İrlanda Öğrenci Vizesine Başvururken Dikkat Etmeniz Gereken En Önemli 5 Madde

 

Hayatın ve sektörlerin beraberinde getirdiği global dil İngilizce, birçok alanda hayatımıza girmiş ve kariyer, kıdem ve network açısından gereklilik haline gelmiştir. Bu nedenle, çoğu kişi; İngilizce eksikliğini gidermek adına İngilizce uygulamalara, kurslara ve ayrıca yurtdışında İngilizce dil okullarına yönelmiştir. Yurtdışında İngilizce dil okuluna gitmek isteyen öğrencilerin seçimleri arasında popüler olan ülkelerden biri, İrlanda’dır. Gelin İrlanda vizesine başvururken dikkat edilecek maddeleri birlikte inceleyelim. 

 

İrlanda Öğrenci Vizesi Türleri;

Yaşam şartları, eğitim ücretleri ve dil okullarının süregelmiş kaliteleri, vb. açısından sıkça tercih edilen İrlanda için, 2 tip öğrenci vizesi vardır. Bu İrlanda vizelerinden C Tipi Öğrenci Vizesi, Kısa Dönem Öğrenci Vizesi olarak bilinmektedir ve 90 günden az kalacak öğrencileri kapsamaktadır. C Tipi Öğrenci vizesinde, çalışma izni bulunmamaktadır. D Tipi Öğrenci Vizesi ise, Uzun Dönem Öğrenci Vizesi olarak bilinmektedir ve 90 günü aşan seyahatleri kapsamaktadır. D Tipi Öğrenci vizesinde, kısa dönem öğrenci vizesinden farklı olarak çalışma izni bulunmaktadır. İrlanda vize sürecinde hassas ve bir o kadar da dikkatli olunmalı, tüm evrakların kontrollerinin tam yapılması gerekmektedir. Ayrıyeten hazırlanan belgelerden gerekli olanlar yeminli tercüman tarafından tercüme edilmelidir. Eğitim İrlanda olarak, İrlanda Öğrenci Vizesi sürecinizde size destek olmak üzere buradayız. Bizimle kayıt olmuş tüm öğrencilerimize ücretsiz vize danışmanlığı sağlamaktayız. Aşağıda, hassas ve özenle yürütülmesi gereken İrlanda vize sürecine dair en önemli 5 maddeyi bulabilirsiniz.

 

1. İngilizce ile bağlantınız;

İrlanda’da bir Dil Okulu seçtiniz, kayıt yaptırdınız ve ücretini ödediniz. Sonrasında İrlanda vize süreciniz başladı. Dil Okulu hedefiniz için ilk adımı attınız ve vize süreciniz için İngilizce ile doğrudan bağlantınızın olup olmadığı sorusu ile karşılaşacaksınız. Eğer halen eğitiminize devam ediyorsanız ve İngilizce öğrenmek, hedeflerinizle ilgili ise bunu açıklayabilirsiniz. Ayrıca, günümüzde çoğu sektörde ve iş görüşmesinde İngilizce bilme şartı aransa da, vize sürecinin olumlu sonuçlanabilmesi için mesleğinizdeki İngilizce gerekliliğini sunmanız gerekmektedir. İrlanda Öğrenci Vizesi için bir Niyet Mektubu yazmanız gerekmekte ve bu mektupta İngilizce öğrenme nedeninizi, İngilizcenizi geliştirmenizin size getirilerinden bahsetmeniz gerekmektedir. 

 

2. Kısa Dönem – Uzun Dönem Öğrenci Vize Checklist’leri;

VFS Global, İrlanda Büyükelçiliği’nin Türkiye’de vize başvurularını ve Vize Başvuru Merkezleri’ni idare eden kurumdur. VFS Global’in internet sitesinden İrlanda Kısa Dönem Öğrenci Checklist’ine ve İrlanda Uzun Dönem Öğrenci Checklist’ine ulaşabilirsiniz. Bu Checklist,  size Öğrenci vizeniz için hazırlamanız gereken evrakları göstermektedir. Bütün evrakların, bu Checlist’e göre uygun ve eksiksiz olması gerekmektedir. Size uygun olan Checklist’in çıktısını almanız, ilgili yerlere ad soyad ve imzanızı eklemeniz gerekmektedir. 

 

 

3. Sizin ve sponsorunuzun finans durumu;

İrlanda’daki konaklama, sağlık, seyahat, geçim masraflarını ve Dil Okulu’nuzu karşılamak adına 1, en fazla 3 sponsorunuzun olması gerekmektedir. Bu süreçteki masraflarınızı sponsor olarak kendiniz karşılayabilirsiniz, 1. Dereceden bir akrabanız karşılayabilir veya çalıştığınız şirket size sponsor olabilir.

Ayrıca, İrlanda Vize Checklist’lerinde bahsedildiği üzere ‘‘sizin ve sponsorunuzun’’ son 6 aylık banka dökümlerini vize dosyanıza eklemelisiniz. Bu banka dökümlerinde sizin hesabınızda veya sponsorunuzun hesabında 10.000 euro bakiye göstermeniz gerekmekte ve bu 10.000 euronun son 6 ayda sabit bir şekilde banka dökümlerinde görünmesi gerekmektedir. Açıklanamayan yüksek para giriş çıkışları, bu giriş çıkışların sık olması vize başvurusu esnasında dikkat çekebilmektedir.

 

4. İrlanda’daki eğitiminizden sonra ülkenize döneceğinize dair kanıt;

İrlanda vize sürecine geçtiğinizde hazırlamanız gereken evraklar arasında, İrlanda’da Dil Okulu’nuzu tamamladıktan sonra Türkiye’ye dönüş yapacağınıza dair bir teminat sunmanız gerekmektedir. Son yıllarda artan göçmenlik durumu, birçok ülke gibi İrlanda’nın da kontrol altına almak istediği bir konudur. Bu nedenle, İrlanda’da Dil Okulu’na gitme nedeninizi açıkladığınız gibi, ülkenize dönme nedeninizi de net bir şekilde açıklamanız gerekmektedir. Halen öğrenciyseniz okuduğunuz okuldan, çalışansanız çalıştığınız şirketten, vb. belge ekleyerek dosyanızı destekleyebilirsiniz.

 

5. Öğrenci Anketi ve Vize Başvuru Formu:

İrlanda Öğrenci Vizesi süreciniz için son adımlardan olan Öğrenci Anketi’ni online olarak veya çıktısını alarak el yazısı ile doldurmanız gerekmektedir. Belgede; kişisel bilgileriniz, okuduğunuz okullar, çalıştığınız pozisyonlar, İrlanda’daki Dil Okulu’nuza ait bilgiler vs. sorulmaktadır. Bir diğer belge ise Vize Başvuru Formu. İrlanda vize başvurunuz için bilgilerinizi verdiğiniz bu formu, online olarak doldurmanız ve göndermeniz gerekmektedir. Formda, Öğrenci Anketi’ne benzer ancak daha detaylı sorular yer almaktadır. Bu iki belgedeki bilgiler, doğru olmalı ve birbiriyle örtüşmelidir. Ek olarak, iki belgenin de çıktısı alınmalı ve İrlanda Öğrenci Vizesi dosyanıza eklenmelidir.

 

Youtube kanalımıza da bekleriz 🙂

Menü