Limerick Şehri

Shannon ve Abbey nehirleri arasında yer alan ve İrlanda’nın en büyük 4. şehridir. Şehrin tarihi milattan sonra 812 yılına kadar uzanmaktadır ancak kesin olmamakla birlikte çok daha eski zamanlarda bu şehirde yerleşim kurulduğu düşünülmektedir. Eski zamanlarda vikinglerin yerleşimi altındayken, modern tarihte ise Birleşik Krallık etkisinde yönetilen bir şehirdi. Limerick 16. ve 17. yüzyıllarda İrlanda’nın en güzel şehri olarak anılmaktaydı. Limerick şeherinde yaşayan İngilizce  hakim Luke Gernon o zamanların Limerick’ini ”büyüleyici mermer binaları ile Limerick tıpkı Oxford şehri gibidir” diye ifade etmiştir.

Limerick İrlanda’nın Neresinde

İrlanda ulster, munster, leinster ve connaught isminde dört bölgeden oluşmaktadır. İrlanda’nın güneyini ifade eden munster bölgesinde olan Limerick şehri aslında İrlanda adasının tam ortasında yer almaktadır. Fiziki olarak güneybatı İrlanda’da yer alan Limerick’e ulaşım, doğrudan hava yolu ile sağlanırken aynı zamanda otobüs ve tren yoluyla da ulaşım sağlanmaktadır. Limerick’e otobüs ve tren yolu ulaşımı İrlanda’nın hemen hemen her büyük şehrinden sağlanmaktadır.

Limerick Gezilecek Yerler

İrlanda’nın en güzel şehirlerinden birisi olarak anılması ve tarihi ile gezilecek yer seçeneği bol olan Limerick’in en gözde noktaları:

King John’s Castle

1210 yılında Kral John emriyle yapılan kale Avrupa’da yapısı korunmuş Norman Kalesi olarak efsaneleşmiştir. Günümğzde sergilerin ve önemli etkinliklerin yapıldığı bina kale açıktır.

Hunt Museum

Yaklaşık 2500 dini ve sanat eserini barındıran Hunt müzesi, dünya kültürlerini ve antika eserleri meraklılarıyla bir araya getirmektedir. Limerick’te kesinlikle görülmesi gereken bir müzedir.

Limerick City Museum

Taş ve demir çağından eserlerin de bulunduğu Limerick şehir müzesinde yaklaşık 60 bin koleksiyon eser sergilenmektedir. Limerick tarihi boyunca önemli görülen eserlerin sergilendiği bu müzeye giriş ücretsizdir.

St. Mary’s Cathedral

Tarihi 1168 yılına kadar uzanan katedral, şehrin en eski yapıtlarındandır. İlk zamanlarda yapının asıl kullanım amacının Vikinglerin toplantı binası olduğu düşünülmektedir.

People’s Park

Yapımına 19. yüzyılın başlarında başlanmış ancak büyük kıtlık sebebiyle yarım kalmıştır. 1877’den beri Limerick şehir merkezinde bulunan park doğası ve bitki çeşitliliği ile görülmesi gereken noktalardan birisidir.

Ayrıca Frank McCourt Museum, Milk Market, Newtown Perry, Thomond Park, St John’s Cathedral, Limerick City Gallery of Art, The Treaty Stone, Lough Gur, Ballyhoura Mountains, Curraghchase Forest Park gezilip görülmesi gereken yerlerdendir. 

 

Limerick’te Ulaşım

İrlanda’da ulaşım sistemi, İrlanda’nın her şehri için aynıdır. Limerick’te de indirimli öğrenci leap kartı ile toplu taşıma araçlarından yararlanabilirsiniz. Limerick’te hem otobüs hemde tramvaylar aracılığıyla şehir içi ulaşım kolaylıkla yapılmaktadır.

 

Limerick Yaşam Masrafları

Avrupa ülkeleri arasında İrlanda yaşam standardı en yüksek ülkelerden birisidir. İrlanda’ da asgari ücret düzeyinde yaşam standarnın yüksek olması, kazancınız ile geçiminizi kolaylıkla denkleştirebileceğiniz anlamındadır. İrlanda’da yaşam masrafları konaklama, ulaşım ve market giderleri gibi temel ihtiyaçlarınızın part-time öğrenci maaşıyla bile sağlanabildiğini duymak sizi şaşırtabilir. Nüfus yoğunluğuna göre şehirlerin pahalılığı değişmektedir ancak Limerick için yaşam masraflarının diğer şehirlere kıyasla uygun olduğunu da eklemek gerekmektedir. Örneğin, Dublin şehri dışına çıktıkça konaklamak için kira gideriniz neredeyse yarı yarıya azalmaktadır.

 

Limerick Türk Nüfusu

İrlanda’nın nüfusu yaklaşık 5 milyondur. Toplam nüfus içerisinde Türk nüfusu ise konsolosluğun açıkladığı verilere göre 4.500 civarındadır. Genel olarak nüfusun çok büyük bir kısmı Dublin ve Cork gibi şehirlerde olduğundan dolayı, Türk nüfusunun da yoğun olduğu şehirler Dublin ve Cork’tur. Limerick’te ise Türk nüfusu nispeten azdır. Dil okuluna gelecek olan öğrenciler için Türk nüfus yoğunluğu önemli bir kriter ise, Limerick şehri dil okulu için göz önünde bulundurulması gereken bir şehirlerden birisidir.

 

Limerik Dil Okulları 

Limerick Language Centre

Rightword Language Institute

ELI English Language Institute

Birchwater Education

Limerick Dil Eğitimi Avantajları

  • Kaliteli dil okulları
  • Az Türk Nüfusu
  • Sıcakkanlı İrlanda insanları
  • Limerik tarihi ve doğası

Ayrıca bakınız: İrlanda’da Dil Eğitimi Almanın 10 Avantajı

 

İlginizi Çekebilir!

 

Menü