Full Irish Driving Licence Nasıl Alınır ?

Irlanda’da Ehliyet Nasil Alinir? yazımızda İrlanda’da nasıl Learner Permit (Öğrenci Sürücü Belgesi) alınır hakkında bilgiler sunmuştuk bu yazımızda ise Learner Permit (Öğrenci Sürücü Belgesi) ‘ten Full İrlanda ehliyetini nasıl alacağınız hakkında bilgi vereceğiz.

 

Irlanda’da Ehliyet Nasil Alinir? Yazımızda  belirttiğimiz gibi 2 yıl boyunca Learner Permit ile araba sürebilirsiniz ama full İrlanda ehliyetine sahip olmak isterseniz 12 derslik direksiyon dersi alıp direksiyon sınavından geçerseniz full irlanda ehliyetine sahip olabilirsiniz.

 

Eğer Türk ehliyetine sahipseniz 12 ders almak yerine 6 ders almanız mümkün bunun için National Driver Licence Service, PO Box 858, Southside Delivery Office, Cork  adresine Başvuru formu :

 

(https://www.ndls.ie/images/Documents/Forms/169030%20RSA%20Reduced%20EDT%20App%20Form%201405_Web_HR.pdf)

Türk Konsolosluğundan alacağınız Sürücü Belgesi evrakı ve Türk ehliyetinizi posta yolu ile iletmelisiniz. NDLS’den gelen onay belgesi ile bir sürücü kursuyla anlaşarak 6 derslik sürüş eğitimi aldıktan sonra direksiyon sınavına başvuru yapabilirsiniz.

 

 

 

Yukarıda belirttiğimiz adımları tamamladıktan sonra NDLS tarafından size gönderilen onay mektubu ile birlikte 6 saatlik direksiyon eğitiminizi tamamlamanız gerekmektedir. Aşağıdaki birkaç farklı sürücü kursu ile iletişime geçebilir, kurum ile anlaşabilirsiniz ya da bireysel olarak bu dersi veren RSA tarafından onaylı kişiler ile de çalışabilirsiniz.

 

6 veya 12 saatlik direksiyon dersinizi tamamladıktan sonra Instructor (Eğitmen) tarafından sistem üzerinden dersleriniz onaylandıktan sonra Mysafetyroad isimli internet sitesi üzerinden kayıt olmanız veya mygovID üyeliğiniz ile oturum açmalısınız.

 

 

 

Siteye giriş yaptıktan sonra karşınıza çıkan sayfadan ‘’ Add Goal ’’ kısmına tıklamanız gerekmektedir. 

 

 

Daha sonrasında Become a car or light va driver seçeneğini seçmeniz gerekmektedir.

 

 

Bu adımdan sonra sınava nerede girmek istediğinizi seçerek 85€ ödeme yapmanız gerekmektedir. Bu ödemeyi yaptıktan sonra artık ‘’waiting list’’e eklenmiş olacaksınız. Artık bundan sonra yapmanız gereken tek şey ‘’ You’re invited to book your driving test’’ mailini alana kadar beklemek. Bu maili aldıktan sonra MyRoadSafety sayfasına tekrar girip sınavınızı book edebilirsiniz.

 

 

Şimdiden herkese başarılar ve bol şanslar !!!

İlginizi Çekebilir !

Menü