane ziyaretlerine izin verilmesi (tüm tarafların yüz maskesi, eldiven giymeleri ve birbirlerinden en az 2 metre uzakta kalmaları durumunda ziyaretler gerçekleşebilir),
  • Personel ve müşterilerin güvenliği dikkate alınarak iş kurmak için planlar ve destekler geliştirmek,
  • Sosyal mesafelerin gözlemlenebileceği küçük perakende satış yerleri ve marketlerim açılması,
  • Kütüphanelerin açılması.
 • 3. Evre (29 Haziran)
  • Ufak çaplı sosyal toplantılara izin verilmesi,
  • Temel işlerde çalışanların çocukları için kreş, çocuk bakıcılığı ve okul öncesi eğitimin aşamalı olarak açılması,
  • Sosyal mesafelerin korunabileceği iş dallarında çalışılmaya başlanması,
  • 1. derecede gerekli olmayan sokak seviyesinde giriş çıkışı olan mağazaların açılması,
  • Oyun alanlarının açılması,
  • Sosyal mesafenin korunabileceği kapalı spor alanlarının açılması ve ayarlanmış etkinliklerin düzenlenmesi,
 • 4. Evre (20 Temmuz)
  • Diğer tüm işçilerin çocukları için kreş, çocuk bakıcısı ve okul öncesi eğitimin kademeli olarak açılması,
  • Evden çalışamayanlar için işe dönüşlerin başlaması,
  • Daha yüksek riskli hizmetler için kısıtlamaların kademeli olarak hafifletilmesi (örneğin: kuaförler),
  • Müzeler, galeriler, ibadethanelerin açılması,
  • Spor takımı müsabakalarına izin verilmesi (örneğin: futbol ve GAA), ancak yalnızca seyirci sayısında sınırlamaların olduğu ve sosyal mesafenin korunduğu yerlerde.
 • 5. Evre (10 Ağustos)
  • Daha büyük çaplı sosyal toplantılara izin verilmesi,
  • Bütün iş sektörlerinde işlere dönülmesi,
  • Aşamalı olarak, 2020/2021 eğitim-öğretim yılının başında başlayacak, ilk ve orta dereceli okulların ve 3. seviye kurumların açılması,
  • Yüksek riskli perakende hizmetlerindeki kısıtlamaların daha da hafifletilmesi.

*Başbakan Varadkar konuşmasında her adım tamamlandığında istenilen noktaya gelinmiş olması gerektiğini ve istenilen noktaya ulaşılamamışsa, bir önceki adımdaki kısıtlamalara devam edileceğini belirtti.
*Okul ve kolejler 2020/2021 akademik yılı eğitimlerine planlandığı gibi Eylül ve Ekim aylarında başlayabilecekler.

İrlanda’da dil okullarının açılması 5.evre (10 Ağustos) olarak gösterilse de bu süreç Eylül’ü bulabilir ve normal lise ve üniversitelerle aynı dönemde kapılarını eğitime yeniden açabilir.

Bugün açıklanan ve 18 Mayıs’a kadar COVID-19’un yayılmasını önlemek için uygulanması gereken önlemler: (Kaynak)

 • 1. Kural: Evde kalın!

  • Kilit işletmelerdeki işçiler için istisnalar vardır, ancak igeri kalanlar için kural basittir: Evde kalın!
  • Bu, arkadaşlarınızla, ailenizle ve çevrenizdekilerle COVID-19 riskini en aza indirmenin en iyi yoludur,
  • Yiyecek satın alabilir, tıbbi randevulara alabilir ve hatta egzersiz yapmak için dışarı çıkabilirsiniz, ancak mümkün olduğunca evinizde kalmanız istenir,
  • Birlikte yaşamadığınız biriyle bir toplantı ayarlayamazsınız.
 • Aşağıdaki durumlar dışında her koşulda evde kalmanız gerekmektedir:
  • İşin vazgeçilmez bir hizmet olduğu kabul edilen işlere gidip geliyorsanız. Temel hizmetlerin tam listesine buradan ulaşabilirsiniz,
  • Gerekli mağazalarda, bankada veya postanede çalışıyorsanız. Gerekli mağazaların, postanelerin ve bankaların tam listesine buradan ulaşabilirsiniz,
  • Kendiniz, aileniz veya savunmasız biri için yiyecek, ilaç ve diğer sağlık ürünlerini satın almak,
  • Tıbbi randevulara gitmek,
  • Çocukların, yaşlıların veya korunmasız kişilerin bakımını için,
  • Evinize 2 kilometre mesafede egzersiz yapmak için. Evinizin dışından insanlarla egzersiz yapamazsınız. 5 Mayıs Salı gününden itibaren egzersiz yapmak için evinizden 5 kilometreye kadar gidebileceksiniz.

Bugün paylaşılan verilere göre; (Kaynak)

 • İrlanda’da bugün 34 kişi daha korona virüsünden vefat etti ve toplam sayı 1265’e ulaştı.
 • İrlanda’da bugün içerisinde 221 kişide daha korona virüsü saptandı ve toplam sayı 20833’e ulaştı.
 • AIB’nin 1 milyon işlem üzerinde yaptığı araştırmaya göre:
  • 12 Mart günü Başbakan Varadkar korona virüsünden dolayı kısıtlamaları bildirdiği gün, İrlanda’da insanlar geçen Noel haftasında harcadıklarından daha fazla para harcadıklarını ortaya çıkardı.
  • 8 Mart – 11 Nisan tarihleri arasındaki verilere göre 12 Marttaki açıklamadan sonra insanlar normal bir haftada harcadıklarından 17 kat, 12 Mart’tan bir önceki Perşembe gününe kıyasla 20 kat daha fazla para harcadıklarını ortaya çıkardı.
 • Ryanair 3.000 kişinin işten çıkarılacağını ve bu açığın kendileri açısından 2 yılda düzelebileceğini bildirdi.
 • 28 Nisan günkü verilerine göre hazırlanan İrlanda koronavirüs vakaları haritası:

 • Çin’in başkenti Pekin’de parklar ve müzeler, koronavirüs salgını sırasında kapılarını kapattıktan sonra yeniden açıldı.
 • Güney Kore’de Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (KCDC), Şubat ayından bu yana ilk kez yeni bir koronavirüs vakası bildirmediğini söyledi.
 • Güney Korede bugün 1 kişi daha korona virüsünden dolayı vefat etti ve toplam sayı 247’ye yükseldi.

28.04.2020: Bugün paylaşılan verilere göre; (Kaynak)

 • İrlanda’da sokağa çıkma yasağı 2 hafta daha uzatıldı ve 19 Mayıs’a kadar uzatılmış oldu.
 • İrlanda’da bugün 59 kişi daha korona virüsünden vefat etti ve toplam sayı 1159’e ulaştı.
 • İrlanda’da bugün içerisinde 229 kişide daha korona virüsü saptandı ve toplam sayı 19877’e ulaştı.
 • İspanya’da korona virüsünden dolayı ölenlerin sayısı 23822’ye ulaştı.

27.04.2020: Bugün paylaşılan verilere göre; (Kaynak)

 • İrlanda’da bugün 18 kişi daha korona virüsünden vefat etti ve toplam sayı 1102’e ulaştı.
 • İrlanda’da bugün içerisinde 386 kişide daha korona virüsü saptandı ve toplam sayı 19648’e ulaştı.
 • Dünya genelinde korona virüsünden vefat edenlerin sayısı 206bini geçti.
 • Dünya genelinde onaylanan korona virüsü vakası ise 3 Milyon’a hızlı bir şekilde yaklaşıyor. Şu ana kadar 193 ülkede 2.9 milyondan fazla insanın korona testi pozitif çıktı.
 • ABD 72 yeni koronavirüs ilaç denemesi yürütüyor – ancak gerçekten çalıştıklarından emin olmak için yeterli araştırmacı yok.
 • ABD’de Ekonomistler Nisan ayı için yüzde 16 ya da daha yüksek bir işsizlik oranı öngördüğü için, Colorado, Mississippi, Minnesota, Montana ve Tennessee’de de COVID-19 kısıtlamaları kaldırılacak.
 • Georgia, Oklahoma, Alaska ve Güney Carolina, hükümet tarafından kararlaştırılan bir aylık sokağa çıkma yasağının ardından, ekonomik ilerleme sağlanabilmesi için COVID-19 kısıtlamalarını kaldırmışlardı.
 • 26,5 milyon Amerikalı, Mart ortasından bu yana işsizlik parası için başvuruda bulundu.
 • Avrupa’da sokağa çıkma yasağa getirmeyen tek ülke olan İsveç’de 5 bara sosyal mesafeyi ayarlayamadıkları için kapatma cezası verildi. İsveç’te dün korona virüsü kaynaklı 2 ölüm gerçekleşti ve toplamdaki sayı 2194’e yükseldi.
 • İtalya’da sokağa çıkma yasağında esnemeler yapıldı. Yeni kurallar gereğince:
  • İmalat, inşaat ve toptan satış sektörlerinin 4 Mayıs’tan itibaren yeniden açılmasına izin verilecek, ancak firmaların katı sağlık düzenlemelerine uymaları gerekiyor,
  • Bu tarihten itibaren, insanlar akrabaları da ziyaret edebilecek, ancak sadece az sayıda olacak ve bu tür ziyaretler sırasında maskelerin giyilmesi gerekmektedir,
  • Parklar ve yiyecek paket servisi yapan mağazalar yeniden açılacak,
  • 18 Mayıs’tan itibaren hükümet mağazalar, müzeler ve kütüphaneler açmayı umuyor ancak katı sosyal mesafe kuralları uygulanacak,
  • Barlar ve restoranlar 1 Haziran’dan itibaren yeniden açılabilir, ancak müşterilerin tezgahla aralarında 1 metre olması ve masaların aralarında iki metre olması gerekir. Personel maske ve eldiven giymesi zorunlu olacak.
 • Çek Cumhuriyetinde korona virüsünden dolayı kapatılan küçük dükkanlar tekrardan açıldılar. Hayvanat bahçeleri, botanik bahçeler, spor salonları, ve sürücü kursları tekrardan açıldı.
 • Çek Cumhuriyetinde korona virüsü kaynaklı toplamda 221 ölüm var ve bunların birisi de dün geldi.

