İrlanda'ya Gelmeden Önce Bilinmesi Gerekenler

İRLANDA'YA GELMEDEN ÖNCE

Ünlü İrlandalı yazar James Joyce İrlanda hakkındaki bir sözü:

Burada hiçbir yabancı ile tanışmadım. Sadece arkadaşlar var.

Biz de İrlanda’ya gelecek olan değerli arkadaşlarımıza İrlanda seyahatlerini en güzel şekilde geçirmeleri için bazı hatırlatmalarda bulunmak isteriz.

irlandaya hazirlik

 

İRLANDA'DA İKLİM

İrlanda’ya gelmeden önce aklınızda bulunması gereken en önemli şeylerden biri hava durumudur. Geldiğiniz mevsim ve kalacağınız süreye göre mutlaka kalın şeyler getirmenizi öneririz. Çünkü İrlanda’da genellikle havalar soğuk geçmektedir. Yılın her mevsimi yağışlıdır. Ayrıca gün içinde hava durumu bir kaç kez değişebilmektedir. Sabah yağmurlu olan hava , öğlen saatlerinde güneşli , akşam saatlerinde soğuk olabilir. Bu yüzden yanınıza hava ısındığında elinizde taşıyabileceğiniz hırkalar getirebilirsiniz.

Sabah güneşli olan hava 1-2 saat içinde kapalı ve yağışlı bir havaya veya yağışlı bir hava kısa bir süre içinde güneşli bir havaya dönüşebilir. Bu yüzden kat kat giyinmek işe yarayabilir. Dört mevsim yağmur yağar, bu nedenle doğa örtüsü burada uzun süre canlı ve yeşil kalır. Özellikle Sonbahar ve İlkbahar mevsimlerinde doğada çok güzel manzaralara şahit olursunuz.

Bu ülkede belirgin bir yaz mevsimi yaşanmaz. Yazın bir kısmı sıcak bir kısmı ılık geçebilir. Yıl içinde bazı haftalar hava uzun süre kapalı olur. İlk geldiğinizde yadırgayacağınız bu duruma zaman içinde alışırsınız.Havası kapalı olsa bile temizdir, yani sizi bunaltmaz. Yanınızda her zaman küçük bir şemsiye bulundurmanız iyi olabilir.

 

PRİZ

irlanda priz

İrlanda’ya gelmeden önce aklınızda olması gereken en önemli şeylerden biri üçlü prizdir. İrlanda’da prizlerin üç uçlu olması güvenlikten ileri geliyor. Yani, prizdeki üçüncü uç topraklama hattından dolayı var. Normalde Türkiye’de de bazı elektronik cihazların elektrikteki dalgalanmalardan etkilenmemesi ve elektrik çarpmalarının önüne geçilmesi için topraklı hatlar tavsiye edilir. Burada tüm prizler toprak hatlı olduğu için üç uçlu elektrik prizleri kullanılır.

Türkiye'den getirdiğiniz bir elektronik aletin iki uçlu adaptörü buradaki üçlü prizlere girmez. Bu nedenle bir tane dönüştürücü (adaptör) satın almanız gerekir. İki uçlu adaptörü üç uçluya çeviren dönüştürücü Türkiye'de pek bulunmaz. Bunun için endişelenmeyin. Eğer Türkiye'de bu dönüştürücülerden bulamazsanız burada hemen hemen her yerde mağazaları olan Dealz ‘de rahatlıkla bulabilirsiniz. Hem de çok uygun fiyata. Onun dışında birçok markette bu dönüştürücülerden birkaç Euro’ya bulmanız mümkün (adım başı karşınıza çıkan Spar adlı markette bile).

 

PARA BİRİMİ

Buraya gelince alışveriş yaparken veya hesap yaparken aldığınız şeyin miktarını kesinlikle TL'ye çevirmeyin, Euro olarak düşünün. Sonuçta bu ülkede Türk Lirası ile yaşamıyorsunuz. Yoksa 1kg domates; 5 TL, küçücük bir odanın kirası 2000 TL gibi hesaplarla kafanız karışabilir.

Eğer Euro olarak düşünebilirseniz aslında uygun olan şeylerde bulmak mümkün burada.

 

NEZAKET

irlanda-da-nezaket

İrlandalı insanlar, yolda giderken birine yanlışlıkla çarpsalar veya dokunsalar veya yolunu engelleseler hemen "sorry" derler. Kısacası İrlanda halkı nezakete çok önem verir ancak aynı şeyi karşıdan da beklerler.

Araba kullanırken korna çalma alışkanlıkları pek yoktur. Çok nadir kullanırlar.

