İrlanda’da Vatandaşlık Almak İçin İkamet ve Kimlik Kanıtı Sunulması

 

Ocak 2022’den itibaren Vatandaşlık Başvuruları için tanıtılan yeni puan kartı sistemine Puan Kartı bağlantısına tıklayarak dokümana ulaşabilirsiniz.

Vatandaşlık başvuru sürecinin bir parçası olarak kimliklerini ve ikametlerini belirlemek için gereken kanıtların sayısı konusunda başvuru sahipleri için önemli değişiklikler getirilmiştir. Ocak 2022’ den itibaren vatandaşlık, başvuru sahiplerinin kimliklerini ve ikametlerini belirlemek için hangi bilgileri sağlamaları gerektiği konusunda daha fazla netlik getirecek bir puan kartı sistemi tanıtılmıştır. 

Başvuru sahiplerinin ikamet kanıtının gerekli olduğu yılların her birinde 150 puana ulaşmaları gerekmektedir. Talep edilen her ikamet yılı için gerekli 150 puana ulaşana kadar önceden belirlenmiş puan değerine sahip kanıtlar sunularak yapılmaktadır.

 

İKAMET KANITI

 

Başvuru formunda talep edilen ikamet süresi için yeterli hesaplanabilir ikamet kanıtı sağlama sorumluluğu başvuru sahibine aittir ve puan kartı yaklaşımı, başvuru sahiplerinin ilk başvurularını yaparken tam olarak neyin gerekli olduğu konusunda niteliğe sahip olmalarını sağlayacaktır. Göçmenlik ofisine, başvuru sahibinin ilgili talep edilen süre boyunca İrlanda’da yasal olarak ikamet ettiğini kanitlamasi gerekmektedir. Başvuru ile birlikte yeterli ikamet kanıtının sağlanamaması, başvurunun uygun görülmemesine neden olacaktır.

 

 

 

 

 

KİMLİK KANITI

 

Kimlik kanıtı için her geçerli olmak üzere bir başvuru sahibinin, uygun standardı karşılamak için  puan sisteminde istenilen belgelerden 150 puan elde edecek şekilde dokümanları sunması gerekmektedir. Bir başvuru sahibinin 150 puan elde edememesi halinde Göçmenlik Ofisi ile anlaşmaya gitmesi gerekebilir. 

 

 

 

 

Notlar:

1. 150 puana denk gelen belgeleri sağlayamayacağınız durumlarda, elinizde bulunan tüm orijinal belgeleri ve kimlik belgelerinin güvenliğini sağlamak için atılan adımları kapsamlı bir şekilde açıklayan bir ön yazı iletmelisiniz. Ön yazı, gerekli belgeleri sağlama girişimlerine ilişkin belgesel kanıtlarla desteklenmelidir. Belgelere dayalı kanıtlar tipik olarak, ilgili üçüncü ülke kurumları ve elçiliklerine gönderilen/bunlardan gelen e-postaların ve/veya mektupların kopyalarını ve devlet yetkilileriyle yapılan görüşmelerin kanıtlarını içerir.

2. Yukarıda belirtilen gerekli kanıtların sağlanmasına rağmen, başvuranın kimliğine ilişkin endişelerin devam ettiği durumlar olacaktır. Buna göre yetkililer, yukarıda sunulanların üzerinde ek kanıtlar talep edebilir.

3. Pasaportlar ve diğer belgeler dolandırıcılığa karşı kontrollerden geçirilecektir. Dolandırıcılıktan şüphelenilen durumlar, İrlanda Vatandaşlık ve Vatandaşlık Yasası 1956’nın S.29A’sı uyarınca An Garda Síochána’ya yönlendirilecektir. S29A, vatandaşlığa kabul başvurunuz sırasında yanlış veya yanıltıcı bilgi sağlamayı cezai bir suç olarak kabul eder. Kanun kapsamındaki azami cezalar 50.000 €’ya kadar para cezası ve / veya 5 yıla kadar hapis cezasıdır.

 

Eğitim İrlanda ofisi olarak vatandaşlık konusunda herhangi bir danışmanlık hizmeti sunmamaktayız. Yüksek Lisans, Dil okulu yenileme, Stamp 1, UK vize ve Schengen vize ile ilgili danışmanlık hizmetleri için Dublin ofis ile iletişime geçebilirsiniz.

 

 

 

 

Youtube kanalımıza da bekleriz 🙂

İlginizi çekebilir: 

Sizinle iletişime geçelim 🙂 

Menü