Cork

Cork İrlanda’nın Dublin’den sonra ikinci büyük şehridir. Cork şehri, ismini Galce dilindeki bataklık anlamına gelen “coarhe” kelimesinden almıştır. Cork, başkent Dublin kadar kalabalık bir nüfusa sahip olmasa da kuşkusuz daha yerel öğeler barındıran gelişmiş bir şehirdir. Cork’un üzerinde bulunduğu Lee Nehri sularını Dünyanın en büyük doğal limanı olan Cork Harbour’a dökmektedir. Nehir kenarında kurulan bu şehir, ziyaretçilerine adeta bir ada havası vermektedir.

915-922 yılları arasında Vikingler burayı ticaret limanı olarak kullanmaya başlamışlardır.  Cork Opera House, Crawford Municipal Art Gallery ve Lewis Glucksman Gallery şehrin kültürel mekanlarındandır.

Cork Yemek Kültürü

Cork nehir kıyısına kurulu bir şehir olduğundan, yemek kültürü çeşitliliği bakımından çok fazla seçenek yer almamaktadır. Deniz mahsulleri en fazla tükettikleri yiyecekler arasındadır. Midye, Levrek, Istakoz, Karides ve Sazan gibi deniz ve su ürünlerini taze bir şekilde her zaman her yerde tüketebilirsiniz. Ayrıca ülke çapında çok meşhur olan Fish and Chips’i de söylemeden geçmek olmaz. Cork’ta İspanya, İtaya ve Brezilya mutfaklarına rastlayabilirsiniz ve bazı restoranlarda bu ülkelerin hamburger ve sandviçlerini deneyebilirsiniz. Farklı lezzet arayanların en uğrak yerlerinden biridir.

Bölgenin tarihi sokaklarındaki kafelerde meşhur şaraplarını tadabilirsiniz. Sabah kahvaltısında; patates, peynir ve soslarla harmanlanmış yerel yiyeceklerini tüketmektedirler. Hemen hemen her kahvaltı ve yemeklerinde, patates tüketirler. Yemeklerin içinde veya yanında, kızartarak veya haşlanmış olarak koyarak, tüketirler.

Cork’ta Gezilecek Yerler

Cork’da görmeniz gereken, birçok güzel yer bulunmaktadır. Su kanalları, müzeleri ve rengârenk binaları, mimari dokusunu koruyan kaleleri ve doğal güzellikleri ile göz dolduran bir şehirdir. Kapalı ve açık Pazar yerlerinden istediğiniz her şeyi rahatlıkla bulabilirsiniz. Şehrin geniş ve kozmopolit yapısı gereği ve nüfusun az olmasıyla birlikte sakin bir kent olması, kentte yaşamak için olumlu avantajlardan biridir.

Cork’da mutlaka görmeniz gereken bir kaç yeri sizler için derledik. Listenize eklemeyi unutmayın!

 

Blarney Şatosu

Blarney Castle, dünyaca ünlü Blarney Stone’a ev sahipliği yapar. İrlanda asıllı Cormac MacCarthy tarafından altı yüzyıldan daha uzun bir süre önce inşa edilen kale, dünyanın dört bir yanından gelen turistleri cezbediyor. Kalenin içinde ziyaretçiler, manzarayı görmek için mazgallı taşlara çıkabilir ve taş bina içerisinde yer alan zindanları da keşfedebilirler.

Fota Wildlife Park

Fota vahşi yaşam parkı, yetişkinler ve çocuklar için olduğu kadar büyükler için harika vakit geçirilebilecek bir yerdir. Cork şehrinin doğusundan birkaç kilometre uzaklıkta olan 70 dönümlük vahşi yaşam parkı, ziyaretçilerin gözlemleyebildiği ve onlarla etkileşime girebildiği doğal ortamlarında gezebilmeleri mümkün olan hayvanlara ev sahipliği yapmaktadır. Ayrıca bu parkda piknik ya da uzun yürüyüşler de yapabilirsiniz.

Cork İngiliz Pazarı

Cork şehrinin kalbinde ve merkezindeki göz alıcı bir çeşme ile, bu ilginç kapalı pazar alanı 1788’den beri ticaret yapmaktadır. Cork Belediye Meclisi’nin sahibi olarak, dünyanın en eski belediye pazarlarından biridir. Bu kapalı pazar alanını gezdikten sonra üst kattaki restoranlarda kahvenizi yudumlayabilirsiniz.

Cork City Goal

Cork şehrinin cazibe merkezlerinden biri olan, 1824’te açılan ve 1923’te kapanmış olan atmosferik ve tarihi City Gaol yani, hapishane. Geçmişteki bu hapishane, şehir sınırları içinde suç işleyen kadın ve erkek esirleri barındırıyordu. Hücreler, mahkumların hava almak için çıkarıldığı taş avlu, ve geri kalan tüm kısımlar bir rehber eşliğinde ziyaretçilere gösterilmektedir.

*** İrlanda’da work and study hakkında bilgi almak için lütfen buraya tıklayın!

*** İrlanda’da eğitim, yaşam ve öğrenci izlenimleri hakkındaki youtube videolarımıza ulaşmak için buraya tıklayarak Youtube kanalımıza ulaşabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir!

Menü