İrlanda’da Banka Hesabı Açma

Türkiye’deki banka hesaplarından yurtdışına para transferi ve yurtdışında ATM’lerden para çekme işlemleri maliyetli ve nispeten zor olduğu için, bu yazımızda İrlanda’ya dil okuluna gelen öğrencilerin İrlanda’da ATM’den para çekme ve İrlanda’ da banka hesabı açma işlemlerini nasıl yapabileceklerini anlatacağız.Öncelikle İrlanda’ya uzun dönem dil okulu olan Work & Study programıyla gelen öğrencilerin banka hesabı açma hakkı bulunmaktadır.İrlanda’da kısa dönem dil okulu öğrencilerinin banka hesabı açma hakları maalesef bulunmamaktadır. İrlanda’da banka hesabı açma işlemi Türkiye’deki gibi hızlı olmamaktadır; ancak İrlanda’da çalışmayı planlayan öğrencilerin vakit kaybetmeden banka hesaplarını açmalarını tavsiye ederiz çünkü maaşlarınız İrlanda’da bulunan banka hesabınıza yatırılacaktır. 

 

                                                                 

 

İrlanda’da çoğu dil okulunun anlaşmalı olduğu banka ve banka şubesi farklılık göstermektedir veya bazı okulların ise bankalarla anlaşması bulunmamaktadır. Okulunuzun anlaşması var ise, okulunuzdan banka hesabı açılması için alacağınız bir yazı ile işleminizi gerçekleştirebilirsiniz ya da gerekli koşulları sağladığınız takdirde çok daha pratik bir yöntem olan online şekilde de hesap açabilirsiniz. 

 

                                                                 

                                                                     

İrlanda’ da Hangi Bankalardan Hesap Açmalıyız?

 

İrlanda’ da banka hesabı açmak için sizlere tavsiye edebileceğimiz iki büyük banka var. Biri Allied Irish Banks (AIB), diğeri de Bank of Ireland (BOI). İrlanda’ da uzun vadeli kalmayı planlıyorsanız ve ilerleyen dönemlerde yüksek lisans için ya da ihtiyaç kredisi için bankadan kredi çekmeyi düşünüyorsanız, uygun şartları sağladığınızda AIB’ nin öğrencilere kredi imkanı sağladığını sizlere belirtmek isteriz.

Bunların dışında diğer İrlanda bankaları EBS, KBC Bank, Permanent TSB’ dir. Tüm bu bankalar İrlanda merkez bankası tarafından denetlenmektedir. 

AIB ve BOI’ den şubeye gitmeden online olarak hesap açabiliyorsunuz; fakat bazı şartları var. Nedir bu şartlar? Gelin birlikte inceleyelim. 

 

 

Allied Irish Banks (AIB) Online Banka Hesabı Açma 

 

 

AIB bankasından şubeye gitmeden online olarak hesap açmak istiyorsanız öncelikle pasaportunuzun çipli olması lazım (yeni pasaport türlerinin hepsi buna uygun). Çipli pasaporta sahip değilseniz, şubeye gidip 

randevu oluşturduktan sonra yüz yüze hesap açabilirsiniz. 

Yeni pasaporta sahipseniz, AIB uygulamasını telefonunuza indirdikten sonra müşteri temsilcisiyle görüntülü görüşme gerçekleştirerek banka hesabı açabilirsiniz. Herhangi bir evrak sunmanıza gerek yok, sadece pasaportunuzu göstererek ve belirli adımları takip ederek bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Müşteri temsilcisiyle yapacağınız görüşmede yalnız ve sessiz bir ortamda olmalısınız. İnternet bağlantınız iyi olduğundan emin olun. Sizlere kişisel bilgilerinizi (adınız, doğum tarihiniz vb) sorduktan sonra uygulamadan çıkmayarak işleme devam etmelisiniz. Bütün bilgileri doğru işaretledikten sonra online hesap açma işleminin en sonunda banka şubenizi seçmek için ikamet ettiğiniz yere en yakın şubeyi seçmeniz gerekmektedir. Bazen sistemden kaynaklı problemlerden dolayı uygulamadan direkt çıkış sağlanabiliyor ya da görüntülü görüşme esnasında müşteri temsilcisinden veya sizden kaynaklı problemlerden ötürü işlem ilerlemeyebilir. Bu durumda size tavsiyemiz sonrasında tekrar denemenizdir. Daha iyi bir internet bağlantısı gerçekleştirmenizdir. 

AIB online banka hesabı açmak için sizlere yardımcı olması açısından resimlerle adım adım tarif ettiğimiz dokümanı buradan indirebilrisiniz.

