Bray Kasabası

İrlanda’nın Wicklow şehrinin Bray adlı kasabası Dublin şehir merkezine toplu taşımayla 1 saat uzaklıktadır. Konaklama ve yaşam fiyatlarının büyük şehirlere göre daha uygun olması nedeniyle öğrenciler tarafından tercih edilmektedir.

Bray Nerededir?

Bray İrlanda, Wicklow’un kuzeyinde bir sahil kasabasıdır. Doğu kıyısında Dublin şehir merkezinin yaklaşık 20 km güneyinde yer almaktadır. Nüfusu 32.600’dür ve nüfusu, onu İrlanda’nın en büyük dokuzuncu kentsel alanı haline getirmektedir.

Bray bir tatil kasabası ve Dublin’e olan yakınlığı sayesinde turistler ve günübirlikçilerin uğrak yeri haline gelmiştir. Bray, Ardmore Stüdyolarına ev da sahipliği yapıyor. Bray ve Dublin arasındaki ulaşım tren ve otobüs ile sağlanmaktadır.

 

 

 

Bray Tarihi

Ortaçağda Bray kıyı bölgesi doğrudan Dublin Kalesi’nden İngilizler tarafından yönetiliyordu. 17. ve 18. yüzyıllarda, Bray küçük bir manastır köyüydü, ancak 18. yüzyılın ikinci bölümünde Dublin’in orta sınıf halkı Bray’e taşınmaya başladı.

İrlanda’da ilk yapılan Dublin ve Kingstown Demiryolu, 1834’te açıldı ve 1854’te Bray’e kadar uzatıldı. Demir yolunun gelişiyle birlikte, Bray bir sahil tesisi haline geldi. Sahil yakınlarında oteller inşaa edildi. Demiryolu girişimcisi William Dargan, Türk hamamlarını geliştirdi; 1980’lerin ortalarında, yabancı seyahat tatilciler için bir seçenek haline geldi.

 

Bray Konumu

Bray Dublin’in güneyinde yer almaktadır. Shankill, County Dublin kuzeyde, Greystones, County Wicklow güneydedir. Enniskerry köyü, kasabanın batısında, Wicklow Dağları’nın eteklerinde yer alır. İnsanlar burada yelken, kürek ve yüzme gibi sporlara katılırlar. Plaj ve sahil şeridi turistler tarafından sık sık ziyaret edilir.

Bray Havaalanı


Dublin Havaalanı’na batıdan geçen M50 ile Dublin Havaalanı’na ulaşılabilir. AirCoach, Bray’de Dublin Havaalanı’na çift yönlü iki duraklıdır. Newcastle Havaalanı, Bray’in güneyinde kısa bir mesafede bulunan en yakın özel havaalanıdır.

Turistik yerler

Bray, oteller ve pansiyonlar, mağazalar, restoranlar ve akşam eğlenceleri ile köklü bir tatil beldesidir. Kasaba ayrıca bir dizi festival etkinliğine de ev sahipliği yapıyor.

Kasabanın çevresinde iki golf sahası, bir tenis kulübü, balık tutma, yelken kulübü ve binicilik kulüpleri bulunmaktadır. Bray’in diğer özellikleri eğlence salonları ve Ulusal Deniz Yaşamı Merkezi’dir. 1,6 km’den (0,99 mi) daha uzun bir kumsal ve shingle plajına sahiptir. Kıyıdan 241 m yükselen Bray Head, dağ ve deniz manzarasına sahiptir. Kafanın tepesindeki beton haç, 1950’de inşa edildi.

Bray, yürüyüşe çıkanlar için bir üs olarak kullanılıyor ve sessiz kuğu kolonisi ile limandan güney ucundaki Bray Head üssüne uzanan bir mil uzunluğa sahip bir gezinti yoluna sahip. Ayrıca Bray Head boyunca 7 km Cliff Walk, Greystones’a çıkıyor.

Ocak 2010’da Bray, 60 kasaba ve şehrin 2009 İrlanda Çöplere Karşı İş Dünyası (IBAL) anketinde “İrlanda’nın en temiz kasabası” seçildi

Bölgedeki turistik yerler arasında (yaz aylarında halka açık olan) Elizabethan konağı Killruddery House, ve Bray Head’deki (birkaç yürüyüş parkuru olan) tepe ve burun bulunmaktadır. Ulusal anıt olarak adlandırılan bir ortaçağ kilisesi olan Raheen-a-Cluig, Bray Head’in kuzeyinde yer almaktadır. Bölgedeki diğer dini yerler ve kiliseler arasında Fassaroe Haçı, Kutsal Kurtarıcı Kilisesi, Bray Mesih Kilisesi’nin Gotik Revival kiliseleri ve Bray Metodist Kilisesi bulunmaktadır.

 

Festivaller ve etkinlikler

Bray St.Patrick Karnavalı ve Geçit Töreni, Aziz Patrick Günü’nü kutlamak için beş günlük bir karnaval etkinliği yapılır, bu bir geçit töreni ve eğlence festivalidir.

Bray ayrıca her yıl sessiz bir film festivali olan Killruddery Bahçeleri’ndeki Killruddery Film Festivali’ne ev sahipliği yapıyor. Bray Caz Festivali her yıl Mayıs ayında bank holiday haftasında hafta sonu yapılır, caz ve dünya müzik sanatçılarının performanslarını izleyebilirsiniz.

Yıllık Bray Summerfest, Temmuz ve Ağustos aylarında altı haftadan fazla sürmektedir ve ücretsiz eğlence, canlı müzik, marketler, spor etkinlikleri ve karnavalları içermektedir. Manşetlere katılan sanatçılar arasında Mundy, Brian Kennedy ve Mary Black vardır. 2006 yılında Temmuz ayında bu festivlel 60.000’den fazla ziyaretçi katıldı.

Hell & Back, Kilruddery Estates’te gerçekleşen bir macera yarışıdır. Bray’den Greystones’a uzanan 10 km’lik Cliff Run, Bray Head Dağı’nın kıyısındaki bir pisttir.

Barlar ve restoranlar


Bray’nin barları ve restoranları arasında kendi biralarını üreten Porterhouse bar bulunmaktadır. Lonely Planet Guide, 2010 yılında Bray’deki Harbor Bar’ı dünyanın en iyi barı seçti. O’Toole ailesi bara üç nesildir sahipti, ancak 2013 yılında Duggan ailesi tarafından satın alındı. Dugganlar ayrıca iki sahil tesisi işletiyorlar, Katie Gallagher’s ve Martello, her ikisi de tesis bünyesinde restoranlar içeriyor.

Bray’de bir çok restoran, kafe ve fast food dükkanları bulunmaktadır.

 

Eğitim


Bray bölgesinde ulusal okullar (Saint Cronan’ın Erkek Çocukları Ulusal Okulu gibi), gaelscoileanna, bir ortak eğitim gündüz okulu (St. Gerard’s Okulu) ve özel ihtiyaç okulları da dahil olmak üzere yaklaşık 13 ilköğretim okulu bulunmaktadır. Bölgedeki orta öğretim okulları arasında Saint Brendan’s Koleji, Loreto Ortaokulu ve St. Kilian’s Topluluk Okulu ve Sunum Koleji bulunmaktadır. Ayrıca bir çok İngilizce eğitimi veren dil okulları da yerel olarak faaliyet göstermektedir.

 

İlginizi Çekebilir!

 

Menü