25.04.2020: Bugün paylaşılan verilere göre; (Kaynak)

 • İrlanda’da bugün 52 kişi daha korona virüsünden vefat etti ve toplam sayı 1063’e ulaştı.
 • İrlanda’da bugün içerisinde 577 kişide daha korona virüsü saptandı ve toplam sayı 18184’e ulaştı.

24.04.2020: Bugün paylaşılan verilere göre; (Kaynak)

 • İrlanda’da bugün 37 kişi daha korona virüsünden vefat etti ve toplam sayı 829’a ulaştı.
 • İrlanda’da hayatını kaybeden 185 kişinin de korona kaynaklı yaşamını yitirmiş olabileceği belirtildi ve testleri laboratuvarlara gönderildi. Eğer bu testler pozitif çıkarsa İrlanda’daki korona virüsü kaynaklı ölüm sayısı 1014’e yükselir.
 • İrlanda’daki korona kaynaklı 829 ölümün 406’sı hastanede ve 53’ü yoğun bakım ünitesinde yaşamını yitirdi.
 • İrlanda’da koronadan vefat edenlerin 441’i erkek ve 388’i kadındı. Bu ölümlerin yaş ortalaması 83 olup, yaş aralığı da 23-105’dir.
 • İrlanda’da 5 sağlık çalışanın koronadan dolayı vefat etti. 159 sağlık çalışanı korona virüsü saptandığından dolayı hastaneye kaldırıldı ve 24 kişi yoğun bakım ünitesine kaldırıldı. Toplamda 3830 sağlık çalışanında korona virüsü saptandı.
 • İrlanda’da bugün içerisinde 377 kişide daha korona virüsü saptandı ve toplam sayı 18561’e ulaştı.
 • İrlanda Başbakanı Leo Varadkar, insanların halk sağlığı kısıtlamalarına uymazsa mevcut sokağa çıkma kısıtlamalarının iki ila üç hafta daha uzatılabileceği konusunda uyardı.

23.04.2020: Bugün paylaşılan verilere göre; (Kaynak)

 • İrlanda’da bugün 28 kişi daha korona virüsünden vefat etti ve toplam sayı 794’a ulaştı.
 • İrlanda’da bugün içerisinde 936 kişide daha korona virüsü saptandı ve toplam sayı 17607’e ulaştı.
 • İrlanda’da korona virüsünden iyileşenlerin sayısı 10bini geçti.
 • Kuzey İrlanda’da ise bugün 13 kişi daha korona virüsünden vefat etti ve toplam sayı 263’ye ulaştı.
 • Kuzey İrlanda’da bugün içerisinde 142 kişide daha korona virüsü saptandı ve toplam sayı 3016’ye ulaştı.
 • Bugünkü verilerine göre hazırlanan İrlanda koronavirüs vakaları haritası:

22.04.2020: Bugün paylaşılan verilere göre; (Kaynak)

 • İrlanda’da bugün 49 kişi daha korona virüsünden vefat etti ve toplam sayı 779’a ulaştı.
 • İrlanda’da bugün içerisinde 621 kişide daha korona virüsü saptandı ve toplam sayı 16661’e ulaştı.
 • İrlanda’da korona virüsünden iyileşenlerin sayısı 9233’e yükseldi.
 • İrlanda adasında toplamda korona kaynaklı vefat sayısı 1019’a yükseldi. 
 • Adadaki toplam vaka sayısı ise 19545’e yükseldi.
 • Bugün itibariyle dünya genelinde 180 binden fazla kişi korona yüzünden hayatını kaybetti.
 • AFP’ye göre, şu anda en az 181,234 kişi koronodan dolayı vefat etti.
 • 193 ülke ve bölgede 2.602.670’den fazla vaka doğrulanmıştır.
 • Bu vakaların en az 593.800’ü iyileşti.
 • Yunanistan’da çarşamba günü içerisinde korona kaynaklı herhangi bir ölüm yaşanmadı.

21.04.2020: Bugün paylaşılan verilere göre; (Kaynak)

 • İrlanda’da bugün 44 kişi daha korona virüsünden vefat etti ve toplam sayı 730’ye ulaştı.
 • İrlanda’da bugün yaşamını korona virüsü kaynaklı yitiren 44 kişiden 37’si İrlanda’nın Doğu’da, 2’si Batı’da ve 2’si Kuzeybatı’da, 3’ü Güney’de yaşıyordu.
 • İrlanda’da bugün yaşamını korona virüsü kaynaklı yitirenlerin 26’sı kadın, 18’i erkek ve yaş ortalamaları 87’ydi.
 • İrlanda’da bugün yaşamını yitirenlerin 44 kişiden 33’ü bağışıklık sistemini yavaşlatacak hastalıkları (diyabet, kalp hastalığı, obezite, kanser ve böbrek hastalığı) bulunan bireylerdi. 
 • İrlanda’da bugün içerisinde 388 kişide daha korona virüsü saptandı ve toplam sayı 16040’e ulaştı.
 • Tony Holohan, İrlanda’da Covid-19 tanısı konan ve hastanede tedavi gerektirmeyen 8377 kişi virüsten kurtuldu doğruladı. Bu 15.186 doğrulanmış vakanın yüzde 55’i demek.
 • İrlanda’da yeni acil durum Covid yasası uyarınca yargılanan ilk kişi bugün hapse atıldı ve 28 yıl boyunca araba kullanmaktan diskalifiye edildi.

20.04.2020: Bugün paylaşılan verilere göre; (Kaynak)

 • İrlanda’da bugün 77 kişi daha korona virüsünden vefat etti ve toplam sayı ise 686’ye ulaştı.
 • İrlanda’da yaşamını korona virüsü kaynaklı yitirenlerin %56’sı kadın, %44’ü erkek ve yaş ortalamaları 48’di.
 • İrlanda’da bugün içerisinde 401 kişide daha korona virüsü saptandı ve toplam sayı 15652’e ulaştı.
 • Tony Holohan, 5 Mayıs’tan sonra kısıtlamaların hafifletilip hafifletilmeyeceğine ilişkin kararın hafta sonunda verileceğini söyledi.
 • Kuzey İrlanda’da ise toplamda 194 kişi korona virüsünden vefat etti.
 • Kuzey İrlanda’da toplam 2645 kişide korona virüsü saptandı.

17.04.2020: Bugün paylaşılan verilere göre; (Kaynak)

 • 20 Nisan Pazartesi günü İrlanda’dan Türkiye’ye dönmek isteyen, İrlanda’da geçici bulunanların (turist, öğrenci, işçi) ülkemize geri dönebilmesi için Dublin-Ankara uçuşu gerçekleştirilecektir.
  • Türkiye’de 14 gün karantina mecburiyeti söz konusudur. 
  • Bilet ücreti 347 Euro’dur.
  • Söz konusu uçuşla Türkiye’ye dönmek isteyenlerin “embassy.dublin@mfa.gov.tr” ye aşağıdaki bilgileri bugün (17.04.2020) içerisinde göndermesi gerekmektedir.
   • Adı soyadı:
   • TC Kimlik no:
   • Pasaport no:
   • Cep telefonu:
   • E-mail adresi:
   • İrlanda’da bulunma sebebi:
 • İrlanda’da bugün 44 kişi daha korona virüsünden vefat etti ve toplam sayı 531’e ulaştı.
 • İrlanda’da bugün yaşamını korona virüsü kaynaklı yitiren 44 kişiden 25’i erkek, 19’u kadın.
 • İrlanda’da bugün içerisinde 709 kişide daha korona virüsü saptandı ve Almanya’ya gönderilen testlerden de gelen 95 pozitif sonuçla toplam sayı 13980’e ulaştı.
 • Kuzey İrlanda’da ise bugün 18 kişi daha korona virüsünden vefat etti ve toplam sayı 176’ye ulaştı.
 • Kuzey İrlanda’da bugün 137 kişide daha korona virüsü saptandı ve toplam sayı 2338’e ulaştı.

16.04.2020: Bugün paylaşılan verilere göre; (Kaynak)

 • İrlanda’da bugün 43 kişi daha korona virüsünden vefat etti ve toplam sayı 487’ye ulaştı.
 • İrlanda’da bugün yaşamını korona virüsü kaynaklı yitiren 43 kişiden 34’ü İrlanda’nın Doğu’da, 4’ü Batı’da ve 5’i Güney’de yaşıyordu.
 • İrlanda’da bugün yaşamını korona virüsü kaynaklı yitiren 43 kişiden 22’si erkek, 21’i kadın ve yaş ortalamaları 84’dü.
 • İrlanda’da bugün içerisinde 629 kişide daha korona virüsü saptandı ve Almanya’ya gönderilen testlerden de gelen 95 pozitif sonuçla toplam sayı 13271’e ulaştı.
 • İrlanda’daki korona virüsü vakalarının 3090’ı sağlık çalışanlarında çıkmıştır.

