Maynooth Üniversitesi

İrlanda’nın Dublin şehrinin 25 kilometre dışında yer alan Maynooth şehrindedir. Kökleri 1795 yılında kurulan St Patrick Kraliyet Koleji’ne dayanmaktadır. 18. Yüzyılda özellikle avrupanın bir çok yerinden gelen bilim adamlarına burada eğitim imkanı sağlamıştır. İrlanda Devleti’ nin de desteğiyle Maynooth Üniversitesi 1997 yılında resmi ve özerk üniversite ünvanı almıştır.2019 yılında İrlanda Ulusal Üniversiteler Birliği’nde yer alan 4 kurucu üniversiteden biridir. Ülkede ve uluslararası alanda yapılan çalışmalarda büyük katkılar sağlamaktadır. 2019 yılı içerisinde yine Times Higher Education değerlendirme kuruluşu tarafından dünyanın en geç 100 üniversitesi sıralamasında 50.sırada yer alarak kalitesini ortaya koymuştur. Maynooth lokasyon olarak da İrlanda’ nın en belirgin özelliği olan yeşillikler içerisindedir. Modern bir kampüsü, araştırmaya dayalı akademik duruşu ve geleneksel bir tavırla her yıl yüzlerce öğrenciye eğitim imkanı sunmaktadır.

2020 yılı itibariyle 90 farklı ülkeden 13.000 öğrenciye eğitim imkanı sağlamaktadır. Yüksek lisans eğitimi alan öğrenci sayısı 1.800 dür. Üniversitenin yatırımları, mezunlarının durumu gibi tüm detaylı bilgilere bu linktenulaşabilirsiniz.

 

Neden Maynooth Üniversitesi ?

Maynooth Üniversitesi öğrencilerine koymuş olduğu hedef; dünya çapında akademisyenler yetiştirmek, bugün ve yarın toplumun karşılaşabileceği sorunlara karşı bilimsel ve teknolojik çözümler üretmektir. Bu nedenle son yıllarda yatırımlarının büyük bir kısmını araştırma merkezleri ve enstitüler kurmak için harcamıştır. Hali hazırda 400 öğrenci ve bir çok akademisyenle bu merkezlerde dünyanın gelecekte yaşayabileceği sorunlar ve oluşacak ihtiyaçlarına karşın gerekli çalışmalar yürütülmektedir.

 

 

Daha çok sosyal bilimler alanında uzmanlaşmış olan üniversite filoloji, Keltik Dili ve Çalışmaları(İrlandaca), Modern Diller, Sosyal Bilimler, Kültür Çalışmaları ve Hukuk gibi alanlarda eğitim vermektedir. Türkiye ile kıyas ettiğimizde İstanbul Üniversitesi gibi gelenekçi ve köklü bir üniversite olarak değerlendirebiliriz. Avrupa içerisinde kariyerine devam etmek isteyenler için özellikle Unicef, Unesco gibi uluslararası kurumlar bu tarz köklü üniversiteden mezun olmuş adayları tercih etmektedir. Bunlara ek olarak, öğrencilerin dönem içerisinde göstermiş olduğu basarılara göre çeşitli burs imkanı sunmaktadır.

Ayrıca, kampüs icinde Phoenix Spor Merkezi, Sağlık merkezi, Kariyer geliştirme merkezi, Girişimcilik, Tasarım ve Yenilik merkezi, Kafe ve restaurantlar da bulunmaktadır.

Yüksek Lisans Başvurusu Yapacak Adaylar İçin Aranan Temel Kriterler

Maynooth üniversitesinde yüksek lisans için Türkiye’ den başvuracak adaylar için aranan 2 temel şart vardır;

  • Lisans mezuniyet notu 2,5 ve üstü
  • IELTS Academic 6,0 ya da TOEFL IBT 80

Bu şartları sağlayan adaylar ile uzman danışmalarımız aracılığı ile başvuru süreci başlatılır. Gerekli evrak listesi;

  • Lisans Diploması
  • Lisans Mezuniyet Transkripti
  • Yabancı Dil Sertifikası
  • Niyet Mektubu
  • Referans Mektupları (en az 2 adet)
  • Cv
  • Pasaport

Başvuru yapıldıktan sonra ortalama 6 ile 10 hafta arasında uluslararası öğrenci komisyonu tarafından başvurunuz sonuçlanmaktadır. Başvurusu kabul edilen adaylar vize sürecine başlayabilmektedir. İrlanda vize kuralları gereği eğitim ücretinin tamamı vize başvurusundan önce ödenmektedir.

*** İngilizce yeterlilik belgeniz yoksa bile başvuru yapabilirsiniz eger diğer şartları karşılaşıyorsanız bu durumda size Şartlı Kabul Mektubu gönderilir. İngilizce yeterlilik belgesini edindikten sonra okula gönderdiğiniz taktirde belgeniz Tam Kabul Mektubu olarak güncellenir.

*** Maynooth Üniversitesi’ nde yer alan bölümler ve fiyatlarını incelemek için buraya tıklayabilirsiniz.

 

Maynooth Üniversitesi Konumu

 

Ayrıca Bakınız;

*** Yeterli düzeyde İngilizce seviyesine sahip olmayan öğrenciler öncelikli olarak İrlanda’daki dil okullarında dil eğitimi alıp, sonrasında eğitimine başlayabilmektedirler.

*** Dil okulu fiyatları ve ayrıntılı bilgi için bilgi istek formumuzu doldurun!

 

Bu yazılar da ilginizi çekebilir:

Menü