Trinity College Dublin

 

1592 yılında kurulan Trinity College Dublin Üniversitesi, İrlanda başkenti Dublin’in kalbinde yer almaktadır. 51 dönümlük bir arazi ile fakülteler, teknoloji merkezleri, kütüphaneleriyle klasik İrlanda mimarisini yaşayacağız muhteşem bir kampüse sahiptir. Trinity College kütüphanesi aynı zamanda dünyanın en iyi binalarından biri olarak görülmektedir.Trinity College küresel öneme sahip konularla ilgilenerek çığır açan araştırma, yenilikçilik ve yaratıcılığı besleyen çeşitli disiplinler arası ve kapsayıcı eğitim ortamına sahiptir. Üniversitenin sahip olduğu bağımsız entelektüel araştırma geleneği örneği olarak pek çok Nobel Ödüllü yazarlar (Oscar Wilde, Samuel Beckett) ve bilim insanları ( William Rowan Hamilton, Ernest Walton) gibi mezunları vardır.

Trinity College Dublin Kampüsü

Trinity College kampüsü, dünyanın en popüler ve en güvenli şehirlerinden birinin kalbinde yer almaktadır. Dublin, dünyanın en iyi 34. Öğrenci şehridir. Aynı zamanda son yıllarda Avrupa’nın teknoloji açısından en çok ilerleme kaydeden şehirlerinden biridir. 


Trinity College Dublin Kütüphanesi

Trinitty College Kütüphanesi İrlanda’daki en büyük kütüphanedir ve açılışı üniversitenin kuruluş yılına kadar dayanmaktadır. Altı milyondan fazla basılı kaynağın yanı sıra, 9. Ve 10 yüzyıllara ait el yazmaları, asırlardır koleksiyonlara katılan süreli yayınlar, haritalar bulunmaktadır.Üniversite gerek sahip olduğu başarısıyla gerek tarihi özelliği ile İrlanda’da en çok turist çeken noktalardan birisidir.Kampüsü içerisinde yer alan Trinity Kütüphanesi, Harry Potter gibi bir çok film sahnelerinin çekildiği yer olarak ayrı bir öneme de sahiptir.

Dünya Sıralaması

 

QS World Ranking kurumunun 2020 yılı değerlendirmelerine göre Trinity College İrlanda’nın 1. ve dünyada da en iyi 108. üniversitedir.

Dublin şehir merkezinin kalbinde yer alan Trinity kampüsü öğrencilerine kültürel, sosyal ve profesyonel deneyim imkanı sağlamaktadır. Sanat ve beşeri bilimler ile işletme, hukuk, mühendislik, bilim ve sağlık bilimlerindeki tüm temel disiplinlerde 17.000 lisans ve yüksek lisans öğrencisine ev sahipliği yapmaktadır.

Yerli ve uluslararası öğrencilerin oluşturduğu 170 den fazla kulüp ve sosyal toplulukla öğrenciler sürekli olarak sosyalleşmektedir. Trinitty College’ in eğitim anlayışı bu tarz çalışmalarla öğrencilerin sosyal hayata adaptasyonunu eğitimin ayrılmaz bir parçası olarak görmektedir. 

Trinity College Dublin Fakülteleri


Trinity College Dublin öğrencilerine 3 ana fakülte ile hizmet verir:

 • Sanat, Beşeri ve Sosyal Bilimler Fakültesi
 • Mühendislik, Matematik ve Fen Fakültesi
 • Sağlık Bilimleri Fakültesi

Eğitimler tek bir kampüste gerçekleşmektedir ve Dublin’in merkezinde yer almaktadır. Yerli ve yabancı turistlere de açık olan kampüs her yıl milyonlarca ziyaretçi almaktadır.

Trinity College fakültelerinde hem araştırma hem de eğitimde mükemmellik imzasıyla öğrencilerinin öğrenim tecrübesini güçlendirmeye ve erişim eşitliğinde kapsamlı kararlılık geleneği ile bilgi ve uzmanlığını Dublin şehrine, ülkeye ve uluslararası camiaya yaymaya devam edecektir.

Üniversite, öğrencilerinin birey olarak değer gördüğü ve potansiyellerinin tamamına ulaşmaları için teşvik edilen özgür bir çevrede eğitim veriyor olması sayesinde neden en iyi olduğunu açıklamaktadır.


