Galway

Bu sevimli şehir İrlanda’da nın batı kıyısında bulunur.  İrlanda’daki en kalabalık 3.şehiridir. Galway bir çok etkinliğe ev sahipliği yaptığı için İrlanda’nın Kültürel Kalbi olarak anılmaktadır. 

2007 yılında Dünya’nın en güzel 8 şehrinden biri olarak gösterilmiştir ve genç nufüs oldukça fazla olduğu için şehir hareketli bir hayata sahiptir.

Bir çok festivale ev sahipliği yapan Galway’in başlıca festivalleri Galway Arts Festival, The Cuirt International Festival of Literature, Galway Races, Galway Early Music Festival, Galway Comedy Festival, Galway Garden Festival, Little Havana Festival, Galway Science and Technology Festival ve Baffle Poetry’dir. Galway ‘e direk uçuş sağlamak isterseniz şehirde hava alanı da bulunmaktadır.

Şehir deniz kenarında olduğu için doğa yürüyüşleri yapmak için oldukça güzel bir seçim olabilir. Aynı zamanda merkezde bulunan nehrin kenarında gezerken kuğuları görebilirsiniz. Geceleri dışarı çıktığınızda şehrin canlı ve eğlenceli anlarına tanık olacaksınız.

Galway Hakkında


İrlanda’nın batısı, özellikle Galway, turistler için en eşsiz uğrak noktalarından biridir. Engebeli kıyı şeridi ve kendine özgü bitki örtüsü ile Galway, İrlanda’nın en zengin doğal güzelliklerine şahit olabileceğiniz şehirlerdendir.
Galway her ziyaretçiye hitap edebilecek çeşitli güzellikler sunar. Galway Körfezi’nde günbatımının keyfini çıkarabilir, Aran Adaları’nın kayalık kıyılarında yeşil ve mavinin bütünleşmesine şahit olabilirsiniz. Ayrıca Galway’ın en gözde mekanlarından biri de “The Quiet Man” filmini çekildiği bölgedir ve size eşsiz bir deneyim sunar. Connemara Ulusal Parkı’nda kamp yapabilir ve doğal bitki örtüsünün tadını çıkartabilirsiniz. Galway’deki müzeleri ziyaret etmek ve zanaatkarların el örgüsü kazak ve diğer geleneksel el sanatları ürünlerini hatıra olarak almak yine mutlaka yapmanız gereken aktivitelerdendir.

Galway Tarihi


Galway, “Claddagh” adı verilen İspanyol Kemeri yakınındaki küçük bir balıkçı köyünden oluşuyordu. Anglo Normanlar tarafından 1232 yılında işgal edildi ve duvarlı kasaba olarak anılmaya başlandı. Hatta kasaba surlarının tarihi kalıntıları bugün de İspanyol Kemeri yakınlarında görülebilmektedir. Daha sonrasında Galway’in 14 kabilesi olarak anılan 14 tüccar aile, şehir yönetiminde etkin rol almıştır. Günümüzde şehrin bazı cadde ve sokaklarına ailelerin isimlerinin verildiği görülmektedir. Galway, tarihte Atlantik Okyanusu’ndaki konumu nedeniyle baharat, şarap ve balık gibi ürünlerin Avrupa ülkelerine ticareti için çok elverişli bir konumdaydı. Uzun yıllar boyunca, deniz ticareti için stratejik konumunu korudu. Günümüzde de Galway’in şehir karakterinden geçmişindeki hareketli ticaret izlerini rahatlıkla görebilmekteyiz. Hatta Christopher Columbus’un bile Atlantik’teki seyahati için Galway’e 1492 yılında uğradığı söylenir.

 

Günümüzde Galway


İrlanda’nın batı kıyısında gelişen, bohem ve aynı zamanda merkezinde de kozmopolit bir şehir olarak Galway dikkatleri üzerinde çekmektedir. Güzel ve etkileyici plajları ve sahil bölgesi, sakinlik ve huzuru da beraberinde getirir. Renkli mağaza vitrinleri, kendine has kafe ve bar kültürü ve sevimli sokakları ile gündelik yürüyüşlerinizde çok mutlu olacaksınız. Her yıl düzenlenen Galway Sanat Festivali gibi daha birçok festival ve etkinlikler de Galway’in öne çıkan özelliklerindendir. Geleneksel İrlanda müziği eşliğinde Guinness biranızı da Galway Pub’larında denemek bir diğer seçenek olabilir. Galway Katedrali ve Somon Weir Köprüsü eşsiz görüntüsü ile mutlaka ziyaret etmeniz gereken yerlerdendir.

Turistik Yerler


Galway City Museum ve Ulusal Akvaryum gezisi Galway’de yapabileceğiniz geziler arasında ilk sıralarda yerini almalıdır. Galway Şehir Müzesi sergilenen geniş eser yelpazesi ile sizi çok heyecanlandırabilir. Özellikle güneşli günlerde doğanın tadını daha fazla çıkarabilirsiniz. Salthill sahil bölgesinde temiz plajlarda yüzebilir, sokak sanatçıları ile şenlenen caddelerde keyifli gezintiler yapabilirsiniz. Connemara Ulusal Parkı’nda muhteşem dağlar ve göllerin arasında kamp yapmanızı kesinlikle tavsiye ediyoruz. Tarihi dokusu ile Kylemore Manastırı ve Ashford Kalesi mutlaka ziyaret edilmeli.

 

Galway’de Yapabileceğiniz Aktiviteler


Galway City Museum Gezisi: Galway’in tarihini daha yakından öğrenmek istiyorsanız Galway City Museum gezisi yarım gününüzü ayırıp gezmeniz gereken ve ayrıca herhangi bir giriş ücreti olmayan müzelerdendir.


