İrlanda da Yemek

İrlanda Yemekleri

 
İrlanda ve yemek kelimelerinin bir araya gelmesiyle akıllara ilk gelen tabii ki “Fish and Chips”tir. Atlantik Okyanusuyla çevrili olan bu ada ülkesinin, en leziz balıklara da sahip olması kaçınılmaz bir sonuçtur. Fish and chips, İrlandalıların milli yemeği olarak kabul etmek de yanlış olmaz ve İrlanda’nın hemen hemen tümnoktalarında rahatlıkla bulabileceğiniz bir yemektir. Evet, tıpkı ülkemiz Türkiye’de yediğimiz döner-kebap gibi yoğun talep içerisinde. “Fish and Chips”i özel kılan ise kendine has sosunda kızarmış altın sarısı balıklarının yanında büyük boy az yağlı patatesleridir. İrlanda’da denemek isteyeceğiniz ilk yemek diyebiliriz. Dublin`de Fish and Chips deneyebileceğiniz yerlere örnek vermek gerekir ise; Leo Burdock, Dublin, Beshoff Fish & Chips.
 
İrlanda’ya adım attığınız ilk an, yeşilin her rengiyle tanışacaksınız ve bu yeşillikler neticesinde de, hayvancılık sektörünün son derece gelişmesine katkı sağladığını göreceksiniz. Nasıl mı? Yeşilliğin verimini damaklarda unutulmaz tad yaratan o leziz etlerden. Et demişken… İrlanda mutfağının bir başka meşhur yemeği ise hiç şüphesiz “Irish Stew”dir. Bu yemek Türk mutfağındaki güveç veya yahniye benzerlik göstermekte ve İrlandalılar tarafından oldukça sevilmektedir. Bu yemeğin bir başka önemli yanı ise tarihi geçmişinin yüzyıllar öncesine
dayanmasıdır. Geçmişten günümüze İrlanda’nın hemen hemen her restoranında keyifle yiyebileceğiniz Irish Stew’in ana malzemeleri neler mi? İrlandalıların vazgeçilmez malzemesi olan patates, havuç ve tabii ki et. Dublin`de Stew deneyebileceğiniz yerlere örnek vermek gerekir ise; The Brazen Head, Gallagher`s Boxty House.
 
Eğer et ve balıkla aranız iyi değilse, o zaman İrlanda’nın farklı ve bol çeşitli sebze çorbalarını önerebiliriz, hatta mutlaka denemelisiniz. Fakat bizim çorba anlayışımızdan biraz farklılık göstermekteler yani Türk mutfağındaki sulu yemeklerimizle benzerlik göstermekte. Yoksa siz, ekmeksiz doymam diyenlerden misiniz? Çeşit çeşit ekmekleri mevcut olan İrlanda’da favoriniz Irish soda bread neden olmasın. Ülkenin vazgeçilmez tadı olarak kabul edilir ve tadı gibi kokusu da güzel olan bu ekmeği farklı kılan ise soda, karbonat ve kuru mevyeler.
 
Şayet farklı kültürlerin mutfaklarına düşkünseniz, işte İrlanda`nın Dublin şehri tam size göre! Kozmopolitik bir yapıya sahip olan şehrimizde birçok kültürün damak tatlarına hitap edecek restoranları mevcuttur: İtalyan, Meksika, Lübnan, Beyrut, Çin, Türk ve daha birçok ülke…
Bu kategoriden diğerleri: « İrlanda'da Alışveriş

İLETİŞİM

 
Dublin Ofisi (Merkez)
Adres: 23 Marlborough St,
Dublin 1, Ireland
bilgi@egitimirlanda.com
00 353 892 23 6605
00 353 899 72 2069
00 353 863 11 3004

 


İstanbul Ofisi
Adres: Mecidiyeköy Mahallesi, Şehit Ahmet Sokak
Mecidiyeköy İş Merkezi K:8/96 Şişli
bilgi@egitimirlanda.com
0 850 532 9 353
00 90 541 789 13 53 (Whatsapp)

00 90 541 357 33 53 (Whatsapp)

 


İzmir Ofisi
Adres: Konak Pier Karşısı, Cumhuriyet Bulvarı
Cumhuriyet İş Merkezi, Kat:6, No:309
Konak/ İzmir
bilgi@egitimirlanda.com
0 850 532 9 353
00 90 531 338 6984 (Whatsapp)

Eğitim İrlanda, 2010 ylından bu yana İrlanda'da hizmet veren İrlanda'da ofisi bulunan TEK TÜRK DANIŞMANLIK ŞİRKETİDİR.  Tüm kadromuz bizzat İrlanda'da eğitim görmüş ve SADECE İrlanda üzerine profesyonelleşmiş tecrübeli danışmanlardan oluşmaktadır.