Bu ülkede nezaket önemli bir kültürdür. Özellikle İrlandalılarla diyaloğa giriyorsanız, herhangi bir yerde bir şey isterken, bir şey satın alırken, bir şey sorarken cümlenin sonuna "please" eklemeyi unutmayın. Aldıktan sonra da "thank you" demeyi. Herhangi bir yerde sıraya girerken acele etmeyin. Sıranızı bekleyin. Burada hayat yavaş akar, çok sabırlıdırlar. Ve açıkgözlere karşı pek tahammüllü değillerdir.

 

TRAFİK

İngiltere'de “Trafik ile ilgili ne biliyorsunuz? “ dediğimizde herhalde herkesin aklına ilk önce trafiğin soldan akması gelir, dolayısıyla da direksiyonun sağda olması. İrlanda’da da trafik soldan akar. Bu yüzden yaya olsanız dahi daha dikkatli davranmalısınız. Ama panik yapmayın, İrlandalılar ülkesine gelecek misafirlerini de düşünmüş ve karşıdan karşıya geçerken ilk ne tarafa bakmanız gerektiğini yollara yazmış. Yani, karşıdan karşıya geçmeden önce ilk olarak yere bakın!

 

KONAKLAMA

Bu ülkede insanlar genelde villa tarzı bahçeli 2 katlı evlerde(house)yaşarlar. Apartmanlarda(flat) ise genellikle maddi imkanları daha kısıtlı olan insanlar yaşar. Burada house'de kalmak bir zenginlik göstergesi sayılmaz. Çünkü çoğunluk oralarda yaşar. Ama apartmanda yaşamak Türkiye'deki gibi bir zenginlik göstergesi değil tam tersine fakirlik göstergesi sayılabilir. Buranın köyleri Türkiye'nin köylerine, köy evleri de Türkiye'deki köy evlerine pek benzemez :) Yani maddi durumu iyi olan İrlandalılar, şehrin karmaşasından ve karışıklığından kaçıp köylere çekilmiştir diyebiliriz.

Konaklama ile ilgili detaylı bilgi için buraya tıklayabilirsiniz. 

 

İRLANDA’YA GELMEDEN ÖNCE YANINIZDA BULUNDURMANIZ GEREKEN BELGELER

dublin-havaalani

Vize alarak eğitim için İrlanda’ya gelenlerin yanında bulundurması gereken bazı belgeler vardır. Bunlar:

  • Okuldan aldığınız davet mektubu
  • Konaklama mektubu
  • Geri dönüş uçak bileti
  • Seyahat sağlık sigortası

İrlanda havaalanında pasaport kontrolünde bazen bu belgeler sorulabiliyor. O yüzden bavulunuzu hazırlarken kolay ulaşabileceğiniz bir yere –bavulunuzun ön bölmesi veya varsa el çantanıza- bu belgeleri yerleştirmeyi unutmayın. Umarız İrlanda’dan unutamayacağınız kadar güzel anılarla dönersiniz!

Son hatırlatma, İrlanda’da bulunduğunuz sürece Eğitim İrlanda ailesine her zaman ulaşabilirsiniz. 

Ofis adresimiz: 23 Marlborough Street Dublin 1. 

İYİ YOLCULUKLAR! 

 

İLETİŞİM

 
Dublin Ofisi (Merkez)
Adres: 23 Marlborough St,
Dublin 1, Ireland
bilgi@egitimirlanda.com
00 353 892 23 6605
00 353 899 72 2069
00 353 863 11 3004

 


İstanbul Ofisi
Adres: Mecidiyeköy Mahallesi, Şehit Ahmet Sokak
Mecidiyeköy İş Merkezi K:8/96 Şişli
bilgi@egitimirlanda.com
0 850 532 9 353

00 90 541 357 33 53 (Whatsapp)

 


İzmir Ofisi
Adres: Konak Pier Karşısı, Cumhuriyet Bulvarı
Cumhuriyet İş Merkezi, Kat:6, No:609
Konak/ İzmir
bilgi@egitimirlanda.com
0 850 532 9 353
00 90 531 338 6984 (Whatsapp)

Eğitim İrlanda, 2010 ylından bu yana İrlanda'da hizmet veren İrlanda'da ofisi bulunan TEK TÜRK DANIŞMANLIK ŞİRKETİDİR.  Tüm kadromuz bizzat İrlanda'da eğitim görmüş ve SADECE İrlanda üzerine profesyonelleşmiş tecrübeli danışmanlardan oluşmaktadır.