İrlanda Oturum Kartı (IRP) Türleri

Bu yazımızda sizlere, İrlanda’daki oturum kartlarının türlerinden bahsedeceğiz. Sahip olduğunuz oturum kartıyla neler yapıp neler yapamayacağınızı bu yazımızda görebilirsiniz.

 

STAMP 2

 Stamp2’ ye kısaca eğitim vizesi diyebiliriz. Yani İrlanda’ya lisans, yüksek lisans, uzun dönem dil okulu (work&study), doktora ya da diploma programlarından  biriyle geldiyseniz alacağınız oturum türüdür. 

Bu programların  Uygun Programlar Ara Listesinde (ILEP) kayıtlı olması gerekmektedir.

Bu oturum türüne sahip olduğunuzda başka yollarla bir hakkınız olmadıkça, herhangi bir yardım alamaz veya kamu tarafından finanse edilen hizmetlerden (örneğin, devlet hastaneleri) yararlanamazsınız. Okul döneminde haftada en fazla 20 saat, tatillerde ise haftada 40 saate kadar resmi  olarak çalışabilirsiniz. Başka herhangi bir iş veya ticaretle uğraşamazsınız. 

Dil okulu öğrencisiyseniz, en fazla  üç kursa kayıt olabilirsiniz.

 

Dil okulunuzu yenileyebilmeniz için;

 

 • Katılımınızın en az %85 olması
 • Devletin yasalarına uymanız
 • Suç faaliyetlerine karışmamanız gerekmektedir

 

Ayrıca Stamp 2 ile geçirdiğiniz süre vatandaşlığa kabul için gerekli olan ikamet süresinden sayılmamaktadır.

 

 

STAMP 2A 

Stamp 2A, belirli bir süre için resmi Uygun Programlar Ara Listesinde (ILEP) olmayan bir kurs için İrlanda’da tam zamanlı eğitim alma iznini gösterir. Aşağıdaki durumları sağladığınızda da bu oturum iznine sahip olabilirsiniz.

 

 • İrlanda üniversitesinde/kolejinde staj,
 • İrlanda’da özel bir ortaokulda eğitim alın
 • Erasmus Stajı
 • Mali açıdan bağımsız bir öğrencinin eşi (Örn: Eşiniz doktora öğrencisiyse)

Herhangi bir yardım alamaz veya devlet hastaneleri gibi kamu tarafından finanse edilen hizmetlerden yararlanamazsınız. Özel sağlık sigortanız olmalıdır.

Çalışmamalı, herhangi bir iş, ticaret veya meslekle uğraşmamalısınız.

Göçmenlik izninizin sona erme tarihinden sonra İrlanda’da kalmak istiyorsanız, izninizi ve kaydınızı süresi dolmadan önce yenilemek için başvurmalısınız.

Ayrıca Stamp 2A ile geçirilen süre vatandaşlık başvurusunda ikamet süresinden sayılmaz. 

 

STAMP 1

Stamp 1, İrlanda’ da çalışma veya bir işletmeyi işletme izniniz olduğu anlamına gelir. Stamp 1 izni almak için, geçerli bir çalışma iznine veya ISD’den çalışma izni olmadan çalışabileceğinizi belirten bir yazıya sahip olmanız gerekmektedir. Bu çalışma izni, İrlanda’da bir iş kurmanıza veya serbest meslek sahibi olmanıza izin verilip verilmediğini de belirtecektir. En önemli özelliklerinden biri  Vatandaşlığa kabul yoluyla vatandaşlık başvurusunda bulunurken Stamp 1 ile geçirdiğiniz süre kabul edilmektedir.

Siz veya işvereniniz sizin için bir çalışma izni almadıkça veya izin mektubunuzda çalışma iznine ihtiyacınız olmadığını açıkça belirtmedikçe, bir işe başlamamalı veya istihdama girmemelisiniz.

Çalışma izniniz yoksa, ISD’den bir izin mektubunda belirtilmediği sürece herhangi bir iş, ticaret veya meslekle uğraşmamalısınız. Göçmenlik izninizin sona erme tarihinden sonra İrlanda’da kalmak istiyorsanız, izninizi ve kaydınızı süresi dolmadan önce yenilemek için başvurmalısınız.

