Sıkça Sorulan Sorular

İrlanda ile ilgili sıkca sorular sorular

Bu yazımızda İrlanda ve İrlanda'da eğitim ile alakalı aklınıza gelebilecek en önemli soruları yanıtlıyoruz. Umarız beğenirsiniz.

İrlanda'nın nüfusu nedir?

İrlanda'nın nüfusu yaklaşık 4,5 milyondur, başkent Dublin'nin nufusu ise 2 milyona yakındır. Ülkede başta Polonyalı, İngiliz ve Litvanyalı olmak üzere yaklaşık 500 bin farklı milletten insan yaşamaktadır.


İrlanda'da iklim nasıldır?

İrlanda ılıman bir deniz iklimine sahiptir. Kışlar nispeten sıcak geçer ve kar nadiren görülür. İrlanda'da sıcaklık Ocak ayında 4° ile 7° arasında değişir. Yazın sıcaklık 15° ile 20ºC arasındadır. İrlanda'da ilkbahar ve  sonbaharda ise genellikle 10ºC'dir. Ülkeye hakim olan Atlas Okyanusu'ndan gelen nemli rüzgarlar ülkenin yıl boyunca yağış almasına neden olur. Yağışlar nedeniyle ülke oldukça ıslaktır. Aynı zamanda bu yağış adada harika bir doğal güzellik oluşturmaktadır.

 

İrlanda iklimi

 


Eğitim İrlanda'ya ne kadar danışmanlık ücreti ödememiz gerekecek?

Eğitim İrlanda kurumu öğrencilerine tamamen ÜCRETSİZ danışmanlık sunmaktadır. Bize hiçbir etapta herhangi bir ödeme yapmıyorsunuz.


İrlanda'da bir öğrencinin yaşam giderleri hakkında bilgi verir misiniz?

İrlanda'da geçim masrafları yüksek öğretim kurumunun yeri, tercih edilen konaklama tipi ve öğrencinin kişisel harcamalarına bağlı olarak değişebilir. İrlanda göçmenlik ofisi vize başvurunuzda yıllık 7000 Euroyu banka hesabınızda yaşam giderlerinizin teminatı olarak bulundurmanızı talep etmektedir. Yani İrlanda'da bir öğrencinin aylık yaşam giderlerini ortalama 600 - 1000 euro arasında düşünebiliriz.


İrlanda sağlık sistemi hakkında bilgi verir misiniz?

İrlanda'nın sağlık sistemi bölgesel sağlık kuruluşları tarafından işletilip merkezi olarak Sağlık Bakanlığına bağlıdır. Düşük gelirli olanlar için ücretsiz bakım, yüksek gelirliler için ise uygun hastahane hizmetleri bulunmaktadir. Genel pratisyen ziyaret maaliyeti yaklaşık €45 - 60 arasındadır. Şayet acile gitmek isterseniz ücreti 100 Eurodur. Sağlık sigortanız varsa bu ücretin geri iadesini talep edebilirsiniz.

 

irlandada saglik sistemi ve sigorta


Yükseköğretim kurumlarında okuyan öğrenciler için sağlık sigortası var mıdır?

AB Öğrencileri

AB / AEA düzenlemeleri altında, diğer üye ülkelerden gelen ve eğitim kursuna katılan öğrencilerin  E.109 formuna sahip olmalari durumunda hastahane hizmetlerinden ücretsiz yararlanma hakları vardır. Bu haktan yararlanabilmek için kendi ülkenizden bu hakkınızı doğrulayan belgeleri İrlanda sağlık yetkililerine ibraz etmeniz gereklidir. Bu nedenle İrlanda’ya seyahat öncesi ihtiyacınız olarak gerekli formlari ulkenizdeki sağlık otoritesinden temin etmelisiniz. 1 Haziran 2004 tarihinden itibaren E111 ve diğer 'E' formlari (etc. E128) Avrupa Sağlık Sigortası Kartı (EHIC) ile değiştirilmistir. EHIC ülkenizden ayrılmadan önce alınmalıdır. (www.epha.org/a/1333)

AB üyesi olmayan öğrenciler

AB üyesi olmayan ülkelerden gelen öğrenciler, kampus dışında herhangi bir tıbbi müdahale kapsamında değildir ve bu nedenle kendi özel sigortalarını yaptırmak zorundadırlar. AB üyesi olmayan öğrencilerin, İrlanda Garda Ulusal Göçmenlik Bürosuna kayıt yaptırırken geçerli sağlık sigortasına sahip olduklarını göstermeleri gerekmektedir. İrlanda öğrenci vizesine başvururken de geçerli sağlık sigortasi istenmektedir. Öğrencilerin  hastalık durumunda hastane, doktor ve hastane yatak seçimi sağlayan özel sağlık bakım sigortası yaptırmaları önemle tavsiye edilir. Özel sağlık sigortasını VHI, Laya gibi İrlanda'daki bir çok özel sigorta firmasından yaptırmanız da mümkündür.


