Jean Monnent Bursu

Yurtdışında üniversite eğitimi almak istiyoruz ancak yaşam ve eğitim masrafları yükünü azaltıp, prestijli burs imkanlarından da yararlamanın kariyerinde kendine fırsat yaratacağını bilen pek çok kişinin takip ettiği burs programları vardır. Bu yazımızda İrlanda’da yükseklisans ve ya doktora eğitimi alırken yararlanabileceğiniz burslardan birisi olan Jean Monnent bursundan bahsedeceğiz.

 

Jean Monnent Kimdir?

Jean Monnent, 1888-1979  yılları arasında yaşamış Fransız girişimci, diplomat, finansör, yönetici ve politik vizyonerdir. Avrupa Birliği’nin kurulumunda öncü rol oynaması, onun yenilikçi ve öncü çabaları sebebiyle ayrıca ”Avrupa’nın Babası” olarakta bilinir. Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne uyum sürecinde yapılan anlaşmaların neticesinde burs ile Avrupa’da öğrenim görme hakkı sağlayan bu programın adı, Avrupa Birliği’nin fikir babası Jean Monnent’den gelmiştir. Günümüzde Türkiye’nin en köklü ve prestijli burs programı, Jean Monnent’tir.

Jean Monnent Bursu Nedir?

Jean Monnent 1989 yılından beri Türkiye’deki öğrencilerin herhangi bir Avrupa ülkesinde alacağı eğitime finansal destek sağlayan prestijli bir eğitim burs programıdır. Jean Monnent an az 3, en fazla 12 ay süreli olarak Avrupa’da herhangi bir üniversite yada eğitim kurumunda alacağınız eğitim, katılacağınız program ve projeyi desteklemektedir. Ancak bursiyerlerin Türkiye ve Avrupa Birliği ilişkisine yönelik konularda çalışmalar yapması beklenmektedir.
Bu konuları, Türkiye’nin Avrupa Birliğine uyum süreci Avrupa Birliği müktesebatı konuları gibi kısaca belirtmekte fayda var. Jean Monnent bursu ile bursiyerlerin eğitim aldıkları alanlarda yetkilerinin artılması ve AB sürecine yönelik yeni bakış açıları katmak amaçlanmaktadır.
Jean Monnet Burs Programı, T.C. Dışişleri Bakanlığı Avrupa Birliği Başkanlığı tarafından Hazine ve Maliye Bakanlığı, Merkezi Finans ve İhale Birimi ve Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu ile iş birliği içerisinde yürütülmektedir.

 

Başvuru Şartları Nelerdir?

Türkiye Jean Monnent Burs Programına ilişkin duyuru metnine göre;

 • Türkiye’deki kamu sektörü çalışanları
 • Türkiye’deki üniversitelerin lisans son sınıf ve lisansüstü (yüksek lisans veya doktora) öğrencileri
 • Türkiye’deki üniversitelerin akademik ve idari personeli
 • Türkiye’deki özel sektör ve STK çalışanları

Jean Monent bursuna başvuru yapma niteliğine sahiptir.

 

Adım Adım Jean Monnent Başvurusu

Jean Monnent Bursu başvurusu, burstan yararlanmak istediğiniz yıldan 1 yıl önce yapılır. Burs başvuruları yılda bir kez olmak üzere genellikle Kasım ayında yapılır. Başvurular elden veya posta/kargo ile duyuruda belirtilen son başvuru tarihine kadar Merkezi Finans ve İhale Birimine iletilir. Ardından geçerli, doğru ve eksiksiz başvuru evrağı sunan adaylar yazılı sınava davet edilir. Burs almaya hak kazananlar, yazılı sınav puanları ve sektörlere ayrılan kotalar dikkate alınarak belirlenir.

Jean Monnent Başvuru Belgeleri

 • Belirtilen akademik yıl için başvuru formu
 • Vesikalık fotoğraf 
 • Kimlik veya pasaport fotokopisi
 • Yabancı dil yeterlilik sertifikası
 • Lisans Diploması/ Mezuniyet Belgesi
 • İmzalı Traskript

Jean Monnent Neleri Karşılıyor?

 • 20.000 euro’ya kadar program ücreti
 • Yaşam Masrafları  (yeme-içme, konaklama, iletişim, yerel ulaşım, kültürel faaliyetler, vb.)
 • Sabit Ödenek (vize-pasaport, eğitim materyali, seyahat, çalışma ziyareti, yerel makamlara kayıt, sağlık ve sigorta ile her türlü vergi ve benzeri masraflar)

 

** 2020-2021 yılı duyuru metnine ulaşmak için tıklayın!

 

Ayrıca Bakınız:

İlginizi Çekebilir!

Menü