 

Aşağıdaki şartları sağladığınızda  Size Stamp 1 verilebilir:

 

 • Ankara Antlaşmasına bağlı olarak aynı işyerinde 1 yıl boyunca çalıştıysanız,
 • Critical skills ile sponsorluk aldıysanız,
 • General work permit olan garson, berber, temizlikçi gibi mavi yaka diye tabir ettiğimiz meslek gruplarından çalışma izni çıkardıysanız,

Stamp1 oturumuna başvurabilirsiniz.

Stamp 1 almanın birden fazla seçeneği olduğu gibi yenileme durumları da bir hayli zor ve karışık. Stamp 1’ i nasıl aldıysanız o şekilde yenileme yapmanız gerekmektedir. Ankara antlaşmasıyla aldıysanız, yenilemenizi aynı iş yerinde çalışmaya devam ederek yapmalısınız. Diğer durumlar için ise size çalışma izni hangi şirket aracılığıyla çıkarıldıysa,  yenileme yaparken de o şirketle çalışmaya devam etmeniz gerekmektedir.

 

STAMP 1G

Stamp 1G,  yüksek lisans  ya da diploma programını tamamladıktan sonra edineceğiniz oturum türüdür.  Eğer bir diploma programını tamamladıysanız 1 yıllık bir oturum, yüksek lisansınızı tamamladıysanız 2 yıllık bir oturuma sahip olacaksınız. Bu oturum türü ile koşulsuz şartsız (çalışma iznine ihtiyaç duymadan) size verilen süre içerisinde tam zamanlı istihdam sağlayabilirsiniz.

Ayrıca Kritik Beceri İstihdam İzni sahibinin eşi/fiili partneri veya Ev Sahibi Anlaşmalara İlişkin Eyaletteki Araştırmacıların Eşi/fiili partneri, bir CSEP sahibinin veya ülkedeki araştırmacıların eşlerine veya fiili partnerlerine de verilebilir. 

İş kanunu gerekliliklerine uygun olarak tam zamanlı çalışabilirsiniz, ancak bir iş kurmanıza veya serbest meslek sahibi olmanıza izin verilmez. Stamp 1G’nin süresi dolduktan sonra çalışmaya devam etmek istiyorsanız, çalışma izni gerektiren bir iş bulmanız ve ardından Kurumsal Ticaret ve İstihdam Departmanı ile olağan başvuru sürecini takip etmeniz gerekir.

CSEP sahiplerinin eşleri ve fiili ortakları ve Barındırma Anlaşması iznine sahip araştırmacılar için istihdam koşullarının özeti:

 

 

 • Çalışma izni alma zorunluluğu olmadan Devlette çalışmasına izin verilir
 • Eyalette öğrenim kursları almasına izin verilir

 • Bir iş kurmak veya işletmek için izin verilmez

 • Serbest meslek sahibi olmasına izin verilmez

 • Stamp 1G kaydının yenilenmesi yıllık olarak yapılmalıdır ve Stamp 1G’de 5 yıl geçtikten sonra Stamp 4 için başvurabilirsiniz.

Not : Lisansüstü Öğrenci veya Kritik Beceri İstihdam İzni sahibinin Eşi/fiili partneri veya Barındırma Anlaşmaları kapsamında Eyaletteki Araştırmacıların Eşi/fiili partneri olarak Stamp 1G’de geçirilen süreler, Vatandaşlık/Vatandaşlığa Kabul için başvuruda bulunabilir.

 

 

STAMP 1A

AEA dışı Stamp 1A Stajyer Muhasebeciler için 1 Temmuz 2019 tarihli revize edilmiş Göçmenlik Kuralları yayınlandı. 1A Damgası, koşullara bağlı olarak, belirli bir süre için (göçmenlik kurallarına uygun olarak veya IAASA tarafından düzenlenen ve İrlanda merkezli bir şirketle yapılan bir eğitim sözleşmesiyle) tam zamanlı, ücretli muhasebe eğitimine katılma iznini gösterir.

ISD’ den bir izin mektubunda belirtilmediği sürece başka herhangi bir iş, ticaret veya meslekle uğraşmamalısınız. Bu izin süreli bir izindir ve muhasebe kursunuzu 4 yıl içinde tamamlamanız gerekir.

Göçmenlik izninizin sona erme tarihinden sonra İrlanda’da kalmak istiyorsanız, izninizi ve kaydınızı bu süreler dolmadan önce yenilemek için başvuruda bulunmalı veya çalışma izni gibi alternatif bir izin başvurusunda bulunmalısınız.