İrlanda'da eğitimim süresince çalışabilir miyim?

Akademik yıl öğrencileri asağıdaki şartlar altında İrlanda'da geçici olarak çalışabilirler:

• Yurtdışı Kayıt listesinde listelenen bir kursa kayıt yaptırmış olması (dil okulu, üniversite, yüksek lisans yada doktora)

• Full-time bir programa kayıtlı olmaları (haftada minimum 15 saatlik bir program)

İrlanda'da öğrenciler için çalışma izni, bir akademik dönem boyunca haftada maksimum 20 saat, tatil dönemlerinde tam zamanlı çalışma (haftada 40 saate kadar) olarak tanımlanır.

İrlanda'da saatlik minimum ücret 2019 itibariyle 9.80€'ya yükseltilmiştir. Böylece bir öğrenci part-time çalışarak aylık yaklaşık  800 euro civarında para kazanabilir ve tüm yaşam masraflarını kendi karşılayabilir. İrlanda'da iş imkanları için buraya gözatabilirsiniz.

İngiltere'de yeni çıkan kanunlar ile öğrenci olarak çalışmak yasaklanmıştır. Bu nedenle İrlanda öğrenciler için daha avantajlıdır.

 

irlanda da ogrenci olarak calismak

 


İrlanda'da öğrenci olarak haftada 20 saatten fazla çalışabilir miyim?

Hayır. Bu çalışma iznine bağlı koşullarını ihlal edecektir. Bağlı koşulların ihlali durumunda İrlanda'da öğrenci olarak kalma izni göçmenlik yetkilileri tarafından geri alınabilir.


Ticaret yada serbest meslek yapabilir miyim?

İrlanda'da öğrenci vizesi ile maalesef şirket kurmanız mümkün değildir.


İrlanda Teknoloji Enstitüleri hakkında bilgi verir misiniz?

HETAC tarafından verilen sertifikalar uluslararası akademik, mesleki, ticaret ve zanaat kuruluşları tarafından kabul edilmektedir. Buna ek olarak çoğu kolejlerde dersler profesyonel enstitüler tarafından yapılan sınavları kapsayan dersler içermektedir.


İrlanda vize başvuruları için gerekli İngilizce dil yeterliliği nedir?

Aşağıdaki liste, İrlanda vize başvurusunda İngilizce olarak yerine getirilmesi gereken asgari standartları gösterir.

TOEFL   : Bilgisayar destekli sınavdan 220, Normal sınavdan 550 puan

IELTS    : 6.0 - 6.5 (Bazı bölüm ve okullar için değişiklik göstermektedir.)

**Sadece İrlanda'ya dil okulu için gelen öğrenciler için İngilizce yeterlilik aranmamaktadır!

 

irlanda vizesi icin ingilizce yeterlilik

 


İrlanda'ya vize almak kolay mıdır?

Eğer istenilen belgeleri tam ve çelişkisiz olarak sunarsanız vizenizin çıkmaması için herhangi bir engel bulunmamaktadır. Şirketimiz İrlanda vizesi konusunda öğrencilerimize gerekli desteği ÜCRETSİZ olarak sunmaktadır.

Ankara İrlanda Konsolosluğu tarafından başlatılan yeni vize çalışması ile 24 haftaya kadar olan öğrenci vizeleri 10 iş günü içinde sonuçlanmaktadır. Daha detaylı bilgi için bizlerle irtibata geçiniz.

 

irlanda vizesi almak kolay midir?

 


Eğitimimi bitirdikten sonra İrlanda'da kalarak çalışabilir miyim?

Lisans ve lisans üstü bir programı bitirdiğinizde İrlanda'da Mezun Vizesi adı altında 1 sene çalışma hakkınız bulunmaktadır. Bu süre içerisinde İrlanda'da bir iş bulabilir ve full-time olarak çalışabilirsiniz. Çalıştığınız şirket sizin için çalışma vizesi almak isterse bu 1 senenin sonunda İrlanda'da kalmaya devam edebilirsiniz.

