İrlanda Dublin

İrlanda’nın başkenti olan Dublin; renkli gece hayatı, pubları, eğlence dolu mekanları, tarihi ve doğal güzellikleri ile dikkat çeken bir şehirdir. Bilim ve sanat şehri olan Dublin’de trafik sorununun olmaması en avantajlı yönlerinden biridir. İrlanda’ya eğitim veya tatil amaçlı seyahat etmek isteyen kişilerin, en çok tercih ettiği şehirdir.

İrlanda; Avrupa ülkeleri arasında en yaşanılabilir ülke seçilmiştir. Bunun ile birlikte Dublin de en iyi başkent olarak seçilmiştir. Tarihte Vikinglerin bölgeyi keşfetmesi ile birlikte, başkent olarak günümüze kadar kalmaya devam etmiştir.

İrlanda Dublin’de 20 tane enstitü ve kolej vardır. Liffey Nehri şehri güney ve kuzey olmak üzere ikiye ayırır. Posta sisteminde güneye çift numaralar, kuzeye çift numaralar verilmiştir.

Dublin gece hayatı yönünden de oldukça canlıdır. Temple Bar bu bağlamda en meşhur yerlerden biridir. Özellikle kadın ve erkeklerin bekarlığa veda partileriyle sık sık karşılaşırsınız. Oldukça eğlenceli sokak performansları hala bu bölgede devam etmektedir.

** İrlanda 2020 yılı dil okulu fiyatlarına ulaşmak için buraya tıklayın

Dublin şehir merkezinde büyük tiyatrolar ve operalar bulunmaktadır ve sürekli oyunlar gösteriler sergilenmektedir. İrlanda halkı kültürel zevklere, sanata oldukça önem verdiğinden bu gibi etkinlikler onlar için çok önemlidir.

Ayrıca Dublin denize yakın konumda olduğu için ılıman bir iklime sahiptir. 

Dublin medya ve iletişim teknolojileri açısından da oldukça gelişmiştir. Facebook , Google , Twitter gibi büyük kuruluşlar burada bulunmaktadır.

Dublin’e ulaşım açısından bakacak olursak ulaşım merkezi sayılabilir. Dublin’de havaalanı ve liman bulunur. Şehirdeki havaalanı Avrupa’nın en yoğun 14. havaalanıdır. Ulaşım konusunda ekstra bir bilgi ekleyecek olursak , burada trafik sağdan akar. Geldiğinizde trafik sizi şaşırtmasın.

 

İrlanda Dublin Nerede?

Dublin İrlanda adasının doğu kıyısında, Liffey Nehri’nin ağzında, Dublin Kontluğu’nun merkezinde yer almaktadır. Viking yerleşimlerinin merkezi olarak kurulan şehir, Orta Çağ’dan beri İrlanda’nın başkentidir.

Dublin şehri dendiği zaman aslında Dublin Konseyi’ne bağlı bölge kastedilse de, halk arasında Dublin’den çevre bölgelerden bazılarını, (Dun Laoghaire, Fingal ve Güney Dublin gibi), kapsayacak şekilde de bahsedilmektedir. Bu bölgeye bazen Dublin metropolü ya da Dublin kenti de denmektedir.

 

** Eğitim İrlanda Dublin ofisimiz hakkında bilgi almak için tıklayın!

** İrlanda şehirleri hakkında daha fazla bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz!

İrlanda Dublin Nüfusu

İrlanda’nın başkenti Dublin’de 1.361 Milyon insan yaşamaktadır. İrlanda’da büyük kıtlıktan önce nüfus yaklaşık 8 Milyon’du fakat göç edenler ve kıtlıktan dolayı vefat edenler olduğu için hala tam olarak bu nüfusa ulaşılamadı.

Dublin Hava Durumu

Dublin denize konumundan dolayı ılıman bir iklime sahiptir. Kışları yumuşak, yazları serin geçer ve aşırı soğuk ya da sıcak yaşamaz. Genelde düşünülenin aksine Dublin, batı İrlanda gibi, yoğun yağış almamaktadır. Batı İrlanda’nın yağış oranı genelde başkentin iki katıdır. Londra ile karşılaştırıldığında ortalamada Dublin’de daha az yağışlı gün görülür. Ocak ayındaki ortalama en yüksek sıcaklığı 8 °C, Temmuz ayında ise 20 °C’dir. Ortalama en güneşli ayları, günde altı saate kadar uzanan, Mayıs ve Haziran’dır ama günler yine de daha uzun geçer.