 

Aşağıdakileri yapmak için izniniz varsa Size Stamp 1A verilebilir:

 • Stajyer olarak muhasebe eğitimi alın ve stajyer muhasebeci olarak işe girmeniz gerekmektedir.

 

STAMP 1H

Stamp 1H, iki yıllık Genel Çalışma İzni alan doktorların, izinlerinin iki yıllık geçerlilik süresi boyunca herhangi bir devlet hastanesinde veya sağlık kuruluşunda NCHD (Danışman Olmayan Hastane Doktoru) olarak çalışmasına izin verildiğini gösterir.

İşletme Ticareti ve İstihdam Departmanı (DETE), işverenleri tarafından yer veya sözleşmedeki herhangi bir değişikliği, bu değişiklik meydana gelmeden önce bilgilendirmelidir. Vatandaşlığa kabul yoluyla vatandaşlık başvurusunda bulunurken Stamp 1H ikamet yeri olarak kabul edilebilir.

Doktorların, ilk başvuru tarihinde, ilk hastaneyle hâlâ yalnızca altı aylık bir sözleşmesi olacaktır ve bu, kayıt/yenileme aşamasında sağlanmaya devam edecektir. Doktorların, DETE’nin izleyeceği geçerli sözleşmelere tabi olarak, HSE grubu içinde ilk sözleşmelerinin sonunda farklı bir hastaneye taşınmasına izin verilir.

Lütfen bu izinlerin  “Genel Çalışma İzinleri” olarak düzenlenirken, Çok Bölgeli Çalışma İzni verilen doktorların Kritik Beceri Çalışma İzni sahiplerine benzer haklara sahip olacağını ve bu nedenle CSEP’ lerde geçerli olan koşulların kendileri ve eşleri hakkında da geçerli olduğunu unutmayın.

Halihazırda bir Stamp 1 izni kaydettirmiş olanlar için, DETE, yeni Stamp 1H’yi yansıtacak şekilde güncellenmiş bir IRP kartı alması gereken doktorlarla ilgili olarak, bu izin kategorisindeki listeleri doğrudan Göçmenlik Servisi Teslimatına (ISD) verecektir.

İzniniz varsa size Stamp 1H verilebilir:

 • Burada iki yıllık Genel Çalışma İzni alan bir doktor olarak, izninin iki yıllık geçerlilik süresi boyunca herhangi bir kamu hastanesinde veya sağlık kuruluşunda NCHD (Danışman Olmayan Hastane Doktoru) olarak çalışmalısınız.

 

STAMP 4

Stamp  4, İrlanda vatandaşlığına ulaşmadan önceki en önemli yollardan biri diyebiliriz. Bu oturuma sahip olduğunuz zaman yarı avrupa vatandaşı olduğunuzu da örneklendirebiliriz; çünkü koşulsuz şartsız İrlanda’ da yaşayabilir, herhangi bir çalışma iznine ihtiyaç duymadan  çalışabilirsiniz; fakat ufak bir önemli not eklemek gerekirse bu IRP kartınızı da süresi bittiği zaman yenilemeniz gerekmektedir. Kısaca yenilerken herhangi bir koşul sunmanıza gerek yoktur.

Ayrıca işyeri kurabilir ve işletebilirsiniz. Devlet daireleri veya kurumları tarafından belirlenen şekilde devlet fonlarına ve hizmetlerine erişebilirsiniz. Göçmenlik izninizin sona erme tarihinden sonra İrlanda’da kalmak istiyorsanız, izninizi ve kaydınızı süresi dolmadan önce yenilemek için başvurmalısınız.

 

Stamp 4’ü alabilmek için;

 

 • 2 yıllık geçerli bir Kritik Beceri İstihdam İzni ile
 • Ankara antlaşmasına bağlı olarak aynı işyerinde 3 yıl boyunca çalıştığınız takdirde
 • General work permit ile 5 yıllık bir çalışma izni geçmişiniz var ise
 • Araştırmacı olarak (geçerli bir Yerleştirme Anlaşması ile) 2 yıl geçirme şartlarını sağlamanız gerekmektedir.
 