15.04.2020: Bugün paylaşılan verilere göre; (Kaynak)

 • İrlanda’da bugün 38 kişi daha korona virüsünden vefat etti ve toplam sayı 444’e ulaştı.
 • İrlanda’da bugün içerisinde 1068 kişide daha korona virüsü saptandı ve toplam sayı 12547’e ulaştı.
 • İrlanda’da korona kaynaklı vefat eden insanların %84’i bağışıklık sistemini yavaşlatacak hastalıkları (diyabet, kalp hastalığı, obezite, kanser ve böbrek hastalığı) bulunan bireylerdi. 
 • İrlanda’da korona virüsü kaynaklı en genç ölüm bugün geldi. Baş Tıbbi Memur Tony Holohan 23 yaşında birisinin koronadan dolayı vefat ettiğini bildirdi.
 • İrlanda’daki en yaşlı vefat ise 105 yaşındaydı.
 • Kuzey İrlanda’da ise bugün 6 kişi daha korona virüsünden vefat etti ve toplam sayı 140’ye ulaştı.
 • Kuzey İrlanda’da bugün 121 kişide daha korona virüsü saptandı ve toplam sayı 2088’e ulaştı.
 • Kuzey İrlanda’da da COVID-19 kısıtlamaları 3 hafta daha uzatıldı.
 • Amerika’da ise 2330 kişi daha korona virüsünden vefat etti ve toplam sayı 24582’ye ulaştı.
 • Amerika’da bugün 26385 kişide daha korona virüsü saptandı ve toplam sayı 605390’e ulaştı.

14.04.2020: Bugün paylaşılan verilere göre; (Kaynak)

 • İrlanda’da bugün 41 kişi daha korona virüsünden vefat etti ve toplam sayı 406’e ulaştı.
 • İrlanda’da bugün içerisinde 548 kişide daha korona virüsü saptandı ve Almanya’ya gönderilen testlerden de gelen 284 pozitif sonuçla toplam sayı 11479’e ulaştı.
 • Dublin, en fazla vakaya 5.438 (tüm vakaların yüzde 52’si) sahiptir ve onu 780 vaka (% 8) ile Cork izlemektedir.
 • Dr Tony Holohan 77 kişi yani hastaların %28’i yoğun bakım ünitesinden taburcu edildi. 
 • Kuzey İrlanda’da ise bugün 10 kişi daha korona virüsünden vefat etti ve toplam sayı 134’ye ulaştı.
 • Bugün içerisinde 85 kişide daha korona virüsü saptandı ve toplam sayı 1967’ye ulaştı.
 • İrlanda adasında toplam 13446 vaka ve korona kaynaklı 540 vefat var.
 • GARDA, bu hafta sonu Covid-19 yönergelerine uymadığı için yedi kişiyi tutukladı.
 • GARDA, ana güzergahlarda 150 kontrol noktası ve hafta sonu boyunca İrlanda genelinde 500 mobil kontrol noktası oluşturdu.
 • Bugün 533.000 kişinin COVID-19 programı kapsamında haftalık 350€ ödeneğini hazırlanacak ve totalde 44 Milyon €’luk ödeme yarına kadar banka hesaplarına yatırılacak.
 • 42.100 işveren geçici ücret sübvansiyonu programına kayıt oldu ve işverenlere toplamda 199 Milyon Euro geri ödeme yapıldı.

13.04.2020: Bugün paylaşılan verilere göre; (Kaynak)

 • İrlanda’da bugün 31 kişi daha korona virüsünden vefat etti ve toplam sayı 365’e ulaştı.
 • İrlanda’da bugün içerisinde 527 kişide daha korona virüsü saptandı ve Almanya’ya gönderilen testlerden de gelen 465 pozitif sonuçla toplam sayı 10647’e ulaştı.
 • Kuzey İrlanda’da Paskalya haftasonunda toplam 107 kişiye para cezası kesildi.

12.04.2020: Bugün paylaşılan verilere göre; (Kaynak)

 • İrlanda’da bugün 14 kişi daha korona virüsünden vefat etti ve toplam sayı 334’e ulaştı.
 • İrlanda’da bugün içerisinde 727 kişide daha korona virüsü saptandı ve Almanya’ya gönderilen testlerden de gelen 286 pozitif sonuçla toplam sayı 9655’e ulaştı.
 • Kuzey İrlanda’da ise korona virüsünden dolayı toplamda 118 kişi vefat etti. Korona saptanan kişi sayısı ise 1806’ya yükseldi.
 • İrlanda adasında toplam 11461 vaka ve korona kaynaklı 452 vefat var. 
 • Sunday Independent’a konuşan İrlanda Başbakanı Varadkar Mayıs ayında kısıtlamaların azalmasını umduğunu ancak bunun için garanti veremeyeceğini belirtti.

11.04.2020: Bugün paylaşılan verilere göre; (Kaynak)

 • İrlanda’da bugün 33 kişi daha korona virüsünden vefat etti ve toplam sayı 320’e ulaştı.
 • İrlanda’da bugün içerisinde 553 kişide daha korona virüsü saptandı ve Almanya’ya gönderilen testlerden de gelen 286 pozitif sonuçla toplam sayı 8928’e ulaştı.
 • Kuzey İrlanda’da ise bugün 15 kişi daha korona virüsünden vefat etti ve toplam sayı 107’ye ulaştı.
 • Perşembe akşamı verilerine göre hazırlanan rapora göre:
  • 7787 vakanın %45’i erkek ve %55’i kadındır.
  • Dublin, 4156 vaka ile İrlanda’da en çok vakanın görüldüğü şehirdir. Bu İrlanda’daki vakaların %53’i demektir.
  • Dublin’i %8’i Cork takip etmektedir ve 581 vaka vardır.
 • Perşembe akşamı verilerine göre hazırlanan İrlanda koronavirüs vakaları haritası:

10.04.2020: Bugün paylaşılan verilere göre; (Kaynak)

 • İrlanda’da bugün 25 kişi daha korona virüsünden vefat etti ve toplam sayı 288’e ulaştı.
 • İrlanda’da bugün içerisinde 480 kişide daha korona virüsü saptandı ve toplam sayı 8089’e ulaştı.
 • Hükümet yetkilileri ve Ulusal Halk Sağlığı Acil Durum Ekibinin toplantısı sonucu son 2 haftadır devam eden kısıtlamaların 5 Mayıs tarihine kadar devam edilmesi kararına varıldı.
 • Bu kararla birlikte okullar 5 Mayıs’a kadar kapatılmış oldu.

09.04.2020: Bugün paylaşılan verilere göre; (Kaynak)

 • İrlanda’da bugün 28 kişi daha korona virüsünden vefat etti ve toplam sayı 263’e ulaştı.
 • İrlanda’da bugün içerisinde 500 kişide daha korona virüsü saptandı ve toplam sayı 6574’e ulaştı.
 • İrlanda adasında toplamda korona kaynaklı 345 vefat var. 
 • Deliveroo ekmek, süt, tereyağı, kuru ve konserve ürünler gibi temel yiyecekler ve alkol teslimatı için 21’den fazla marketle anlaşarak evinizden çıkmadan bu ürünleri alabileceğiniz bir ağ oluşturdu.
  • Sipariş verebileceğiniz bazı marketler: Spar (Dublin), Mace (Dublin), Fallon & Byrne Food Hall (Dublin), ARC Wines (Belfast), Higgins Off License (Dublin), Londis (Dublin), O’Neills Wines (Limerick), Vineyard (Belfast).
 • İrlanda Sağlık Bakanı Simon Harris çok kuralcı sokağa çıkma yasağı kısıtlamalarının bir kaç hafta daha devam edeceğini beklediğini belirtti.
 • 33.000 kişi COVID işsizlik ödemesini kapattı ve bunların %80’i yeniden işe başladıklarını belirttiler.
 • DEBENHAMS, çalışanlarına İrlanda’dan çekildiğini ve şubelerini burada tekrar açmayacağını söyledi. Zincirin ülke çapında on bir mağazası vardı. Bu sabah personellerine yazdığı mektupta, şirket önümüzdeki hafta şirketin İrlanda şubesine bir tasfiye memuru atanacağını söyledi. İngiliz ve İrlanda mağazaları COVID önlemleri nedeniyle geçen ay kapatılmıştı.

08.04.2020: Bugün paylaşılan verilere göre; (Kaynak)

 • İrlanda’da bugün 25 kişi daha korona virüsünden vefat etti ve toplam sayı 235’e ulaştı.
 • İrlanda’da bugün içerisinde 365 kişide daha korona virüsü saptandı ve toplam sayı 6074’e ulaştı.
 • İrlanda adasında toplam 7048 vaka ve korona kaynaklı 288 vefat var. 
 • İrlanda Garda Komiseri Drew Harris gereksiz yere seyahat edenlere sıfır tolerans uygulanacağını duyurdu. Pazar gecesi yasaya giren maddeye göre COVID kısıtlamalarına aykırı davrananlara tutuklama, 6 aya kadar hapis ve 2500€ para cezası uygulanacağını da sözlerine ekledi.
 • Kuzey İrlanda’da ise bugün 5 kişi daha korona virüsünden vefat etti ve toplam sayı 78’e ulaştı. Bugün içerisinde 84 kişide daha korona virüsü saptandı ve toplam sayı 1339’e ulaştı.
 • İrlanda adasında toplam 7048 vaka ve korona kaynaklı 288 vefat var. 
 • Dünyadaki genel duruma bakacak olursak da 82.721 kişi korona virüsünden vefat etti. (8 Nisan sabahı saat 10 itibariyle)
 • AFP’ye göre, geçen yıl sonunda Çin’nin Wuhan şehrinde virüs patlak verdiğinden beri 192 ülkede 1.4 milyondan fazla Covid-19 vakası var.
 • 17.127 ölümle İtalya en büyük yaşam kaybına uğradı ve onu 14.555 kişinin öldüğü İspanya izledi.
 • ABD’de 12.911, Fransa’da 10.328 ve İngiltere’de 6.159 korona kaynaklı ölüm kaydedildi.

