İrlanda’da Ev Kiralama

Yurt dışında dil eğitimi almaya çıkarken kendi evinizi kendiniz ayarlayabilirsiniz. Sanılanın aksine İrlanda’da ev bulma ve kiralama yorucu bir iştir. Ev sayısı az olduğu için eve alınacak kişiyi adeta mülakatla seçmektedirler. İrlanda’da ev kiralama, biraz da sizin girişkenliğinize bağlıdır. Fakat Eğitim İrlanda olarak İrlanda’ya gelmeden önce ev kirası vermenizi tavsiye etmeyiz. Bazı güvenilir olmayan sitelerde sizden önceden para transferi istenebiliyor. Bu tarz tuzaklara düşmemenizi tavsiye ederiz. Türkiye’de olduğu gibi İrlanda’da da sahibinden ya da emlakçılardan kiralık daireler vardır. Aşağıda İrlanda’da ev kiralama koşullarından ve bazı ev kiralama sitelerinden sizin için kısaca bahsettik.

* İrlanda’da hem okuyup hem de çalışabileceğiniz Work and Study programı sıkça tercih edilmektedir. Work and Study 2023 fiyatlarına ulaşmak için tıklayınız!

                         

 

İrlanda’da Ev Nasıl Kiralanır?

İrlanda’nın yaklaşık olarak 5.000.000 civarında bir nüfusu bulunuyor. Nüfusunun ve yüzölçümünün küçük olmasından dolayı ev bulmak da zorluk yaşanıyor. Yaklaşık 5 yıl önce Avrupa’nın en fakir ülkeleri arasında yer alan İrlanda son zamanlarda yaptığı gelişmelerle ekonomisini düzeltti ve avrupada çok iyi bir konuma geldi. Geçmişteki ekonomik sıkıntılarından dolayı o zamanlarda inşaat sektörü fazla gelişmiş değildi. İşte bu yüzden kiralık ev bulmak zor ya da maaliyetli diyebiliriz.

İrlanda’da Türkiye’de alışmış olduğumuz gibi emlak kültürü çok yaygın değil. Bu yüzden ev kiralamak isteyenler çoğunlukla İnternet üzerinden arayışa geçmektedirler. Emlakçıları aramak bulmak yerine uzun zaman harcamak yerine İnternet üzerinden çok daha geniş kapsamlı sonuçlara ulaşabilirsiniz. Yazının sonunda vereceğimiz internet sitelerine göz atarak kiralık evleri görebilirsiniz. 

İrlanda’da Ev Kiralama İpuçları

Alışmış olduğumuz gibi İrlanda’da ev kiralamak sıradan bir işmiş gibi gelse de, burada özellikle dikkat etmeniz gereken noktalar var. Peki bunlar neler?

1- İrlanda’da Evin Konumu

Kiralayacağınız evin konumunun şehir merkezine yakın olması, iyi bir konumda olduğu anlamına gelmiyor. Evi kiralamadan önce o mahallede yaşayanların analizini iyi yapıp, hangi kesimden insanlar var iyi gözlemleyip iyice araştırmalısınız. Aksi takdirde kendinizi güvende hissetmeyebilirsiniz. Çünkü İrlanda birçok metropol şehrin aksine düzenlenmiş bir ülke. Yani örnek vermek gerekirse, İrlanda’da eski, uzun, şehir merkezinin içinde yer alan apartmanlarda yaşayan insanlar daha düşük gelirli insanlarken, şehir merkezine 25-40 dakika uzaklıkta yer alan müstakil, bahçeli evlerde yaşayan insanlar daha elit kesim olarak görülür.

Ayrıca, şehir merkezine yakın bir bölgede ev bulsanız bile, ev otobüs durağına en uzak mesafede olabilir ya da yakınında otobüs durağı olsa bile, sizin kullanmanız gereken otobüs, o duraktan geçmeyebilir. Bu da aktarma yapmanız, daha fazla para ödemeniz ve daha fazla vakit kaybetmeniz anlamına gelir.

Şehirden uzakta olan bölgelerde yaşarsanız, otobüsle şehir merkezine minimum 25-30dk sürelerde ulaşacağınızı bilerek hareket etmelisiniz. Sadece dikkat etmeniz gereken en önemli şey kiraladığınız ev ile Dublin şehir merkezi arasındaki toplu taşımaların ulaşılabilir olması. Yani birden fazla vesait yapmamanız yaşam kalitenizi arttıracaktır. Bunun için de Dublin.bus uygulamasını telefonunuza indirerek bulunduğunuz bölgedeki duraklardan hangi otobüsler geçiyor, rahatlıkla görebilirsiniz.