Galway Market Gezisi: St. Nicholas Kilisesi’ni çevreleyen meşhur hafta sonu pazarı Galway’in yerel halkını tanımak ve sevdiklerinize sevimli hediyeler alabilmeniz için çok güzel bir seçenek.

Galway Katedrali: Şehrin tarihi dokusunu da görmek isteyenler için ücretsiz ziyaret seçeneği ile mutlaka görülmesi gereken yerlerdendir.


Geleneksel İrlanda Müziği Dinletileri: Monroe’s Live, Taaffes Bar, The Crane Bar, Tig Choili, The Quays, Tigh Neachtain gibi birçok pubda geleneksel İrlanda müziğini dinleyebilir hatta bir enstrüman çalabiliyorsanız, publarda müzik gruplarına katılıp eğlenceye ortak olabilirsiniz.


Salthill Sahil Bölgesi’nde Gezinti: Günbatımını seyretmek için yapabileceğiniz güzel aktivitelerden birisi de sakin bir sahil yürüyüşü olabilir.


St. Nicholas’ Church Öğle Resitalleri: Her ayın ilk salı günü yapılan resitallere ücretsiz olarak katılabilirsiniz. Galway’e ziyaret tarihinizi resitale denk getirerek tarihi bir mekan içerisinde eşsiz müziği dinleyebilirsiniz.


Merlin Woods Park Gezintisi: Merlin Woods Park, eşsiz ve el değmemiş flora ve fauna bölgesidir. Ormanın içinden geçen sessiz ve huzurlu yolda bir gezinti yapmadan Galway’den dönmemenizi tavsiye ederiz.


Galway Sokaklarında Gezinti: Hoş mağaza, kafe ve barlarla kaplı sokaklarda keyifli gezintiler de mutlaka deneyimlemeniz gereken aktivitelerdendir. Galway yıl boyunca birçok festivale ev sahipliği yapmaktadır. Festival tarihlerini takip ederek Galway’i en güzel zamanlarında ziyaret edebilirsiniz.

 

Cliffs Of Moher: Galway’de gezilecek en güzel yerlerden biri Cliffs Of Moher’dir. Harry Potter Melez Prens filmi ve bir çok filme ev sahipliği yapmıştır. Ayrıca Dünya üzerinde kesinlikle gezilip görülmesi gereken yerler arasında bulunmaktadır.

Galway Gece Hayatı


Tiyatrolar, geleneksel İrlanda müziği konserleri, pubları ve hareketli caddeleri ile geceleri Galway’de yapılabilecek birçok aktivite vardır. Özellikle Town Hall Theatre, tiyatro severler için vazgeçilmez bir uğrak noktası konumundadır. Eyre Meydanı çevresinde birçok gece kulübü vardır. Alternatif olarak, Quay Street yakınlarındaki Latin Quarter alışveriş caddesinde bulunan geleneksel İrlanda publarına da mutlaka uğramalısınız.

 

Galway’de Eğitim


Bilindiği üzere Dublin İrlanda’nın en kalabalık ve özellikle dil eğitimi açısından en çok tercih edilen şehridir. Kalabalık ve eğlenceli yapısı ile Dublin öğrencileri daha çok cezbetmektedir. Bununla birlikte, sakinlik, huzur ve kaliteli bir eğitim arayanlar Galway’i tercih edebilir. Galway 70 binlik bir nüfusa sahiptir ve doğal güzellikleri, tarihi yapısı ve bohem tarzıyla hem kaliteli eğitim alabilirsiniz hem de huzurlu bir tatil yapabilirsiniz.

 

Galway’de Dil Okulu Avantajları

 

Galway turistik açıdan dikkat çeken bir şehir olduğu gibi verdiği kaliteli eğitimle de öğrencilerin yoğun talep gösterdiği şehirlerden biridir. Öyle ki 80 binlik şehir nüfusunun yüzde otuzunu öğrenciler oluşturmaktadır. Tüm dünya ülkelerinden öğrenciler olmakla birlikte, Galway Türkiye’de yeni yeni tanınan bir İrlanda şehri olduğu için Türk sayısı oldukça azdır. Bu nedenle, İngilizce pratik yapma olanağınız çok fazladır. Ayrıca, Dublin ve Cork kadar büyük bir şehir olmadığı için yaşam masrafları çok daha azdır ve tüm şehri yürüyerek gezebilirsiniz. Bu sayede ulaşım masraflarınızı da minimuma indirebilirsiniz.
Tüm İrlanda halkı gibi Galway halkı da çok cana yakındır. Hatta ABD Travel + Leisure tarafından “Dünyanın En Arkadaş Şehri” seçilmiştir. Dil eğitiminin yanında şehrin size sunduğu eğlenceli aktivitelerle de eğitim sürecinizi çok daha verimli geçirebilirsiniz. Örneğin, Galway Atlantik Okyanusu kıyısında konumlandığı için deniz sporları çok yaygındır. Bununla birlikte golf ve binicilik gibi doğa sporları da çok fazla talep görmektedir.

 

Galway Cultural Instutite

 

Galway Cultural Instutite, Galway’in en kaliteli dil okullarından biridir. Akademik İngilizce, sınav hazırlık kursları, iş İngilizcesi gibi, öğrencilere birçok kurs seçeneği sunmaktadır. Ayrıca okul sadece ders saatlerinde değil, ders dışı aktiviteleriyle de öğrencilerin gelişimine katkı sağlamayı hedeflemektedir. Bu sayede hem sosyal çevrenizi daha fazla genişletebilir, hem de daha fazla İngilizce pratik yapabilme imkanı bulabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir!

Menü