03.04.2020: Bugün paylaşılan verilere göre; (Kaynak)

 • İrlanda’da bugün 22 kişi daha korona virüsünden vefat etti ve toplam sayı 120’e ulaştı.
 • İrlanda’da bugün içerisinde 424 kişide daha korona virüsü saptandı ve toplam sayı 4273’e ulaştı.
 • Kuzey İrlanda’da ise bugün 12 kişi daha korona virüsünden vefat etti ve toplam sayı 48’e ulaştı. Bugün içerisinde 130 kişide daha korona virüsü saptandı ve toplam sayı 904’e ulaştı. (Kaynak)
 • Yani, İrlanda adasında toplam 5177 vaka ve korona kaynaklı 168 vefat var. 
 • İrlanda’da toplam korona virüsü vakasına aşağıdaki grafikten ulaşabilirsiniz. (Kaynak)

 • İrlanda’da günlük korona vakasına aşağıdaki grafikten ulaşabilirsiniz. (Kaynak)

 • İrlanda’da koronavirüs vakaları haritası (Kaynak)

*İrlanda’nın başkenti Dublin’deki vaka sayısı ise 2077’ye ulaşmış oldu. (Kaynak)

31.03.2020: Bugün paylaşılan verilere göre; (Kaynak)

 • İrlanda’da bugün 17 kişi daha korona virüsünden vefat etti ve toplam sayı 71’e ulaştı.
 • İrlanda’da bugün içerisinde 325 kişide daha korona virüsü saptandı ve toplam sayı 3235’e ulaştı.
 • İrlanda’da korona virüsünden dolayı işini kaybetmiş on binlerce kişi bugün ilk COVID işsizlik ödemelerini aldılar.
 • 400.000 kişi bu ödemeye başvuru yaptı.
 • 300.000 kişi bu ödemeyi almaya hak kazandı ve büyük bir kısmı bugün ödemelerini banka hesapları üzerinden aldı.

27.03.2020: İrlanda Başbakanı Leo Varadkar’ın bugünkü konuşmasından bazı konu başlıkları: (Kaynak)

 1. Onaylanmış vaka sayısı 1800’e ulaştı.
 2. Korona virüsünden ölenlerin sayısı 19’a ulaştı ve bu ölümlerin 10’u 26 Mart tarihinde gerçekleşti.
 3. Sokağı çıkma yasağı getirilmedi ama kısıtlamalar arttırıldı. Aşağıda yazılı durumlar dışında sokağa çıkma kısıtlandırıldı:
  • Zorunlu sağlık ve diğer gerekli servislerde çalışanlar,
  • Ev için gerekli alışverişler,
  • Sağlık randevuları veya ilaçların alınması,
  • Hayati ailevi sebepler: bebek veya yaşlılar için gerekli malzemelerin alınması, (Aile ziyaretleri bunun dışında)
  • Günlük fiziksel aktivitelerin yapılması, (evinizden 2 kilometre uzağa gitmemeniz gerekmektedir)
  • Tarımsal faaliyetler. (Gıda üretimi, hayvanların bakımı gibi)
 4. Bütün gerekli olmayan mağaza ve servislerin kapatılması.
 5. Zorunlu olmayan bütün tıbbi işlemlerin ertelenmesi.
 6. 3. maddede yazılı olan kişilerin haricindekilerin toplu taşama kullanması kısıtlandırılmıştır.
 7. İrlanda adasına ulaşım sadece İrlanda’da oturumu olanlarla kısıtlandırılmıştır.

24.03.2020: 17 Mart tarihinde ödeneceği açıklanan işsizlik maaşları dağıtılmaya başlandı.

İrlanda Başbakanı Leo Varadkar yeni maddeleri açıkladı: (Kaynak)

 1. Okullar 3 hafta daha kapalı kalacak. (19 Nisan’a kadar)
 2. İşsizlik maaşı ödemesi haftalık 203€’dan 350€’ya çıkarılacak. (Detaylar için tıklayınız)
 3. Gerekli olmayan tüm işyerlerinin kapatılacak. Tüm tiyatroları, kulüpleri, spor salonlarını, kuaförleri, bahis bürolarını ve kütüphaneleri içerir.
 4. Kafeler ve restoranlar sadece paket servisi yapabilecekler.
 5. Bütün spor aktiviteleri iptal edilecek.
 6. Dışarıda 4 kişiden fazla toplanılamayacak.
 7. Fiziksel mesafenin gözlemlendiğinden emin olmak için parklarda ve halka açık yerlerde park korucuları ve gardaların sayısı arttırılacak.

21.03.2020: İrlanda’daki oturum izinleri 20 Mart – 20 Mayıs tarihleri arasında bitecek öğrencilerin oturum izinileri otomatik olarak 2 ay daha uzatılmıştır. Yani, 19 Mayıs’ta oturum izni bitecek öğrencilerin oturum izinleri 19 Temmuz’a kadar uzatılmış olacak. (Kaynak)

16.03.2020: İrlanda hükümeti COVID yüzünden işini kaybeden veya çalışma saatlerinde azalma olan herkese haftalık 203€ ödeme yapılacağını duyurdu. (Kaynak)

16.03.2020: Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca içlerinde İrlanda’nın da bulunduğu 9 ülkeye uçuş yasağı getirildiğini duyurdu. (Kaynak)

12.03.2020: COVID’in yayılmasını engellemek amacıyla tüm okulların kapatılmasına karar verildi.

– Nasıl Korona Testi Yaptırabilirim? –

Eğer ateşiniz 38 veya üzerindeyse ve buna ek olarak öksürük (sadece kuru değil, öksürüğün her türlüsü) ve/veya nefes darlığı çekiyorsanız, kendinize en yakın GP’yi (General Practice) telefonla aramanız gerekmektedir. Kendinize en yakın GP’leri Google Maps’te aratarak telefon numaralarına ulaşabilirsiniz.

Testinizi beklerken kendinizi izole etmeniz gerekecektir. Evinizdeki insanların hareketlerini kısıtlamaları gerekebilir.

GP, eczane veya hastaneye gitmeyiniz. GP’niz sizi telefonla değerlendirecek.

GP’ye verdiğiniz telefon numaranızın doğru olduğundan emin olun. Test ayrıntılarınız için sizinle kısa mesajla iletişime geçilecektir.

 

– Sıkça Sorulan Sorular –

1- Ülke Karantina Altına Alınırsa Ne Yapacağım?

Böyle bir durum şuan için söz konusu değildir. 29 Mart tarihine kadar tüm okullar tatil edilmiştir. İş yerleri ve toplu taşıma devam etmektedir. Şayet karantina uygulanırsa, bitene kadar ülkenize dönemeyebilirsiniz, hükümetin kuralları çerçevesinde karantinanın kalkacağı ana kadar beklemeniz gerekir.

2- İrlanda’da Acil Bir Durumda Ne Yapmalıyım?

Herhangi bir acil durumda aramanız gereken telefon numarası 112 ya da 999.

Dublin’de Bulunan Sağlık Merkezleri;

 • Dame Street Medical Centre- D2
 • Thomas Court Medical Centre-D8
 • Mercer’s Hospital- D2
 • Aungier Street Clinic-D2
 • Clare Street Medical Centre-D2
 • Talbot St. Medical Centre-D1
 • Hanover Medical Centre- Grand Canal Dock
 • Solas Medical Centre-D14
 • Ballsbridge Medical Centre-D4
 • Fairview Medical Centre-D3
 • Clontarf Medical Centre-D3

3- İrlanda’daki Sigortam Covid-19 Virüsünü Kapsıyor Mu?

İrlanda’daki sağlık sigortanız Guard.me tarafından yapılmış ise korona virüsünü kapsamaktadır. Ekteki dökümanda detayları bulabilirsiniz, mutlaka okumanızı tavsiye ediyoruz. 

(EK1– EK2)

Guard.me iletişim bilgileri:

Telefon: +356 276 80068 (EU) /+353 90 640 60 40 (IE)
Email: adminint@guard.me

İrlanda’da bulunan öğrencilere tavsiyemiz, İrlanda’da geçerli olan sağlık sigortası yaptırmanız ve Türkiye’de vize için yaptırmış olduğunuz seyehat sağlık sigortanızı güncellemenizdir. İrlanda’da yaptırmış olduğunuz sağlık sigortası hastaneye veya GP’lere (Türkiye’deki sağlık ocaği gibi) girişte isminizi kaydettikten sonra talep edilecek olan €60’luk kayıt ücretini karşılamamaktadır. Bu tutar Türkiye’de yaptırmış olduğunuz seyehat sağlık sigortası kapsamındadır.

Sağlık sigortanız Guard.me değilse, sigortanızı yaptırdığınız yerle iletişime geçip sigortanızın kapsamını öğrenmenizi tavsiye ederiz.

Olası herhangi bir sorun ile karşılaştığınız durumda ise T.C Sağlık Bakanlığı yurtdışı danışma hattı: +90 312 292 29 29

4- Tatil Olan Sürede (29 Mart’a Kadar) Derslerin İadesi ya da Telafisi Olacak Mı?

Bu konuda okullardan net bir açıklama alamamakla birlikte, okulların uyguladığı güncel çözümler 27. soruda belirtilmiştir. 

5- Nasıl Önlem Almalıyız?

Dünya Sağlık Örgütü ve T.C Sağlık Bakanlığının önerdiği şekilde, kendinizi ve çevrenizi aşağıda belirtilen tedbirlere uyarak koruyabilirsiniz.

