GNIB Randevusu Alma Rehberi - İrlanda'da Vize Uzatma Süreci

İrlanda Hükümeti, 12 haftadan uzun süre kalacak öğrencilere ilk etapta 3 aylık vize vermektedir. Dolayısıyla uzun dönem İrlanda’da ikamet edecek olan öğrencilerin İrlanda’ya gittikten sonra vizelerini uzatmaları gerekmektedir. İrlanda Vize uzatma süreci ile ilgili tüm detaylar ve yapılması gerekenler aşağıda belirttik. 2022 yılıyla birlikte GNIB sisteminde değişikliğine gidildi.

Henüz yolun başındaysanız, İrlanda vize işlemlerine bile başlamadıysanız ilk olarak buraya bakmanızı tavsiye ederiz.

Özellikle Yüksek Lisans, Lisans ve Work&Study vizeleri tek girişli verilmektedir. Bu sebeple GNIB kartınız olmadan ülkeden çıkış yaparsanız, tekrar giriş yapamazsınız. 

GNIB Nedir? IRP Kart

GNIB (The Garda National Immigration Bureau), İrlanda’ya uzun dönem eğitim için giden öğrencilerin kayıt yapması ve GNIB Kart alması zorunlu olan bir kurumdur. İrlanda’ya 3 aylık süreden uzun eğitim için giden tüm uluslararası öğrenciler Göçmenlik Büro’suna kayıt olması gerekmektedir. GNIB yani yeni adıyla IRP kaydından sonra sizlere İrlanda’da uzun süreli oturum izni ve kimlik yerine geçen GNIB kartı yani yeni adıyla IRP kartı verilmektedir. 

GNIB NASIL ALINIR

1) İrlanda’ya adım attığınızda, havaalanındaki pasaport kontrolünde vizenizin başladığı, yani İrlanda’daki ilk gününüzden itibaren pasaport polisleri tarafından pasaportunuza vizenizi uzatmanız gereken en geç tarih (3 ay sonrası) yazılır.

* Örneğin, aşağıdaki fotoğrafta görüldüğü gibi 13.01.2017 tarihinde İrlanda’ya giden bir öğrencinin vizesini uzatması gereken son tarih 13.04.2017’dir.

** Örnek giriş damgası ve GNIB kart örneği (kart tasarımı değişti, yazının sonralarına yeni halini de ekledik).

2) Vizenizi belirtilen tarihe kadar uzatmak için ilk yapmanız gereken İrlanda Hükümeti’nin web sitesinden randevu almaktı. Fakat bu süreçte çok fazla sorun yaşandığı için artık telefonla randevu sistemine geçildi. (2022 Ocak itibariyle)

GNIB randevuları ücretsizdir.

GNIB Randevusu Nasıl Alınır?

Öncelikle Eğitim İrlanda olarak öğrencilerimizin GNIB randevularını biz alıyoruz. Eğer öğrencimiz değilseniz ve bu konuda sorun yaşarsanızda, Dublin ofisimizden yardım isteyebilirsiniz 🙂

 • GNIB randevusu almak için İrlanda telefon hattınızla 1800 800 630 numaralı telefonu aramalısınız. Operatörlerin çalışma günleri pazartesi-cuma, sabah 9 ile akşam 5 arasıdır. Bu tarih ve saat aralığında aramanızı gerçekleştirebilirsiniz. 
 • Operatöre bağlandıktan sonra 1 ya da 2’yi tuşlayarak, çağrı merkezi görevlisine bağlanmayı beklemeniz gerekmektedir.
 • What type of study will you be doing? kısmından English or Irish Language’ı seçin.
 • Görevli kişiye bağlandıktan sonra demeniz gereken şey, “I want to book my first gnib appointment.” yani ilk gnib randevumu almak istiyorum demeniz gerekmektedir.

Konuşurken endişelenmenize gerek yok çünkü telefondaki kişiler sizlerin yabancı olduğunu ve İngilizce’ye uzak olduğunuzu bilmektedirler. Bu sebeple sabırla, uzunca sizinle konuşabiliyorlar.

Randevu Konuşması

Görevli kişinin sırasıyla size soracağı sorular şu şekildedir:

 • Ad Soyad
 • Mail Adresi
 • Uyruğunuz
 • Pasaport Numaranız

Sizden istenilen belgeleri verdikten sonra, en yakın tarih ve saat size söyleniyor. Gün içinde mailinize bilgilendirme gönderiliyor.

Operatördeki kişi bu soruları sorarken yanlışlık olmaması adına, harfleri tek tek hecelemenizi istemektedir. Heceleme konusunda yardımcı olabilmesi için aşağıda bulunan hazırladığımız görselden destek alabilirsiniz.

gnib-randevusu-alma-rehberi-irlanda

Randevu Mailim Gelmedi

Telefon görüşmesi sonrasında mail adresinize gerekli bilgiler gelmediyse aşağıdaki adımları uygulamanız gerekmektedir;

immigrationsupport@justice.ie adresine aşağıdaki şablondaki gibi email atmalıdır.

Mail Konusu: “FAO PAULO CASEY” – Adınız Soyadınız

Mail İçeriği:

 • Adınız Soyadınız
 • Doğum tarihi
 • Randevu tarihi ve saatiniz.

I have not received any confirmation mail yet. 

Could you send it to me again? 

Thank you  in  advance.

Randevunuzu aldıktan sonra randevu için hazırlamanız gereken evraklar:

 • Okuldan aldığınız GNIB mektubunuz
 • İrlanda’da yaptırdığınız sağlık sigortanız
 • Pasaportunuz.

GNIB Başvuru Ücreti Ne Kadar?

GNIB başvuru ücreti 300€‘dur.

300 Euro nakit olarak değil; banka kartı, kredi kartı ile ödenmelidir.
Detaylarına buradan bakabilirsiniz.

* Göçmenlik Ofisi (Immigration Office) Adresi: 13/14 Burgh Quay, Dublin 2

İşlemler Ne Zaman Sonuçlanır?

Yukarıda belirtilen evrakları tamamladığınız ve ödemenizi de tamamladıktan sonra ortalama 2-3 hafta içerisinde posta ile evinize geliyor.

İlginizi Çekebilir

Menü