İrlanda da Ulaşım

İrlanda’da Ulaşım

İrlanda’da ulaşım için bir çok farklı seçenek vardır. Otobüs , bisiklet , tren , tramway, şehirler arası hava yolu ve taksi kullanabilirisiniz.

 

İrlanda’da Otobüs

İrlanda’da iki katlı otobüsler kullanılmaktadır. Türkiye’de her şehir için nasıl aylık otobüs kartı varsa İrlanda’da Leap Card adı verilen bir kart bulunmaktadır. Bu kart hem normal çalışanlar için, hem öğrenciler için, hem turistler için, hem de çocuklar için ayrı ayrıdır. İrlanda’ya turist olarak gitmek isteseniz bile Leap Card almanızı tavsiye ederiz. Çünkü İrlanda’da en ucuz ulaşım yollarından biri Leap Card’tır.

Leap Card’ı marketlerden ya da otobüs bileti satış ofislerinden kolaylıkla alabilirsiniz. Kart ücreti 5 Euro'dur.

Uzun süreli öğrenci olarak İrlanda’ya gelirseniz Student Leap Card almanızı tavsiye ederiz. 

Eğer İrlanda’da Leap Card’ınız yoksa sorun etmeyin. Otobüslerde ineceğiniz durağa göre bozuk para atabilirsiniz. 

İrlanda’da neredeyse her yere otobüs seferi olmaktadır ve otobüsler tam zamanında durakta olmaktadır.  Ayrıca İrlanda’da otobüslerde Wi-Fi bulunmaktadır. Otobüste seyahat ederken internete bağlanabilirsiniz. 

Otobüsler iki katlı olduğu için üst kata bindiğinizde yolculuğunuz oldukça güzel geçmektedir. Ayrıca otobüs dolu olduğunda üst kata ayakta yolcu alınmamaktadır.

İrlanda’da otobüslerin olumsuz yanı sıra akşam 23.00’dan sonra bitmeye başlamasıdır. Bazı yerlerde geceleri saat başı otobüs olmasına rağmen tabi ki tüm bölgeleri kapsamamaktadır.  

İrlanda’da havaalanına gitmek isterseniz şehir merkezinden hem özel hem de belediye otobüsleri gitmektedir. Dublin havaalanına ulaşım için bineceğiniz özel servisler 6 Euro civarındadır. Yine belediye otobüslerinden Leap Card’ınızla ulaşım sağlayabilirsiniz.

 

İrlanda’da Tren

İrlanda’da tren yolcukları oldukça aktif olarak kullanılmaktadır. Dublin’de kıyı boyunca ve ülkenin diğer şehirlerini kapsayan tren hattı vardır.  Bu trenler hem Dublin’de şehir içi ulaşımda hem de İrlanda’da şehirler arası yolculuklarda kullanılmaktadır. Ancak şehirler arası seyahat edecekseniz İrlanda’da şehirler arası otobüs fiyatları trene göre daha uygundur. Ancak tren yolculuğu otobüs yolculuğuna göre daha uygundur.

Şehir içi trenlerde Leap Card geçerlidir. Şehirler arası trenler için ise trene binmeden hemen önce biletinizi temin edebilirsiniz.

 

İrlanda’da Tramway

İrlanda’da tramwaya Luas adı verilmektedir . Luas hatları Green Line ve Red Line olmak üzere iki adettir. Luas genellikle şehir merkezine yakın yerlerden geçtiği için gezmek için yürümeyi tercih edebilirsiniz. Luas’larda yine Leap Card geçerlidir. Ancak İrlanda’da Luas’a binerken turnike yoktur. Binmeden önce kaç durak gideceğinizi seçmeniz ve fişinizi atmamanız gerekmektedir. Luas’da bazı zamanlarda bilet kontrolü olduğu için biletsiz yakalandığınızda 100 Euro gibi cezası vardır . Bu yüzden dikkatli olmanızı öneririz .

 

İrlanda Tramway Haritası

 

 

İrlanda’da Taksi

İrlanda’da da taksi fiyatları tabi ki diğer ulaşım yöntemlerine göre pahalıdır.  Ancak gece otobüs seferleri olmadığı için , kalacak yeriniz uzaktaysa genelde taksi tercih edilmektedir. Türkiye’deki gibi açılış ücreti vardır. Ancak İrlanda’da taksiye 1 kişiden fazla biniyorsanız diğer kişiler için ekstra 1-2 Euro gibi ücret alınmaktadır. 

İrlanda’da havaalanından şehir merkezine taksi ile gelmek isterseniz ortalama 30 Euro gibi bir ücret ödersiniz . Taksi şoförleri oldukça naziktir. Bavulunuza indirip sizi gideceğiniz yerin kapısına kadar bırakmaktadırlar.

 

Ulaşım Hakkında Faydalı Bilgiler

İrlanda’da trafik soldan aktığı için ilk süreçte zorluk çekebilirsiniz. Bu yüzden ilk geldiğinizde hem sağınıza hem de solunuza bakmayı unutmayın.

İrlanda’da en ucuz ulaşım yolu bisiklet kullanımıdır. Bu yüzden bisiklet kiralayabilir ya da satın alabilirsiniz.

Otobüs doluysa şoför sizi almayabilir.

İrlanda’da otobüse binmeden önce ineceğiniz durağın ismini öğrenin. Zira şoför sizi anlayana kadar diğer yolcular bekleyecektir.

Otobüse binerken nakit para verdiyseniz aldığınız fişi atmayın. Bazen denetimler olduğunda yetkililer fişinizi görmek isteyecektir.

İrlanda’da toplu taşıma araçlarına binerken sırayı beklemeniz gerekiyor. İrlanda halkı bu konuda çok saygılıdır.

 

Dublin Ulaşım Haritası

Dublin bizde olduğu gibi ilçe ilçe değil;  Dublin 1 , Dublin 2 gibi isimlendirilmiştir. Bölge dağılım haritasına bakmak da sizin için faydalı olacaktır.

Öğeyi Oyla
(4 oy)

İLETİŞİM

 
Dublin Ofisi (Merkez)
Adres: 23 Marlborough St,
Dublin 1, Ireland
bilgi@egitimirlanda.com
00 353 892 23 6605
00 353 899 72 2069
00 353 863 11 3004

 


İstanbul Ofisi
Adres: Mecidiyeköy Mahallesi, Şehit Ahmet Sokak
Mecidiyeköy İş Merkezi K:8/96 Şişli
bilgi@egitimirlanda.com
0 850 532 9 353
00 90 541 789 13 53 (Whatsapp)

00 90 541 357 33 53 (Whatsapp)

 


İzmir Ofisi
Adres: Konak Pier Karşısı, Cumhuriyet Bulvarı
Cumhuriyet İş Merkezi, Kat:6, No:309
Konak/ İzmir
bilgi@egitimirlanda.com
0 850 532 9 353
00 90 531 338 6984 (Whatsapp)

Eğitim İrlanda, 2010 ylından bu yana İrlanda'da hizmet veren İrlanda'da ofisi bulunan TEK TÜRK DANIŞMANLIK ŞİRKETİDİR.  Tüm kadromuz bizzat İrlanda'da eğitim görmüş ve SADECE İrlanda üzerine profesyonelleşmiş tecrübeli danışmanlardan oluşmaktadır.