İrlanda’da Üniversite Okumak

Yurtdışında üniversite okumak gerek İngilizcenizin gelişmesi, gerekse farklı bir vizyon edinme adına pek çok avantaj sağlamaktadır. Üniversite sınavı ve üniversite tercihleri ile zaman kaybetmek yerine yurtdışı üniversite seçeneklerinii değerlendirilebilir. İrlanda’da üniversite okumak sanıldığı kadar zor değildir. İrlanda’da üniversite okumayı düşünenlere, İrlanda’nın en iyi okullarından biri olan Griffith College Dublin için kayıt şartları ve tarihleri, akademik yıl takvimi, eğitim süresi ve ücretler hakkında bilinmesi gereken tüm detayları sunuyoruz.

İrlanda’da Üniversite Fırsatı ‘Griffith Colllege Dublin’

 

İrlanda, yüksek eğitim kalitesine sahip üniversiteleri sayesinde farklı milletlerden öğrencilerin de sıklıkla tercih ettiği bir ülkedir. İrlanda’da üniversite okumak için YGS-LYS gibi üniversite giriş sınavlarına girmenize gerek yoktur ve 3 yılda lisans mezunu olmak mümkündür. Ana dili İngilizce olan diğer ülkelere kıyasla İrlanda’da üniversite fiyatları daha uygundur. İrlanda’da üniversite kayıtları Griffith College Dublin için Eylül ayına kadar devam etmektedir, geç kalan öğrenciler için Şubat ayında da üniversiteye yeni alımlar yapılmaktadır. 

İrlanda’da üniversite okuyabilmenin ilk şartı yeterli bir İngilizce seviyesine sahip olmaktır. İstenilen puan IELTS sınavından 6.0, PTE sınavından 53 yada TOEFL denkliğidir. Şayet İngilizceniz yeterli değilse İrlanda dil okullarını düşünebilirsiniz. İrlanda dil okulları fiyatları için kampanyalarımıza gözatabilirsiniz.

IELTS skoru 5.5 olan öğrenciler Eylül programlarına kayıt olabilirler, programları süresince dil desteği alacaklardır. (Bu öğrenciler bireysel olarak değerlendirileceklerdir) (*Hukuk ve Iletişim fakültesi haricinde)

IELTS skoru 5.0 olan öğrenciler ise 1 dönem dil desteği alıp (1500 Euro), Şubat ayında programa başlayabilirler.
Özellikle B.A in Business (İşletme) için Şubat başlangıçlı program süresi 2.5 yıl olduğu için yurtdışında üniversite okumak isteyen öğrenciler için güzel bir fırsattır.

Griffith College Dublin, dil yeterliliği sağlandığı taktirde öğrencinin not ortalamasını değerlendirecektir. 100 üzerinden 60 ortalama başvuru için yeterlidir.

Şubat ayında katılabileceğiniz üniversite bölümleri, program süresi ve yıllık ücretleri aşağıdaki gibidir:

Griffith College Dublin

BA (Hons) Business Studies, Year 1 (2.5 yıl) (€9,400)
BA (Hons) Accounting & Finance Year 1 (2.5 yıl) (€9,400)
BA in International Hospitality Management (3.5 yıl) (€9,400EUR)
BSc (Hons) in Computing Science (4.5 yıl) (€9,400)
BSc in Computing (3.5 yıl) (€9,400)

Griffith College Cork

BA (Hons) Business Studies, Year 1 (2.5 yıl)(€8,000)
BA (Hons) Accounting & Finance Year 1 (2.5 yıl) (€8,000)

BSc (Hons) in Computing Science (4.5 yıl) (€8,000)

Griffith College Limerick

BA in International Hospitality Management (3.5 yıl) (€7200)

Yukarda gördüğünüz gibi bazı üniversite bölümleri 2.5 yılda tamamlanmaktadır. Buna “fast-Track” denmektedir. Bu bölümlerde öğrenciler 1. Yılı Şubat-Ağustos döneminde okumaktadırlar. İrlanda’da üniversite okumak bu şekilde biraz daha avantajlı hale gelmiştir. İrlanda üniversiteleri Türk öğrencilere kapılarını açtı diyebiliriz!

Neden Griffith College?