 • Ellerinizi minimum 20 sn süre ile güzelce, sık sık yıkayın.
 • Sabun ve su ile ellerinizi dezenfekte edemediğiniz durumlarda alkollü dezenfektanları kullanarak ellerinizi temizleyin.
 • Özellikle metal yüzeylere temas ettikten sonra ellerinizi dezenfekte edin.
 • Öksürdüğünüzde ya da hapşırdığınızda burnunuzu ve ağzınızı peçete ile kapatıp, sonrasında peçeteyi çöpe atın. Peçete olmadığı durumlarda ise ağzınızı kolunuzun dirsek iç kısmı ile kapatın.
 • Kapalı alanlar başta olmak üzere kalabalık alanlardan uzak durun.
 • Hastalık belirtilerinden en az birini dahi taşıdığınız durumda toplu alanlarda maske takınız.
 • Salgının yayılmasını kontrol amaçlı sosyal izolasyona sık sık vurgu yapılmaktadır.
 • İnsanlarla yakın diyalog, el sıkışma-tokalaşma yapmamalısınız. Diğer insanlarla en az 2 metre mesafede bulunun.

6- İrlanda’daki Güncel Vaka Durumunu Nereden Takip Edebilirim?

Dünya Sağlık Örgütünün kendi internet sitesi ve sosyal medya organlarından yayımlamış olduğu verilerden güncel vaka durumunu takip edebilirsiniz. Ülkelerdeki güncel vaka durumuna ulaşmak için buraya tıklayın!

Aşağıda yer alan İrlanda Sağlık Kurumu’na ait linklerden gelişmeleri takip edebilirsiniz.

Web Sitesi: HSE

Twitter hesabı: HSE Live

7- 29 Mart’tan Sonra Okullar Kesin Açılacak Mı?

24 Mart günü İrlanda Başbakanı Varadkar okulların 3 hafta daha (20 Nisan’a kadar) kapalı olacağını açıklamıştır. Ancak, bu sürenin biraz daha uzayacağı yönünde söylentiler bulunmaktadır. Resmi açıklamalar oldukca güncelleme yapılacaktır.

8- 29 Mart’a Kadar Okul Tatilken Yasal Olarak Full-time Çalışabiliyor Muyuz?

Bu dönemde okulların tatil edildiği bir dönem olarak değerlendirildiğinden dolayı öğrencilere tam zamanlı olarak çalışma hakkı tanınmıştır. (Kaynak)

9- Hangi Okullar Online Ders Vermektedir?

Korona Virüsü salgını sebebiyle İrlanda’da bulunan dil okulları da dahil olmak üzere tüm okullar 2 hafta süreyle eğitime ara vermiştir. Bazı dil okulları ise online eğitime geçmiştir. İşte İrlanda’da bu süreçte online eğitim sunacak dil okulları;

 • CES Dil Okulu
 • Oscars Dil Okulu (Eğitim zorunlu olarak devam etmekte, derse katılım gerekmektedir.)
 • Emerald Dil Okulu (18 Mart Çarşamba günü eğitim başlayacak ve bilgiler öğrencilere iletilecek.)
 • ATC Dil Okulu
 • Dublin Business School
 • ISI
 • ULearn (Eğitim zorunlu devam etmekte, derse katılım gerekmektedir.)
 • EC
 • Berlitz
 • ISE
 • Kaplan
 • IBAT
 • ATLAS: Online eğitim 30 Mart Pazartesiden itibare başlayacaktır.

10- Toplu Taşıma Tevam Ediyor Mu?

Mevcut durumda toplu taşımalar çalışmaya devam etmektedir. Ancak, zaruri durumlar haricinde toplu taşıma kullanımı yasaklanmıştır. Garda (İrlanda’daki polisler) otobüsleri durdurarak otobüsü kullanım amacınızı sormaktadır ve eğer çalışıyorsanız sizden bunu ispat etmenizi istemektedirler.

11- Tatil Süresi Kadar Vizem Uzayacak Mı?

Şuan için böyle bir durum yoktur ancak göçmenlik ofisinden yapılan açıklmaya göre 20 Mart-20 Mayıs tarihleri arasında oturum izni biten öğrencilerin vize süresi otomatik olarak 2 ay daha uzatılacaktır. (Kaynak)

12- 29 Mart’a Kadar Olan Tarihte GNIB Randevum Var, Alabilecek Miyim?

20 Mart’tan 20 Mayıs’a kadar Göçmenlik bürosunun kapalı olacağı açıklandı. Oturum izinleri bu tarihler arasında biten öğrencilerin oturum izinleri 2 ay süre otomatik uzatılacak. Türkiye’den yeni gelen öğrenciler ise ofis açıldığında tekrardan randevu alması gerekecek.

13- Aile Yanı Konaklamada Aile Tüm Gün Evde Kalmama Müsade Eder Mi?

Böyle bir durum gerekiyorsa tüm gün aile ile evde kalabilirsiniz. Aile ile iyi geçinip kişisel temizlik ve ailenin özel alanına saygı göstermeniz gerekmektedir.Öğle yemeği konaklamanıza dahil olmadığı için kendi yiyecek alışverişinizi yapıp öğlen kendinize sandwich tarzı hafif öğle yemeği hazırlayabilirsiniz.

14- İş Yerleri Kapanacak Mı?

Mevcut durumda yapılan açıklamalar neticesinde iş yerleri çalışmaya devam edecektir.

15- İrlanda’ya Girişler Kapatılırsa Ne Olacak?

16 Mart 2020 itibari ile yapılan açıklamada Türkiye-İrlanda arası uçuşlar durdurulmuştur. Bu durumda vizesi çıkmış öğrencilerin okulu ertelenecektir, vizeye başvurmamış öğrenciler başvuru sürecini danışmanları ile değerlendirebilirler. Gelişme olduğunda güncellenecektir. 

16- Türkiye’ye Girişler Kapatılırsa Ne Olacak?

16 Mart’da İrlanda’dan Türkiye’ye yapılacak uçuşların 17 Mart’tan itibaren durdurulacağı Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanı Doktor Fahrettin Koca tarafından açıklanmıştı (Kaynak), öğrencilerin Türkiye’ye dönüşü elçilik tarafından 30 Mart Pazartesi günü sağlandı.

THY 1 Mayıs’a kadar uçuşlarını durdurduğunu açıkladı. (Kaynak)

Uçuşların açılması durumunda güncelleme yapılacaktır.

17- Uzun Dönem Öğrencisiyim ve GNIB Kartım Yok, Türkiye’ye Dönebilir Miyim?

Evet dönebilirsiniz, fakat İrlanda’ya tekrardan gelmek istediğinizde, vize başvuru sürecine tabi tutulursunuz. Kısacası GNIB olmadan çoklu giriş ve çıkış yapamazsınız.

18- Sağlık Bakanlığı’nın Duyurusu İle İrlanda’ya Olan Uçuşlar Yasaklandı. Kısa Dönem Öğrencisiyim, Dönmek İstiyorum. Ne Yapmamız Lazım?

Dublin Büyükelçiliği’nin sayfasından gelişmeleri takip edebilirsiniz. Son yapılan açıklamaya göre dönüş yapmak isteyen kişilerin,
 
Türkiye’deki ilgili makamlarımızı daha sağlıklı şekilde bilgilendirebilmek ve gerekli eşgüdümü sağlayabilmek amacıyla, İrlanda’da geçici olarak bulunup da ülkemize dönmek isteyen vatandaşlarımızın sayısının net olarak tespitine ihtiyaç duyulmaktadır.
 
Bunun için aşağıdaki bilgilerinizi Büyükelçiliğimizin embassy.dublin@mfa.gov.tr veya consulate.dub@mfa.gov.tr e-posta adresine bugün (17 Mart 2020) yerel saatle 13.00’a kadar iletmeniz önemle rica olunur.
 
Ad-Soyad:
T.C. Kimlik No:
İrlanda adresi:
Türkiye adresi:
E-posta:
Cep telefonu:
İrlanda’da bulunma sebebi:
Şeklinde bilgi vermesi gereklidir.

***Konsolosluk tarafından ayarlanan uçak 30 Mart tarihinde Türkiye’ye gitti.***

19- Charter Uçuş Kesin Midir?

Şu an için yetkili makamlar, sağlıklı verilerin oluşması tespitlerini yapmaktadır.
 
Uzun dönem öğrencilerimizin ve İrlanda’da bulunan arkadaşlarımızın, sağlıklarına dikkat etmesini önerir, tekrar altını çizerek toplumsal alanlardan uzak durarak, herhangi bir panik ortamından etkilenmemesini tavsiye ederim.

Gelişme olduğunda güncellenecektir.

Henüz Türkiye’de Olan Öğrenciler

İrlanda’ya gidiş tarihiniz 29 Mart’a kadar olan bir tarihte ise uçak biletinizi ertelemenizi tavsiye ederiz. Bu durumda kursunuz ve konaklamanız herhangi bir kesinti olmadan ertelenecektir. Lütfen kararınızı en kısa zamanda danışmanınıza bildiriniz.

Eğer ertelemeyecekseniz, yanınıza maske, eldiven, ilaç, dezenfektan ya da kolonya almanızı tavsiye ederiz.

17- Vizeye Başvurmak İçin Beklemeli Miyiz?

