İrlanda Yemek Kültürü

İrlanda’ya seyehat ederken  akla gelen ilk “İrlanda’nın yemekleri nasıl?” sorusudur. Bu nedenle özellikle uzun süre eğitim amacıyla İrlanda’ya sehehat edecek öğrencilerimiz için İrlanda yemeklerini ve biz Türk mutfağına uygunluğunu anlatmaya çalıştık.

İrlandalılar Yemeklerde Neyi Tercih Eder?

İrlanda deyince akla ilk gelen patatestir. Patates neredeyse her yemekte bulunan ve vazgeçilmez bir sebzedir. İrlanda bir ada ülkesi olduğundan balıkçılık gelişmiştir. Bu nedenle balık İrlanda mutfağında sık sık kullanılır. Balıkçılığın dışında hayvancılıkta gelişmiş olduğundan İrlanda mutfağında kırmızı etin izlerine rastlanır. 

Kısaca İrlandalıların mutfağında 3 besini sık sık göreceksiniz; Patates, kırmızı et ve balık!

İrlanda’ya Özgü Yemekler Nelerdir?

İrlanda Yemekleri- Fish and Chips

İrlanda ve yemek kelimelerinin bir araya gelmesiyle akıllara ilk gelen tabii ki “Fish and Chips”tir. Atlantik Okyanusuyla çevrili olan bu ada ülkesinin, en leziz balıklara da sahip olması kaçınılmaz bir sonuçtur. Fish and chips, İrlandalıların milli yemeği olarak kabul etmek de yanlış olmaz ve İrlanda’nın hemen hemen tüm noktalarında rahatlıkla bulabileceğiniz bir yemektir. Evet, tıpkı ülkemiz Türkiye’de yediğimiz döner-kebap gibi yoğun talep içerisinde. “Fish and Chips”i özel kılan ise kendine has sosunda kızarmış altın sarısı balıklarının yanında vazgeçilmez büyük boy az yağlı patatesleridir. İrlanda’da denemek isteyeceğiniz ilk yemek diyebiliriz. Dublin`de Fish and Chips deneyebileceğiniz yerlere örnek vermek gerekir ise; Leo Burdock, Dublin, Beshoff Fish & Chips.

İrlanda Yemekleri- Irish Stew

İrlanda’ya adım attığınız ilk an, yeşilin her rengiyle tanışacaksınız ve bu yeşillikler neticesinde de, hayvancılık sektörünün son derece gelişmesine katkı sağladığını göreceksiniz. Nasıl mı? Yeşilliğin verimini damaklarda unutulmaz tad yaratan o leziz etlerden. Et demişken… İrlanda mutfağının bir başka meşhur yemeği ise hiç şüphesiz “Irish Stew”dir. Bu yemek Türk mutfağındaki güveç veya yahniye benzerlik göstermekte ve İrlandalılar tarafından oldukça sevilmektedir. Bu yemeğin bir başka önemli yanı ise tarihi geçmişinin yüzyıllar öncesine dayanmasıdır. Geçmişten günümüze İrlanda’nın hemen hemen her restoranında keyifle yiyebileceğiniz Irish Stew’in ana malzemeleri neler mi? İrlandalıların vazgeçilmez malzemesi olan patates, havuç ve tabii ki et. Dublin`de Stew deneyebileceğiniz yerlere örnek vermek gerekir ise; The Brazen Head, Gallagher`s Boxty House.

 

Et ve Balık Sevmiyorum Diyorsanız?

Eğer et ve balıkla aranız iyi değilse, o zaman İrlanda’nın farklı ve bol çeşitli sebze çorbalarını önerebiliriz, hatta mutlaka denemelisiniz. Fakat bizim çorba anlayışımızdan biraz farklılık göstermekteler yani Türk mutfağındaki sulu yemeklerimizle benzerlik göstermekte.

İrlanda Ekmeği

Malum biz Türkler çoğunlukla ekmeksiz doymayız. Yoksa sizde, ekmeksiz doymam diyenlerden misiniz? Neyse ki İrlanda’nın çeşit çeşit ekmekleri mevcut. Hatta İrlanda’da favoriniz Irish soda bread olabilir! Ülkenin vazgeçilmez tadı olarak kabul edilir ve tadı gibi kokusu da güzel olan bu ekmeği farklı kılan ise soda, karbonat ve kuru mevyeler.

 

İrlanda’da Farklı Ülkelerin Mutfaklarına Rastlayabilir Miyiz?

Şayet farklı kültürlerin mutfaklarına düşkünseniz yada gitmişken orda bunları da denemek isterim diyorsanız size iyi haberlerimiz var. İşte İrlanda`nın Dublin şehri tam size göre! Kozmopolitik bir yapıya sahip olan şehrimizde birçok kültürün damak tatlarına hitap edecek restoranları mevcuttur: İtalyan, Meksika, Lübnan, Beyrut, Çin, Türk ve daha birçok ülke…

Aynı zamanda İrlanda’da helal yemek bulabileceğiniz pek çok restoran vardır. Dublin’deki helal restoranlar için yazılardığımız yazı için tıklayın!

İrlanda’nın Yöresel Yemeği Videomuz

İlginizi Çekebilir

Menü