 

Allied Irish Banks (AIB) Şubeye Giderek Hesap Açma 

Eğer AIB’ den online olarak hesap açamadıysanız şubelerden birine gidip öncelikle randevu oluşturmanız lazım. Şehir merkezindeki AIB şubeleri daha yoğun ve kalabalık olduğu için yakın tarihe randevu bulmanız biraz zor olabilir. Bundan dolayı sizlere tavsiyemiz şehir merkezinden biraz daha uzak, yoğun olmayacağını düşündüğünüz şubeler tercih etmenizdir. Tabiki bu işlemi gerçekleştirmeden önce dil okulu ya da yüksek lisans öğrencisi iseniz, okulunuzun anlaşmalı banka şubelerinin olup olmadığını öğrenmek. Bu işlemler yüz yüze hesap açmanızda sizlerin daha yakın tarihlerde randevu bulma ihtimalinizi arttırmaktadır. 

Şubeye gidip randevu oluşturduktan sonra randevu tarihinizde yanınızda götürmeniz gereken evraklar: 

 

  • Okulunuzdan bankaya yazılmış mektubunuz 
  • İrlanda’da yaptırmış olduğunuz sağlık sigortanız (Burada hatırlamanız gereken nokta, sigorta yaptırırken İrlanda’dan bir adres vermiş olmanız. Aksi takdirde banka yeniden sigorta yaptırmanızı isteyebilir.) 
  • Pasaportunuz 

Online olarak hesap açsanız da şubeye gidip de hesap açsanız, işlemlerinizi yaptıktan sonra bir hafta içerisinde evinize öncelikle kartınızın şifresi, birkaç gün sonrasında ise kartın kendisi gelir. Güvenlik amacıyla ikisini farklı farklı zarflarda göndermektedirler. Kartınız ve şifreniz elinize ulaştıktan sonra paranızı hesaba yatırabilir, hesabınızdan para çekebilirsiniz. 

 

Bank Of Ireland (BOI)’ da Banka Hesabı Açmak 

 

BOI’ de online olarak banka hesabı açtırmak sadece İrlanda’da full-time eğitim hakkı alabilen kişiler için mümkün. Yani dil okulu öğrencisiyseniz açamazsınız. Buradaki linke tıklayarak hem mobil uygulamanızdan, hem de bilgisayarınızdan başvuru yapabilirsiniz. Gerekli olan evraklarınızı yüklemeyi unutmayın. Sonrasında banka sizinle mail üzerinden iletişime geçecektir.

 

 

 İrlanda’ da Türk Bankaları Var Mı? 

 

İrlanda’da Türk bankası bulunmamaktadır, aslında buna ihtiyacınız da yok. İrlanda’da visa 

veya mastercard logolu tüm banka ve kredi kartlarını sorunsuz olarak kullanabilirsiniz. Ayrıca İrlanda’ya gelmeden önce Türkiye’de açtırmış olduğunuz CepteTeb banka kartınız ile İrlanda’ da banka hesabı açana kadar en az kesinti ile para çekimlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. 

 

İrlanda’da Banka Hesabı ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

 

1. İrlanda’ da banka hesabı açtırmak ne kadar sürer? 

Hesap açma işleminiz başarılı bir şekilde sonuçlanırsa ortalama 2 hafta diyebiliriz. 

 

2. İrlanda’ da banka hesabı açtırırken ücret ödemek gerekiyor mu?

Hayır. Hesap açtırma işlemi ücretsiz. 

 

3. Türkiye’deki kartımı marketlerde veya restoranlarda kullanabilir miyim? Kesinti olur mu?

İrlanda’ya gelmeden önce kart işlemlerinizi yurtdışına açtırdıysanız kullanabilirsiniz. Online ödeme ya da pos cihazlarıyla ödeme gerçekleştirdiğinizde aynı Türkiye’deki gibi işlem uygulanmaktadır. 

 

4. Türkiye kartımdan irlanda bankalarına ait ATM’lerden para çekebilir miyim? Ne kadar kesinti olur? Maksimum limit nedir? 

Evet para çekebilirsiniz. Kesinti tutarı çekmek istediğiniz miktardan miktara ve bankadan bankaya değişiklik göstermektedir. TEB, anlaşmalı bankalardan (AIB) 500 euro tutarına 2-3 euro şeklinde komisyon almaktadır. 

 

5. Ailem bana nasıl para gönderebilir?

Aileniz size, siz burada banka hesabı açtıktan sonra SWIFT yöntemi ile gönderebilir ya da aracı uygulamaları veya şirketleri kullanabilir. (Wise, Western Union, MoneyGram vb.) 

 

6. Ailemin Türkiye banka hesabına mı İrlanda banka hesabına mı para göndermesi daha mantıklı? Kesinti miktarları ne kadar? 

Bu miktarlar bankadan bankaya ve gönderilmek istenen tutara göre değişiklik göstermektedir. Aracı şirketleri veya uygulamaları işlem yapıyormuş gibi denedikten sonra kararı vermeniz en sağlıklısı olacaktır.

Menü