Bu soru red/onay durumu açısından soruluyorsa, elçilikten bu konuyla ilgili herhangi bir açıklama yapılmadı. Bu tarz olağanüstü durumlarda elçilikler red yerine vize başvurunun geri çekilmesini talep edebilirler. Şuan böyle bir durum söz konusu olmamaktadır. İrlanda vizesine başvuru için 90 gün kuralı aranmamaktadır. Yani, Aralık 2020’de başlayacak kursunuz için bile şimdiden vize başvurusu yapabilirsiniz. Bu durumda vizeniz kursunuzun başlayacağı tarihe göre verilecektir.Ancak bugün itinariyle (19 Mart 2020) İrlanda vizesi başvuru merkezi VFS Global kapalı olacağı bilgisini paylaştı.

Vize sonucunu bekleyen öğrenciler için, Ankara’daki İrlanda Büyükelçiliği bugün itibariyle tedbir amaçlı kapalı olacak. Ne zaman açılacağına dair henüz bilgi verilmedi. Vize dosyanız elçilikte kalacak olup, pasaportunuzu adresinize göndermek için sizinle iletişime geçebilirler. Durum normale döndüğünde, sadece pasaportunuzu göndermeniz yeterli olacaktır.

18- Vizem Çıktı En Son Hangi Tarihe Kadar İrlanda’ya Girebilirim?

Ülkeye son girebileceğiniz tarih vizenizin üzerinde yazmaktadır.

19- Aile Türkiye’den Gelecek Yeni Öğrencileri Kabul Ediyor Mu?

Bazı aileler virüs nedeniyle konaklamaları iptal etmektedir. Sizin için ayarlanmış olan aile de herhangi bir değişiklik olduğunu teyit etmek için danışmanınızla iletişime geçebilirsiniz.

20- Kursumu İptal Edebilir Miyim?

Okulların hüküm ve koşulları gereği, vizesini alıp okula başlayan öğrencilere ücret iadesi yapılmamaktadır. Şayet daha fazla kalmak istemezseniz, kalan eğitim süreniz okulda kredi olarak tutulup 1 yıl içinde kullanabilirsiniz.

21- Konaklamayı İptal Edebilir Miyim?

Konaklama ödemeleri peşin olarak yapıldığı için ücret iadesi mümkün değildir, iptaller konusunda hüküm ve koşullar geçerlidir. Şayet ödeme yaptıysanız konaklamanızı hiçbir ücret talep edilmeden 1 yıla kadar erteleyebilirsiniz.

22- Biletimi Almıştım, İptal/Erteleme Yapabilir Miyim?

Bilet aldığınız acenta veya havayolu şirketi ile iletişime geçebilirsiniz. Türk Hava Yolları’nın resmi duyurusu aşağıdadır:
‘’Türk Hava Yolları(THY) 6 Mart-24 Mart tarihleri arasında iç hat uçuşları ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti(KKTC) Ercan Havalimanı uçuşları hariç satın alınacak biletlerde değişiklik ücretini kaldırmıştır.’’

23- Okullardan Notlar

Atlas dil okulu önümüzdeki 2 hafta içinde İrlanda’ya gelecek olan öğrencilerin okullarını 19 Nisan 2020 tarihi sonrasına ertelemesini önermektedir.

24- Virüsün En Yaygın Semptomları Nedir?

 • Öksürük
 • Nefes Darlığı
 • Nefes Alma Zorluğu
 • Yüksek Ateş

*Virüsün semptomlarının kendini göstermesi 1 ila 14 gün arasında değişebilir. (Kaynak: HSE)

25- Virüs Semptomlarına Sahipsek Dublin’de Ne Yapmalıyız?

Eğer semptomlara sahipseniz, ilk yapmanız gereken evde durup seyehat ya da sosyal iletişim geçmişinizi düşünmektir. Daha önce semptomlara sahip birisi ile iletişime geçmiş olabilir misiniz? Bu durumda hse.ie sitesini ziyaret etmeniz ya da 1850 24 1850 HSE canlı destek hattını aramanız önerilmektedir.

26- Uçak Bileti Tarih Değişikliğinde veya Alımında Yardımcı Oluyor Musunuz?

Eğitim İrlanda’nın böyle bir hizmeti söz konusu değildir. Uçak biletinizi aldığınız yer ile iletişime geçmenizi öneriyoruz. Eğitim İrlanda, Gençtur Turizm ile çalışmaktadır. Yeni bilet alımlarınız için Eğitim İrlanda öğrencisi olduğunuzu belirterek iletişime geçtiğinizde avantajlı bilet seçenekleri sunulacaktır. 

Gençtur iletişim bilgileri:

P: +90 (212) 244 62 30

E: ticket@genctur.com

27- Dil Okulu Kursumu İptal Edersem İade Alabilir Miyim?

Göçmenlik Bürosunun okullara gönderdiği online eğitim hakkındaki son güncelleme (17.04.2020)

 • Stamp 2’ya sahip, dil okulu için İrlanda’da bulunan ve COVID-19’den dolayı okulu kapanan öğrenciler, okulları online eğitim sunuyorsa bu eğitimlere katılmak zorundadırlar.
 • Bu olağanüstü durumda online kursunu tamamlayan Stamp 2’ya sahip öğrenciler tam zamanlı olarak çalışabilirler.
 • Eğer öğrenciler online eğitimlerini tamamlamazlarsa ve haftada 20 saatten fazla çalışırlarsa, kalma izninin koşullarını ihlal etmiş olacaklar ve bu iznin yenilenmesi sırasında risk oluşturacaktır.
 • Bu kurallar Türkiye’ye dönen öğrencileri kapsamamaktadır.

*Sadece ELI dil okulu online eğitimleri zorunlu tutmamaktadır.

İlgili dökümana ulaşmak için tıklayın…

Bu soru ile ilgili dil okullarının verdiği yanıtlar aşağıdaki gibidir.

Active Languge (ALL)

Göçmenlik bürosunun 17.04.2020 tarihinde yayınlamış olduğu kuralları uygulamaktadır.

Apollo

İrlanda’da dil kursunuzu dondurup ileri bir tarihe erteleyebilirsiniz.
*Son güncellemelerden sonra okul henüz bir açıklama yapmadı. Yapıldığında güncellenecektir.

Arena

Göçmenlik bürosunun 17.04.2020 tarihinde yayınlamış olduğu kuralları uygulamaktadır.

Türkiye’ye dönüp kursunu donduran öğrenciler kurslarına 2021 yılının sonuna kadar tekrar başlayabilirler.

ATC

Göçmenlik bürosunun 17.04.2020 tarihinde yayınlamış olduğu kuralları uygulamaktadır.

Türkiye’ye dönüp kursunu donduran öğrenciler kurslarına 2021 yılının sonuna kadar tekrar başlayabilirler.

Atlantic

Göçmenlik bürosunun 17.04.2020 tarihinde yayınlamış olduğu kuralları uygulamaktadır.

Türkiye’ye dönüp kursunu donduran öğrenciler, dondurma tarihinden itibaren 1 yıl sonrasına kadar kalan haftalarını kullanabilirler.

Atlas

Göçmenlik bürosunun 17.04.2020 tarihinde yayınlamış olduğu kuralları uygulamaktadır.

Türkiye’ye dönüp kursunu donduran öğrenciler kurslarına 2021 yılının sonuna kadar tekrar başlayabilirler.

Berlitz

Göçmenlik bürosunun 17.04.2020 tarihinde yayınlamış olduğu kuralları uygulamaktadır.

CEA

İrlanda’da ki öğrencilerin kurslarını dondurma hakları(kredi) vardır. Henüz kursu başlamamış öğrencilerin ise geri iade talep hakkı vardır.

CES

Göçmenlik bürosunun 17.04.2020 tarihinde yayınlamış olduğu kuralları uygulamaktadır.

Türkiye’ye dönüp kursunu donduran öğrenciler kurslarına 2021 yılının sonuna kadar tekrar başlayabilirler.

Cork English College

Göçmenlik bürosunun 17.04.2020 tarihinde yayınlamış olduğu kuralları uygulamaktadır.

DCU

İrlanda’da dil kursunuzu dondurup ileri bir tarihe erteleyebilirsiniz.

Delfin

Göçmenlik bürosunun 17.04.2020 tarihinde yayınlamış olduğu kuralları uygulamaktadır.

Türkiye’ye dönüp kursunu donduran öğrenciler kurslarına 2021 yılının sonuna kadar tekrar başlayabilirler.

EC

Göçmenlik bürosunun 17.04.2020 tarihinde yayınlamış olduğu kuralları uygulamaktadır.

Türkiye’ye dönüp kursunu donduran öğrenciler, dondurma tarihinden itibaren 1 yıl sonrasına kadar kalan haftalarını kullanabilirler.

ELI

Online kurslara katılım zorunlu değildir. İrlanda’da olsanız dahi kursunuzu dondurabilirsiniz ve kursunuza 2023 yılına kadar tekrar başlayabilirsiniz.

Emerald

Göçmenlik bürosunun 17.04.2020 tarihinde yayınlamış olduğu kuralları uygulamaktadır.

Türkiye’ye dönüp kursunu donduran öğrenciler kurs bitiş tarihinizden 1 yıl sonrasına kadar kullanabilirsiniz.

Frances King

Göçmenlik bürosunun 17.04.2020 tarihinde yayınlamış olduğu kuralları uygulamaktadır.

Türkiye’ye dönüp kursunu donduran öğrenciler kurslarına 2021 yılının sonuna kadar tekrar başlayabilirler.

Future Learning

Göçmenlik bürosunun 17.04.2020 tarihinde yayınlamış olduğu kuralları uygulamaktadır.

GCD

Göçmenlik bürosunun 17.04.2020 tarihinde yayınlamış olduğu kuralları uygulamaktadır.

IBAT

Göçmenlik bürosunun 17.04.2020 tarihinde yayınlamış olduğu kuralları uygulamaktadır.