                                                                 

2- İrlanda’da Evin Isınma Yöntemi ve Yalıtımı

İrlanda’da kiralayacağınız ev elektrikle ısınıyorsa, geçmiş olsun! Çünkü İrlanda’da en pahalı şeylerden biri elektrik, bu yüzden doğal gazla ısınan bir ev bulmalısınız. Ayrıca kiralayacağını evdeki ampulleri LED cinsinde değiştirebilirsiniz, böylece gereksiz elektrik kullanımından kaçınmış olursunuz.

 

3- İrlanda’da Taşınma

İrlanda’da hemen hemen bütün evler eşyalı olarak kiraya veriliyor hatta satılıyor. Siz kiraladığınız eve yerleşmeden önce sadece kıyafetlerinizi ve özel ihtiyaçlarınızı getirip otele yerleşir gibi yerleşiyorsunuz. Ancak çok eşyanız varsa hepsini toplu taşıma ile taşımak pek akıl karı değil. My taxi uygulamasını kullanarak, taksi çağırıp eşyalarınızı öyle götürebilirsiniz. Eğer iş daveti alıp iş için İrlanda’ya geldiyseniz de, taksiden indiğinizde taksi fişinizi alın ve ilk fırsatta iş yerinize taşınma masrafı olarak bildirin.

                                                               

 

4- İrlanda’da Ev Kiralama İçin Pazarlık Yapmayın!

İrlanda’da ev bulmak uzun süren bir süreç olduğu için, kiralamayı düşündüğünüz eve bakmaya gittiğinizde unutmayın ki sizden sonra o evi kiralamak için bekleyen belki 100 kişi daha var. Bu yüzden şansınızı kaybetmemek adına hiç pazarlık teklif etmeyin ve boş yere ev sahibinin sizin hakkınızda yanlış düşünmesine neden olmayın.

5- Kiraladığınız Ev ie İlgili Tüm Detayları Öğrenin

İrlanda’da kiralayacağınız ev müstakilse park ücreti ve çöp vergisi ödeyebilirsiniz. Daha sonra şaşırmamak adına ev sahibinden mutlaka bu konu ile ilgili bilgi alın. Kiralacağınız evdeki kira sözleşmesindeki yer alan demirbaş eşyaları iyice kontrol edin ve herhangi bir eksiklik varsa mutlaka ev sahibinize bildirin, hem eksik eşyanız olmasın hem de daha sonra siz de evden çıkacağınız zaman bu durum sizden bilinmesin. 

Son olarak, belki bu herkes için çok önemli olmaz ama, İrlanda nemli bir ülke, bu yüzden evi incelerken duvar ve tavan köşelerinde küflenme var mı diye kontrol edin.

                                                               

 

                                   

İrlanda’da Ev Kiralama Siteleri

İrlanda’da ev kiralama konusunda en çok veriye ulaşabileceğiniz siteleri aşağıda sizler için listeledik.

                                                               

1- Daft.ie

Daft İrlanda’daki en geniş kapsamlı emlak sitelerinden biridir. İrlanda’da yurt dışına uzun dönemli eğitime gelecekseniz bu siteden uzun dönemli ilanlara bakabilirsiniz.

** Daft.ie adresine buradan ulaşabilirsiniz!

2- Rent İrlanda

İrlanda’da ev kiralamak isteyenler için kurulmuş bir sitedir.

Bu sitede de kısa dönemli, uzun dönemli ya da tatil amaçlı İrlanda’ya gelmek isteyenler için farklı kiralama seçenekleri bulunmaktadır. İrlanda’da geleceğiniz şehire göre arama yapabilirsiniz. İrlanda’daki ev kira bütçenizi, hassasiyetlerinizi (yalnızca bayanlar için ilanlar vs) belirleyerek arama filtreleri oluşturabilirsiniz.

** Buradan siteye ulaşabilirsiniz!

3- Gumtree

İrlanda’da ev kiralamak, ikinci el bir şeyler alıp satmak üzerine kurulmuş bir sitedir. Hem ihtiyacınız olan ürünleri çok daha uygun fiyata alabilir hem de elinizdeki kullanmadığınız ürünleri satıp cep harçlığı çıkarabilirsiniz. Ayrıca buradan kiralık ev ya da oda ilanlarını uygun fiyatlara bulabilirsiniz.

** Buradan siteye ulaşabilirsiniz!

** İrlanda’da konaklama fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için buraya tıklayın!

** Bu yazımızı beğendiyseniz ya da İrlanda’da ev bulma konusunda daha fazla bilgi almak istiyorsanız buraya tıklayın.

İlginizi Çekebilir!

Menü