Ayrıca aşağıdaki durumlar için izin verilirse, size Stamp 4 verilebilir:

 • İrlandalı eşiniz, sivil partneriniz veya fiili partnerinizle birlikte yaşamak ve onlarla birlikte yaşıyorsanız
 • Bir sözleşme veya program mültecisi olarak veya ikincil korumaya dayalıysanız
 • Mülteci olarak tanınan veya ikincil koruma verilen aile üyenize katılacaksanız.
 • İrlanda vatandaşı olan çocuğunuzun yanında kalacaksanız
 • Yatırımcı ve Girişimci Programı kapsamında (eş/ortak ve uygun aile üyesi dahil)
 • Uzun Süreli İkamet İçin.
 

Ve tabiki Stamp 4 ile geçirdiğiniz süre Vatandaşlığa kabul yolunda sayılmaktadır.

 

 

STAMP 3

Stamp 3, koşullara bağlı olarak İrlanda’da belirli bir süre kalma iznini gösterir. Vatandaşlığa kabul yoluyla vatandaşlık başvurusunda bulunurken 3 damgası ikamet yeri olarak kabul edilir.

İşletme Ticareti ve İstihdam Dairesi (DETE) tarafından size çalışma izni verilmedikçe çalışamaz, herhangi bir iş, ticaret veya meslekle uğraşamazsınız. Göçmenlik izninizin sona erme tarihinden sonra İrlanda’da kalmak istiyorsanız, izninizi ve kaydınızı süresi dolmadan önce yenilemek için başvurmalısınız.

Aşağıdakiler için izniniz varsa Size Stamp 3 verilebilir:

 

 • Gönüllü olmak: Yani bir yardım kuruluşunda veya kar amacı gütmeyen bir kuruluşta görev almak
 • Din görevlisi olmak
 • AEA/AB/İsviçreli olmayan eşinize/medeni partnerinize veya çalışma iznine dayalı olarak burada bulunan aile üyenize katılmak (2 yil beraber olmak ve kanitlamak şartıyla)
 

STAMP 4D

01/01/2021 tarihinden sonra burada ikamet etmek isteyen Birleşik Krallık vatandaşlarının uygun AEA dışı ailesi için. Daha fazla bilgi için lütfen buradan Brexit politika belgesini okuyun.

 

STAMP 5

Stamp 5, kısaca süresiz oturum izni diyebiliriz. Burada kalabileceğiniz süre boyunca, diğer koşullara tabi olarak, koşullarda değişiklik olmaksızın İrlanda’da kalma izninizi gösterir. Vatandaşlığa kabul yoluyla vatandaşlık başvurusunda bulunurken 5 damgası ikamet yeri olarak kabul edilir . Damga, pasaportunuzdaki son kullanma tarihine kadar geçerli olacaktır.

 

Aşağıdakiler için izniniz varsa Size Stamp 5 verilebilir:

 

 • Zamana dair koşul olmaksızın’ İrlanda’da kalın (WCATT).
 

STAMP 6

Stamp 6, çifte vatandaşlığa sahip bir İrlanda vatandaşı olduğunuzu gösterir.

 

Aşağıdakiler için izin başvurusunda bulunduysanız, İrlanda dışı pasaportunuzda size Damga 6 verilebilir:

 

 • ‘Koşulsuz’ İrlanda’da kalın.

STAMP 0

Stamp  0, bağımsız olmanız, mali açıdan tamamen kendi kendinize yeterli olmanız gerekir. Alternatif olarak, İrlanda’daki sponsorunuz bağımsız olmalı ve sizi tam olarak destekleyebilir. Herhangi bir yardım alamaz veya kamu tarafından finanse edilen hizmetlerden yararlanamazsınız, örneğin bir devlet hastanesinde tedavi edilemezsiniz. 

Özel sağlık sigortanız olmalıdır. Göçmenlik Hizmetleri Teslimatından bir izin mektubunda belirtilmedikçe çalışmamalı veya herhangi bir iş, ticaret veya meslekle uğraşmamalısınız.

 

Aşağıdakiler için izin başvurusunda bulunursanız, bu oturumu elde edebilirsiniz;

 

 • Bağımsız araçlara sahip bir kişi olarak İrlanda’da emekli olmak veya yaşamak
 • Bir İrlanda üniversitesinde veya kolejinde misafir akademisyen olun
 • Bir İrlanda Vatandaşının veya AB/AEA üyesi olmayan veya İsviçre vatandaşının bakmakla yükümlü olduğu yaşlı akrabası olarak İrlanda’da yaşamak.

Youtube kanalımıza da bekleriz 🙂

Menü