ICOT

Göçmenlik bürosunun 17.04.2020 tarihinde yayınlamış olduğu kuralları uygulamaktadır.

IHD

Göçmenlik bürosunun 17.04.2020 tarihinde yayınlamış olduğu kuralları uygulamaktadır.

Türkiye’ye dönüp kursunu donduran öğrenciler kurs bitiş tarihinizden 1 yıl sonrasına kadar kullanabilirsiniz.

ISEGöçmenlik bürosunun 17.04.2020 tarihinde yayınlamış olduğu kuralları uygulamaktadır.
ISI

Göçmenlik bürosunun 17.04.2020 tarihinde yayınlamış olduğu kuralları uygulamaktadır.

Türkiye’ye dönüp kursunu donduran öğrenciler kurslarına 2021 yılının sonuna kadar tekrar başlayabilirler.

Kaplan

Göçmenlik bürosunun 17.04.2020 tarihinde yayınlamış olduğu kuralları uygulamaktadır.

Türkiye’ye dönüp kursunu donduran öğrenciler, dondurma tarihinden itibaren 1.5 yıl sonrasına kadar kalan haftalarını kullanabilirler.

Oscars

Göçmenlik bürosunun 17.04.2020 tarihinde yayınlamış olduğu kuralları uygulamaktadır.

*Türkiye’ye dönen öğrencilere kurs dondurma seçeneği sunmamaktadır ve online eğitimlerine devam etmelerini talep etmektedir. 

Twin

Göçmenlik bürosunun 17.04.2020 tarihinde yayınlamış olduğu kuralları uygulamaktadır.

Okul Türkiye’ye dönen öğrencilerin dondurma kararlarını dikkate alacağını ancak hala Adalet Bakanlığı’ndan resmi bir açıklama gelmemesinden dolayı net bir durum olmadığını iletti. İleride bakanlık okul dondurmalarına istinaden olumsuz bir tutum sergilerse okul bundan sorumluluk kabul etmeyeceğinin altını çizdi.

ULearn

Göçmenlik bürosunun 17.04.2020 tarihinde yayınlamış olduğu kuralları uygulamaktadır.

28- Şuana Kadar Dil Okulunda Bulunan Birisinde Korona Virüs Tespit Edildi Mi?

ISI, Kaplan ve ISE dil okullarında bulunan 3 öğrencide korona virüs tespit edilmiştir. Bu okulda bulunan öğrencilerin, tavsiye edilen sosyal izolasyon koşullarına uymasını tavsiye ederiz. Semptomlara sahip öğrencilerin yetkililerle iletişime geçmesini öneriyoruz.

29- Türkiye’ye döndüğümde karantinaya alınacak mıyım?

Dışişleri bakanının açıklamasına göre ülkemize dönen öğrenciler İstanbul ve Kocaeli’deki KYK yurtlarında 14 gün karantina altında tutulacaklardır. 

30- Peki bundan sonra ne olacak?

Bu sorunun cevabını tabiki hiçkimse bilmiyor ancak olasılıkları burada hatırlatmak istedik:

Sizlerin de tahmin edebileceği gibi süreçle alakalı kesin bir hüküm de bulunmak doğru olmayacaktır. Okulların kapalı olduğu bu 2 haftalık süre 4-8-12 haftalara uzatılabilir. Bazı okullar eğitimlerine online olarak devam ediyor. (27. soruya bakınız) Göçmenlik ofisi öğrencilerin bu dönemde okula devam ediyormuş gibi sayılacağını, kursların dondurulmadığını ve transfer edilemeyeceğini e-mail ile duyurdu. Ayrıca öğrencilerin bu dönemi tatil olarak düşünmemesi gerektiğini hatırlattı. 

1. Olasılık: Şayet işiniz var, sürenin uzaması durumunda maddi açıdan sıkıntı çekmeyeceksiniz burada kalmaya devam etmek sizin için iyi bir seçenek olabilir. 

2. Olasılık: Şayet işiniz yok, okulun kapalı olduğu sürenin ve işsizliğin uzaması sizi zor duruma sokacaksa, ve okulunuz kursunuzu dondurmanıza izin veriyorsa, Türkiye’ye dönmek iyi bir seçenek olabilir. 

31- Salgın Dolayısıyla İşsiz Kaldım Ne Yapacağım?

İrlanda hükümetinin yapmış olduğu bir ilana göre Korona Virüs salgını dolayısıyla işsiz kalan vatandaşlara işsizlik ödemesi yapılacaktır. Bu ödeme günlük ve part-time çalışanları da içermekedir. Eğer korona virüs yüzünden işsiz kalıyor ve iş vereneniniz bu sürede size ödemeye yapmayacak ise bu ödemeye siz ya da işvereniniz başvurabilirsiniz!

Ödeme kapsamında 6 hafta boyunca haftalık 203€ ödeme yapılacaktır. Sosyal refah ödemesi olarak adlandırılan bu ödeme İrlanda’da çalışan öğrencileri de kapsamaktadır. Korona virüsü salgını sosyal işsizlik ödemesi aşağıdaki şekillerde gerçekleşecektir. (Kaynak)

İrlanda’da başkanının 24 Mart tarihinde yaptığı açıklama ile birlikte Korona virüsünden kaynaklı işsiz kalanlara haftalık ödemeler 203€’dan 350’ya çıkarılacaktır ve toplamda 6 hafta olarak planlanan ödeme 12 haftaya çıkarılacaktır.

Ödemeden yararlabilmek için: (Kaynak)

 1. 13 Mart tarihine kadar bir iş yerinde veya serbest meslekte çalışıyor olmanız ve
 2. Geçici süreliğine işten çıkarılmış veya evde kalmanız talep edildiyse ve
 3. İş vereniniz sizi maaş bordrosunda gösteremiyorsa ve
 4. Herhangi bir maaşınız yoksa bu ödemeye başvuruda bulunabilirsiniz.
 5. Bunlar dışında haftalık çalışma saatleriniz korona yüzünden azaltıldıysa da başvuruda bulunabilirsiniz. (Kaynak)
  • Saatlerinde azalma olanlar bu linkteki 2 formu doldurup başvurması gerekmektedir.

Ödemeden yararlanamayacaklar ise:

 1. 13 Mart tarihinden önce işi olmayanlar,
 2. İşten çıkarılmayanlar,
 3. İş vereninden geliri olanlar,
 4. Gönüllü olarak işi bırakanlar.

2. grupta yer alıyorsanız COVID işsizlik maaşına başvurmamanız gerekmektedir. Eğer yanlışlıkla başvurduysanız ya da iş bulduysanız ya da işvereniniz yeniden saat vermeye başladıysa, COVID-19 işsizlik maaşınızı sonlandırmak zorundasınız. Sonlandırma talebinizi de MyWelfare sitesinden online olarak yapmanız gerekmektedir. 

Bütün başvurular Gelir Komiserleri tarafından denetlenecektir ve ödemeden yararlanamayacaklar listesinde olmanıza rağmen başvuruda bulunup ödeme aldıysanız ödemelerin geri alınması için gerekli adımlar atılacaktır ve bu kişiler hakkında davalar açılacaktır.

 *** Korona virüsünden dolayı işini kaybedip, ülkesine geçici olarak dönmüş öğrencilerin bu ödemeden yararlanıp yararlanamayacağına dair ilgili yerlere mail atılmıştır. Dönüş yapıldığında güncelleme yapılacaktır. ***

Jobseeker’s Benefit (for employees)

Jobseeker’s Benefit (self-employed)

Jobseeker’s Allowance

Short Time Support Payment

Jobseeker’s Allowance for Professional Artists

Başvurunuzu tek sayfalık basit bir form ile yapıyorsunuz.

Başvuru formu detayları için tıklayın!

Linki eklenen sitelerden online olarak iş aradığınızı gösteren formu 6 hafta içerisinde doldurmanız gerekmektedir. Başvuru formunun ise çıktısını alıp doldurarak Parnell Street’te bulunan PPS ofisinin posta kutusundan içeriye atmanız gerekmektedir. Başvurunuzu gerçekleştirdikten sonra ödeme yapılıp yapılmamasıyla ilgili banka hesabınızı kontrol etmeniz gerekmektedir.

*18 Mart Çarşamba günü PPS ofise başvuru formunu bırakanlar 24 Mart Salı günü ödemelerini almışlardır.

*20 Mart Cuma günü hem başvuru formunu ofise burakıp hem de online başvuru yapanlar da 24 Mart Salı günü ödemelerini almışlardır.

Daha detaylı bilgi için buraya tıklayın!

32- Eğitim İrlanda Dublin ofisi kapalı mı?

Eğitim İrlanda Dublin ekibi belirtilen tarih aralığında (20 Nisan 2020’ye kadar) 12.00-18.00 saatleri arasında telefon desteği ile size yardımcı olacaktır. Ofisimiz okullara uygulanan genelge doğrultusunda kapalıdır.

33- Konsolosluğa Mesaj Attım Şimdi Ne Olacak?

Konsolosluğun internet kaynaklarından yayınladığı duyuruya göre 17 Mart 2020 13.00’a kadar konsoloslukla iletişime geçen isimlerle yaklaşık bir sayı belirlenecek ve uçuş sağlanacaktır şeklinde tahmin ediyoruz. İrlanda’da bulunanTürk vatandaşları için, Türkiye’de karantina şartları ve imkanları göz önünde bulundurulup bir uçuş gerçekleştirilecektir. Panik ve gerginlik yaşamadan beklemeniz gerekmektedir.

Bu konuyla ilgili konsolosluğun açıklaması aşağıda yer almaktadır.

Note: Öğrenci arkadaşlarımız sağ salim Türkiye’ye dönmüştür.