 

1974’de kurulmuş, İrlanda’nın en büyük özel üniversitesidir. İrlanda’da Cork, Limerick ve Dublin şehirlerinde kampüsleri bulunmaktadır. Ana kampüs Dublin’de, St. Stephens’s Green’in (İrlanda’nın en meşhur parkı) yaklaşık bir kilometre güneyinde bulunmaktadır.
Griffith College’ın hem ülke sınarları içinde hem de dünya çapında büyüyen bir öğrenci kitlesi vardır. İrlanda’da üniversite okumak isteyen uluslar arası öğrencilerin gözdesi olmuştur. Üniversite öğrencilerine sunduğu kaliteli eğitim ve ders materyalleri sayesinde başarısını sürdürmeye devam etmektedir.

Griffith College’da akademik yıl ne zaman başlar, takvim nasıldır?

Griffith College’da akademik yıl Eylül ve Şubat başlangıçlı olarak ikiye ayrılmaktadır.
Eylül’de başlayan üniversite bölümleri Temmuz’a kadar, Şubat’ta başlayan üniversite bölümleri ise Ağustos’a kadar devam etmektedir.

Yurtdışı üniversite kayıtları ne zaman yapılmaktadır?

Üniversite kayıtları Griffith College’da Eylül’e kadar yapılabilir. Geç kalan öğrenciler Şubat döneminde de başlayabilmektedir.

Türkiye’de hazırlık okumuş öğrenciler başvurabilir mi?

Türkiye’de bir üniversitede hazırlık okuyup İrlanda’da Griffith College Dublin’e devam etmeniz mümkündür. Birinci, ikinci veya üçüncü sınıfı bitirdiyseniz derslerinizin denklik durumuna göre kaldığınız seneden veya bir alt seneden devam edebilirsiniz.

İrlanda’da üniversite başvurusu için gerekli belgeler nelerdir?

  • Lise diploması
  • Transkript (Not ortalamasının 100 üzerinden en az 60 olması)
  • Özgeçmiş (CV)
  • Pasaportunuzun resimli sayfasının bir kopyası
  • İngilizce yeterlilik (IELTS, PTE veya TOEFL sonucu)*

*İstenilen puan IELTS sınavından 6.0, PTE sınavından 53 yada TOEFL denkliğidir.

İrlanda’da üniversite öğrencileri için çalışma izni var mıdır?

İrlanda’da üniversite okurken haftada 20 saat çalışma hakkınız mevcuttur. Arzu ederseniz part-time çalışarak aylık yaşam giderlerinizi karşılayabilirsiniz. Minimum saatlik ücret 9.15 Euro’dur. İrlanda’da üniversite okurken iş bulmanız sizin girişkenliğinize ve İngilizce seviyenize bağlıdır. İrlanda da üniversiteden mezun olduktan sonra 6 ay full-time çalışma hakkınız olacaktır. Türkiye’ye geri dönmeden önce bu hakkınızı kullanarak İrlanda’da Avrupa merkezleri bulunan önemli bilişim şirketlerinde iş tecrübesi elde edebilir ve üniversite için yapmış olduğunuz maaliyeti çıkartabilirsiniz.

İrlanda’da bir öğrencinin aylık yaşam giderleri ne kadar olur?

İrlanda’da bir öğrencinin aylık yaşam giderleri ortalama 600-900 Euro arasında değişmektedir.

İrlanda Vizesi

İrlanda üniversitelerine kayıt olan ve istenilen belgeleri tam olarak hazırlayan öğrenciler kolaylık İrlanda vizesi alabilmektedir. İrlanda vize başvuru ücreti yaklaşık 85 Euro’dur. İrlanda vizesi ile ilgili detaylı bilgi için burayatıklayınız. 

Eğitim İrlanda ile kayıt olmanın avantajları nelerdir?

  • Yurtdışı üniversite eğitimi almak isteyen öğrencilere Eğitim İrlanda olarak ÜCRETSİZ danışmanlık sunmaktayız.
  • Ücretsiz vize danışmanlığı
  • Dublin ofisimizden devamlı destek imkanı
  • Dublin’de Türk danışmanlarımızın bulunması
  • Havaalanı karşılama*

*Havaalanı karşılama hizmeti sadece hafta sonu gelen öğrencilerimiz içindir.

Menü