Sanat ve Sosyal Bilimler Fakültesi

 • İşletme

 • Yaratıcı Sanatlar (Film, Müzik, Tiyatro&Drama Çalışmaları)

 • Eğitim

 • İngilizce

 • Tarih 

 • Dil, Edebiyat ve Kültürel Çalışmalar

 • Hukuk

 • Konuşma ve İletişim Bilimi

 • Psikoloji

 • Sosyal Bilimler ve Felsefe

 • Sosyal Çalışmalar ve Sosyal Politika

 • Din Okulu

 Mühendislik, Matematik ve Bilim Fakültesi

 • Biokimya

 • Kimya

 • Mühendislik (İnşaat ve Çevre, Elektrik ve Elektronik, Mekanik ve Üretim)

 • Genetik ve Mikrobioloji

 • Matematik

 • Doğa Bilimleri (Coğrafya, Jeoloji, Botanik, Zooloji ve Bioçeşitlilik)

 • Fizik

Sağlık Bilimleri Fakültesi

 

 • Dişçilik
 • Tıp
 • Hemşire ve Ebelik
 • Eczacılık

 

Senin Kariyerin

Trinity College Dublin, lisans ve lisansüstü programlardan mezun olan öğrencilerini istihdam açısından da dünyanın en iyi 92. üniversitesidir. Yıl içerisinde lokal ve uluslararası birçok farklı şirketle inovasyon çalışmaları yaparak öğrenciler ile girişimci şirketleri tanıştırmakta ve onlara yeni fırsatlar yaratmayı hedeflemektedir.

 

Yurtdışında Eğitim ve Değişim Fırsatları

Trinity College dünyanın en uluslararası 16. Üniversitesidir. Her geçen yıl dünya çağındaki partner sayısını artırarak “student exchange”/”öğrenci değişim” ya da erasmus programlarıyla öğrencileri için yeni deneyimler sunmayı hedeflemektedir.

 

Güçlü Araştırma ve Eğitim Hedefleri

Öğrencilere verilmesi hedeflenen eğitim iki temel yol üzerinden değerlendirilir;

 • Araştırma merkezli, işbirlikçi bir ortamda dünya standartlarında eğitim

 • Verilen bu eğitimle kendi alanlarındaki küresel çalışmalara entegrasyon ve takibi

Bu nedenle Trinity College dünyada sadece 22 üniversitenin üye olduğu League of European Research Universities (LERU) kurumuna üyedir. Böylece alanınızda yapılan en iyi çalışmalar ve en kapsamlı araştırmaları çok daha yakından takip etme fırsatı doğmaktadır.

 

Dünya Çapında Bir Mezun Ağına Siz de Katılın

Trinity College adını duymaya çokça alışkın olduğumuz birçok ünlüye ev sahipliği yapmıştır. Oscar Wilde ve Samuel Beckett (Nobel ödüllü) bunlardan sadece bir kaçıdır. Yine dünyanın en iyi bilim adamlarından William Rowan Hamilton da Trinity’ den mezun olmuştur. Siyasi düşünür Edmund Burke ve eski İrlanda Cumhurbaşkanı ve BM insan hakları yüksek komiseri Mary Robinson da Trinity College’ de eğitim almıştır. https://www.tcd.ie/alumni/alumni/notable-alumni//

Personel başına düşen öğrenci sayısı; 22

Toplam Öğrenci Sayısı: 16.853

Uluslararası Öğrenci Yüzdesi; % 30

 

Erkek Öğrenci Yüzdesi: %59 – Kız Öğrenci Yüzdesi: %41

 

Türk Diploması İrlanda‘ da Geçerli Mi ?

Türk diploması İrlanda’da geçerlidir. İrlanda, ana dili İgilizce olan ve eğitim kalitesiyle dünyanın sayılı üniversitelerini ve büyük şirketlerin Avrupa merkez ofislerini bünyesinde barındıran bir ülkedir.

 

Trinity College Kaç yıl ?

İrlanda’da yüksek lisans eğitimi 1 yıllık bir süreyi kapsamaktadır. Uluslararası öğrenciler online olarak başvurularını üniversiteye iletebilirler.  

 

Trinity College Dublin öğrencilerine bilgisayar bilimleri, psikoloji, hukuk ve daha çok fazla alanda yüksek lisans programı sunmaktadır. Ayrıca TCD, birçok alanda araştırma ve doktora programlarıyla da farklı alanlardaki öğrencilerini bünyesinde barındırmaktadır.Dil Gereksinimleri 

Trinity College için öğrencilerin İngilizce yeterliliklerini uluslararası alanda geçerliliği bulunan sınavlar aracılığıyla belgelendirmelidirler. Trinity College Dublin, IELTS sınav sonuçlarını tercih etmektedir. 

 

Lisansüstü eğitim için minimum IELTS skoru 7,0 ve üzeri olmalıdır.  Gerekli koşulları sağlayamayan öğrenciler için Marino Eğitim Enstitüsü hazırlık programları sunmaktadır.

 

 

Trinity College 2022/2023 yılı yüksek lisans programları ve fiyatları için buraya tıklayabilirsiniz. 

 

Trinity College 2023/2024  yılı yüksek lisans programları ve fiyatları için buraya tıklayabilirsiniz.

 

Trinity College Dublin 2023 Yüksek Lisans Broşürüne BURADAN Ulaşabilirsiniz !

 

İrlanda’da üniversite ve yükseklisans eğitimiyle ilgili daha fazla bilgi edinmek için bizimle iletişime geçmeyi unutmayın!

Menü