34- Konsolosluk ile 13.00’a Kadar İletişime Geçemedim, Ne Olacak?

Konsolosluğun da duyurduğu üzere amaç yaklaşık bir sayı tahmin etmek ve uçuş planı yapmaktır. Dolayısıyla belirtilen saate kadar konsolosluk ile iletişime geçemeseniz dahi, en kısa sürede iletişime geçmenizi tavsiye ederiz. Fakat belirtilen süreden sonra iletişime geçenlere ne olacağına dair resmi bir açıklama yoktur.

* Türk Vatandaşlarının şuanki durumda havaalanında beklemesinin bir çözüm olmadığına vurgu yapmak istiyoruz. Aksine bu durum sizin için daha tehlikeli olabilir

35- İrlanda’da Uçuşlar Kapandı Fakat Başka Ülkeden Aktarmalı Gidebilir Miyim?

İrlanda ve Türkiye ülkeye giriş ve çıkışları tamamen durdurduğundan dolayı böyle bir şansınız bulunmamaktadır. 

36- İşsizlik ödemem posta yoluyla yatıyor bunu nasıl hesabıma yatırmalarını talep edebilirim?

Eğer ilk COVID işsizlik ödemeniz posta yoluyla yatırılmışsa, linkteki formu doldurarak bundan sonraki ödemelerin banka hesabınıza yatırılması için başvuruda bulunabilirsiniz.

37- Türkiye’ye geri döndüm COVID İşsizlik Ödemesinden yararlanabilir miyim?

COVID işsizlik maaşını online olarak iptal etme sayfasında, iptal edilme şartları şu şekildedir: (Kaynak)

 1. İşvereniniz size ödeme yapıyorsa,
 2. İşvereniniz devletten COVID yardımı alıyorsa,
 3. İş yerinize geri döndüyseniz veya yeni bir iş bulduysanız,
 4. İşinizi COVID yüzünden kaybetmediyseniz,
 5. İrlanda’dan ayrıldıysanız COVID işsizlik ödemenizi iptal etmeniz gerekmektedir.

İptal sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

*Ayrıca, 1890800024 numaralı telefondan teyit edilmiştir. Siz de isterseniz 1890 800 024 ya da 01 2481398 numaralarından detaylı bilgi alabilirsiniz.

38- Başvurumu geç yaptım veya ödemem ilk haftadan itibaren başlamadı 12 haftadan daha az mı ödeme alacağım?

İlk ödemenizi aldıktan itibaren toplamda 12 hafta boyunca iş bulamamanız durumunda bu ödemeyi alacaksınız. Ödemenizi geç almaya başladınız diye 12 haftadan daha az ödeme alacaksınız diye bir durum yoktur.

39- Daha önce çalışmadığım halde COVID işsizlik ödemesi aldım, herhangi bir sorun olur mu?

Bir öğrencimiz 13 Mart’tan önce çalışmadığı halde başvuru yapıp yardım almaya baslamıstı. MyWelfare (support@mywelfare.ie) attığı email için gelen cevap aşağıdaki gibidir. Türkçe özetlemek gerekirse, eğer COVID işsizlik ödemesinin şartlarını karşılamadan ödemeyi almaya başladıysanız, iade süreçlerini aşağıdaki şekillerde yapmalısınız. 

Hi,

Thank you for your email. If you did not work, then you were not entitled to payment. 

If you have received any COVID-19 Pandemic Unemployment Payments to which you were not entitled you can refund this directly to the Department’s bank account –

Bank of Ireland, 2 College Green, Dublin 2.

BIC: BOFIIE2D

IBAN Number: IE68BOFI90001724724660

PAYMENT REF: PPSN (This is essential)

Or, by cheque, made payable to The Accountant, Department of Employment Affairs and Social Protection, and post to:

Department of Employment Affairs and Social Protection,

Central Debt Unit,

Shannon Lodge,

Carrick-on-Shannon,

Co Leitrim

(Please include PPSN on back of cheque)

Or, by debit card, contact Lo-call 1890 927 999 Press option 5 (Republic of Ireland only) or (071) 9672591

Your co-operation in ensuring that only correct applications are submitted is greatly appreciated. This ensures that we can process applications for people who really need the support as quickly as possible.

Please follow the advice from the HSE https://www2.hse.ie/coronavirus/ , stay safe and stop the spread of the coronavirus.

Regards

Brendan

40- Ben COVID işsizlik ödemesine değil, Jobseeker’a başvurdum. Jobseeker ödeneğini alabilir miyim?

Avrupa Birliğine üye olmayan ülkelerin vatandaşları Sosyal Yardım Ödemesi (Social welfare payments) almaya hak sahibi değildirler. (Kaynak)

Sosyal yardım ödemeleri: 

 • Jobseeker’s Benefit,
 • Jobseeker’s Allowance,
 • EEA migrant workers,
 • Rent Supplement.

Kimler JobSeeker Ödemesi alabilir? (Kaynak)
Aşağıdaki durumlarda Jobseeker’in Ödemesini alabilirsiniz:

 • 18 yaşın üzerindeyseniz,
 • Çalışabilecek duruymdaysanız,
 • İş arıyorsanız,
 • Jobseeker Benefit ve Jobseeker Allowance maddelerini karşılıyorsanız Jobseeker ödemesi alabilirsiniz.

Jobseeker Allowance’dan yararlanabilmek için gerekli olan 2 madde ise: (Kaynak)

 • İrlanda doğumlu veya İrlanda’da uzun süredir yaşıyor olmak,
 • Tam zamanlı çalışma hakkı olmak.

Bir öğrencimizin konu hakkında mailine istinaden gelen cevap:

 *COVID işsizlik ödeneğine başvurduğunuz zaman şu an için Jobseeker’a da başvurmanızı istiyorlar. Ancak, bu sadece sizin iş aradığınızdan emin olabilmek içindir.

41- Online eğitime katılmak zorunda mıyım?

Göçmenlik Bürosunun 17 Nisan tarihinde okullara gönderdiği online eğitim hakkındaki güncellemeye göre:

 • Stamp 2’ya sahip, dil okulu için İrlanda’da bulunan ve COVID-19’den dolayı okulu kapanan öğrenciler, okulları online eğitim sunuyorsa bu eğitimlere katılmak zorundadırlar.
 • Bu olağanüstü durumda online kursunu tamamlayan Stamp 2’ya sahip öğrenciler tam zamanlı olarak çalışabilirler.
 • Eğer öğrenciler online eğitimlerini tamamlamazlarsa ve haftada 20 saatten fazla çalışırlarsa, kalma izninin koşullarını ihlal etmiş olacaklar ve bu iznin yenilenmesi sırasında risk oluşturacaktır.
 • Bu kurallar Türkiye’ye dönen öğrencileri kapsamamaktadır.

*Sadece ELI dil okulları online eğitimleri zorunlu tutmamaktadır.

İlgili dökümana ulaşmak için tıklayın…

42- İrlanda Yeni Vize Süreçleri

Yeni normale dönülmesiyle birlikte, ofislerimizin güvenlik önlemleri ile birlikte açıldığını sizlere belirtmek isteriz.

İrlanda vize süreçleri için Büyükelçilik’ten ulaştığımız, son bilgiler şu şekildedir;

 • İrlanda Konsolosluğu ve VFS global ofisleri belirli kısıtlamalar ve önlemler dahilinde 22 Haziran 2020 tarihinden itibaren açılacak olup, başvuru almaya başlayacaklardır.
 • Pandemi sürecinden önce vizesini almış ancak Covid-19 salgını sebebiyle vizelerini kullanamayan öğrencilerin vizeleri, seyahat kısıtlamalarının kaldırılmasından sonraki üç ay içerisinde yenilenecektir. Bu öğrenciler, tekrar vize ücreti ödemeyecek ve okullarından yeni tarihli kabul belgeleri ile başvuru yapabilecektir. Konsolosluk, vize başvurusu için gerekli olan güncellenmiş finansal belgeler talep edebilecektir. Bu ayrıcalıktan sadece vizesini kullanmamış (İrlanda’ya seyahat etmemiş) öğrenciler faydalanabilecektir.
  Kısa dönem vize ile İrlanda’da eğitim alırken Covid-19 salgını nedeniyle kursunu dondurmuş ve Türkiye’ye tahliye olmuş olan öğrenciler, yeni bir vize için başvurup vize ücreti ödemek zorundadırlar. Vize başvurusu için gerekli tüm işlemler baştan yapılmalıdır.
 • Uzun dönem vize (25 Hafta ve üzeri) ile İrlanda’da eğitim alırken Covid-19 salgını nedeniyle kursunu dondurmuş ve Türkiye’ye tahliye olmuş olan öğrenciler, GNIB süreleri bitmediyse İrlanda’ya hiç sorunsuz dönüş yapabilirler. Ancak gidecekleri tarihte GNIB süresi bitmiş öğrenciler, yeni bir vize için başvurup vize ücreti ödemelidir. Vize başvurusu için gerekli tüm işlemler baştan yapılmalıdır.
 • Yarım kalan eğitim süresi 90 günden az olan öğrenciler, kısa süreli vizeye başvurmalıdır; ancak kısa süreli vize ile GNIB kartına hak kazanamayacaklarını ve bu nedenle çalışamayacaklarını da bilmelidirler. Yani kurs süresi 90 günden az kalan öğrenciler, bu durumdan en çok etkilenecek olanlardır. Bu öğrenciler yine uzun dönem vizeye başvurmak isterlerse, geri kalan haftalarını 25 haftaya tamamlayacak kadar eğitim süresi satın alabilirler ve böylece tekrar Work and Study vizesi ile gelebilirler.

İlginizi Çekebilir

Menü