 

İrlanda 2020 Yılı Resmi Tatiller

Yeni Yıl: 1 Ocak

Noel: 26 Ocak

St. Patrick Günü: 17 Mart

Paskalya Cuması: Mart ayının son cuması

Paskalya Pazartesisi: Mayısın ilk pazartesisi

İşçi Bayramı: 1 Mayıs

Aziz Stephen Günü: 25 Aralık

İrlanda Dublin’de Gezilecek Yerler

 

Dublin Trinity College

1592 yılında kurulan Trinity College Dublin Üniversitesiİrlanda başkenti Dublin’in kalbinde yer almaktadır. 51 dönümlük bir arazi ile fakülteler, teknoloji merkezleri, kütüphaneleriyle klasik İrlanda mimarisini yaşayacağız muhteşem bir kampüse sahiptir. Trinitty College, dünya üzerindeki en prestijli okullardan biridir. İrlanda’da daki hükümet yetkililerinin bir çoğu bu okuldan mezundur. Oscar Wilde ve Samuel Beckett ünlü mezunlarındandır.

İrlanda Book Of Kells

Books of Kells ziyaret edilen yerlerin başında gelmektedir. İrlanda’nın en büyük kütüphanesi diyebiliriz ve 800 yıllık bir tarihe sahip olan “Book of Kells” oldukça büyük ve görkemli bir görünümüyle birçok önemli filmlere ev sahipliği yapmıştır. Her yıl 500.000 ziyaretçi tarafından büyük ilgi görmektedir. Star Wars , Harry Potter gibi dünyaca ünlü filmlerin çekimine ev sahipliği yapmış bu harika kütüphane kesinlikle Dublin’e gelen herkes tarafından gezilmelidir. 

İrlanda Phoenix Park

Dublin’de gezilecek bir çok park vardır . Ancak aralarında en farklısı şüphesiz ki Phoneix Park’tır. Parka girdiğinizde yeşillikler sizi adeta büyüler. Ayrıca parkın içinde Dublin Zoo hayvanat bahçesi vardır. Ayrıca Dünya üzerindeki en büyük 2. dikili taş olan Wellington Anıtı bu parkta yer almaktadır.

Ayrıca parkta gezerken orada yaşayan 450 geyikten birine denk gelebilir, onları besleyip fotoğraf çekinebilirsiniz.

Stephen’s Green Park

Dublin’in en meşhur sokaklarından biri olan Grafton Street’e yakın konumda olan bu park, özellikle güneşli günlerde yerel halkın en çok vakit geçirdiği yerlerden biridir. Park içerisinde yer alan göl ve çeşitli bitkliler görsel şölene ev sahipliği yapmaktadır.

İrlanda National Museum

1857’de açılan bu doğal tarih müzesi Ölü Hayvanat Bahçesi olarak da bilinir. Hem müzenin sergisi hem de Viktorya dönemi binası, açıldığından beri neredeyse hiç değişmedi ve bu nedenle tarihi bir müze olarak varlığını koruyor.

Müze, doğa tarihine enfes bir manzara sunmaktadır ve 10.000’den fazla sergisi vardır. Ayrıca memelilerden böceklere kadar İrlanda’ya özgü hayvanları barındıran özel bir İrlanda Odası da bulunmaktadır. Müzeye girdiğinizde, tavandan sarkan ve 20 metreden daha uzun olan muazzam balina iskeletine hayran kalacaksınız.

İrlanda’nın tarihine ait eserleri bulabileceğiniz bu ulusal müzenin girişi ücretsizdir.

İrlanda Dublinia Müzesi

Dublinia müzesinde vikinglerin daha önce yürüdüğü yerlerde yürüyün. Bir Viking savaş gemisinde hayatın nasıl olduğunu görün, silahları görün ve Viking savaşçısı olma becerilerini öğrenin. 

Bu müze sayesinde kendinizi Ortaçağ Dublin’inde hissedebilirsiniz.  İrlanda’nın tarihini maketlerle canlandıran bu müzede, rehberler eşliğinde gezerseniz İrlanda’nın tarihi hakkında öğrenmediğiniz bir çok şey kalmayacaktır.

İrlanda National Wax Museum

Dublin’in en çok ziyaret edilen müzelerinden biri olan bal mumu müzesinde, ünlü dünya edebiyatçılarından, sanatçılara, çizgi film kahramanlarından, sporculara herkesi bulmak mümkün. Bu müzede keyifli vakit geçirmemek elde değil. 

Gençler için vize girişi 14.50€ yetişkinler ise 16.50€ dur.

** İrlanda’da yaşam masrafları hakkında ayrıntılı bilgi için tıklayın.

** İrlanda’da sıkça sorulan sorulara ulaşmak için tıklayın!

İlginizi Çekebilir!

Menü