İrlanda bilişim firmalarının Avrupa merkezi konumundadır. Google, Yahoo, Facebook, Microsoft, Twitter ve bir çok bilişim firmasının Avrupa genel merkezleri Dublin'de bulunmaktadır. Bu şirketler çoğu zaman Türkçe bilen üniversite mezunları aramaktadır. Bu İrlanda'dan mezun olan öğrenciler için harika bir fırsattır.

www.jobs.ie sitesinden mevcut pozisyonlara bakabilirsiniz.

 

irlanda da facebookta calismak


Eğitimim sonrası işe başlarsam ne kadar maaş alabilirim?

Bu şirketler için başlangıç maaşı yıllık 24,000 - 32,000 euro arasında değişmektedir. Daha detaylı liste için buraya gözatınız.


Türkiye'den İrlanda kaç saat sürmektedir?

Dublin İstanbul arası yaklaşık 3000 km'dir. Bu da yaklaşık 4 saat uçak yolculuğu anlamına gelmektedir.


İrlanda'ya uçak biletleri ne kadardır?

Türk Hava Yolları'ndan biletinizi erken aldığınız takdirde çok uygun fiyatlara rahat bir yolculuk yapabilirsiniz. Kış sezonu için 170, yaz sezonu için 300 euroya gidiş dönüş biletlerinizi alabilirsiniz. Arzu ederseniz İngiltere üzerinden transit olarak gidebilirsiniz, bunun için ayrı bir vize almanıza gerek yoktur. Ancak bu yolculuk sizin için biraz daha yorucu olacaktır.

 

irlanda ucak bileti

 


İrlanda'da çok Türk var mı?

İrlanda'daki Türk sayısı elçilik verilerine göre yaklaşık 1000 civarındadır. Yurtdışına çıkan öğrenciler genelde büyük bir hata yaparak vakitlerinin birçoğunu gittikleri yerlerdeki Türklerle geçirmektedir. Bu da yabancı dil gelişimini olumsuz yönden etkilemektedir.


İrlanda güvenli bir ülke midir?

İrlanda suç oranlarının en düşük olduğu Avrupa ülkelerinden biridir.


İrlanda'da ne gibi sosyal aktivitelere katılabilirim?

İrlanda küçük bir ada olmasına rağmen bir çok etkinlik yapılabilecek, gezilip görülebilecek bir yerdir.

http://www.discoverireland.ie/ bu siteden daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

 

irlandada gezilecek yerler

 


İrlanda insanları nasıldır?

İrlanda insanları oldukça sıcak kanlı ve arkadaş yanlısı insanlardır. Ülkede bir çok milletten insan yaşamaktadır. Irkçılık yok denecek kadar azdır.

 

irlanda insanlari cok sicak kanli ve yardimseverdir

 


 Eğitim İrlanda ile nasıl irtibata geçebilirim?

 

egitim irlanda on kayit

ogrenci izlenimleri irlanda dil okulu

Bu kategoriden diğerleri: « Gelmeden Önce

İLETİŞİM

 
Dublin Ofisi (Merkez)
Adres: 23 Marlborough St,
Dublin 1, Ireland
bilgi@egitimirlanda.com
00 353 892 23 6605
00 353 899 72 2069
00 353 863 11 3004

 


İstanbul Ofisi
Adres: Mecidiyeköy Mahallesi, Şehit Ahmet Sokak
Mecidiyeköy İş Merkezi K:8/96 Şişli
bilgi@egitimirlanda.com
0 850 532 9 353

00 90 541 357 33 53 (Whatsapp)

 


İzmir Ofisi
Adres: Konak Pier Karşısı, Cumhuriyet Bulvarı
Cumhuriyet İş Merkezi, Kat:6, No:609
Konak/ İzmir
bilgi@egitimirlanda.com
0 850 532 9 353
00 90 531 338 6984 (Whatsapp)

Eğitim İrlanda, 2010 ylından bu yana İrlanda'da hizmet veren İrlanda'da ofisi bulunan TEK TÜRK DANIŞMANLIK ŞİRKETİDİR.  Tüm kadromuz bizzat İrlanda'da eğitim görmüş ve SADECE İrlanda üzerine profesyonelleşmiş tecrübeli danışmanlardan oluşmaktadır.