İrlanda’da İş İmkanları

İrlanda’da çeşitli sektörler için onlarca iş olanakları mevcuttur. Sektörler arası kıyaslama yapacak olduğumuzda ise yazılım, bilişim, pazarlama ve teknoloji alanındaki sektörlerin İrlanda’da daha popüler olduğunu iş imkanının daha fazla olduğunu söyleyebiliriz. Hatta bu sektörlerin öncü isimleri Apple, Facebook, Twitter, Microsoft, Google, Linkedin, Yahoo, Oracle, Ebay, SAP, DELL gibi şirketlerin Avrupa Merkez ofisleri İrlanda’da yer almaktadır. Bu şirketlerde çalışma imkanının yanında, adı geçen şirketler için çalışan bazı alt kuruluş ya da ajanslarda da iş imkanına sahip olabilirsiniz. Şirketler sık sık Türk pazarları için Türkçe bilen nitelikte iş ilanları açmaktadır. Yazılım ve Bilişim sektörünün yanında İrlanda’da finans ve bankacılık sektörünün de gelişmiş olduğunu eklemeliyiz. Finans ve bankacılık sektörünün önde gelen isimleri KPMG, Pwc, Deloitte, E&Y, BNP Paripas, State Street, Grant Thornton gibi şirketlerin ofisleri de Dublin şehrinde yer almaktadır.
Sağlık ve mühendislik sektörlerinde ise diğer sektörlere kıyasla daha az iş imkanı olduğunu söylemeliyiz.

Türk Vatandaşlarının İrlanda’da Çalışma Hakkı

Türkiye’den iş bularak İrlanda’ya gelme durumunuzda, işyeriniz size sponsor olmakta ve işyerinizin başlatacağı işlemler neticesinde çalışma iznine sahip oluyorsunuz. Ancak, İrlanda’ya gelen pek çok Türk vatandaşı dil ya da üniversite eğitimi sayesinde çalışma hakkı elde etmektedir. İrlanda’da 25 haftalık Work& Study programına kayıt yaptırdığınızda 6 ay part-time, 2 ay full-time çalışma hakkına sahip oluyorsunuz. İrlanda’da part-time çalışma saati haftalık 20, full-time çalışma saati ise haftalık 40 olarak belirlenmiştir. İrlanda’da work&study programı hakkında yazdığımız yazıyı okumanızda fayda var.
İrlanda’da üniversite ya da master eğitimi alacaksanız eğer, eğitim gördüğünüz süre boyunca part-time çalışma hakkınız bulunmaktadır. Üniversite mezuniyetinizin ardından 6 ay, master mezuniyetinizin ardında ise 2 yıl tam zamanlı çalışma hakkında sahip oluyorsunuz.

                                                               

 

İrlanda’da Öğrenci İş Olanakları

Her ülkede olduğu gibi İrlanda’da da iş imkanlarının en fazla olduğu şehir başkent Dublin’dir. Dublin, birçok turistin gözdesi olması sebebiyle gerek öğrencilerin part-time iş bulabilecekleri cafe, bar ve restoranların gerekse kurumsal olarak tam zamanlı çalışılabilecek şirketlerin çokça bulunduğu sosyal ve kültürel açıdan zengin bir şehirdir.
Öğrencilerin iş bulmaları girişkenliklerine ve özellikle İngilizce seviyelerine bağlıdır. İrlanda’da alanınız dışında geçici işlerde çalışabileceğiniz gibi, kendi alanınızla alakalı part-time işler de bulma imkanını sahipsiniz.
İrlanda’da part-time yapabileceğiniz işler bebek-çocuk bakıcılığı, kasiyer-satış danışmanlığı, garsonluk, bulaşıkçılık ve ya temizlik işleri gibi sıralamak mümkün.

İrlanda’da Nasıl İş Bulabilirim

İş Bulma

 

İrlanda’da iş bulmak için çeşitli yollar vardır:

Bu siteler İrlanda’da iş bulmak isteyenlerin en çok tercih ettiği sitelerdir.

  • İş Fuarları: İrlanda’da her yıl birçok iş fuarı düzenlenmektedir. Bu fuarlarda işverenlerle tanışabilir ve iş imkanları hakkında bilgi alabilirsiniz.

  • Ağ Oluşturma: Aileniz, arkadaşlarınız ve iş bağlantılarınız aracılığıyla iş bulabilirsiniz.

 
Bunun dışında özellikle öğrenciler sadece CV hazırlayıp, kapı kapı dolaşarak iş fırsatlarını kovalayabilirler. Başta Tesco, Lidl ve Aldi olmak üzere büyük marketlere CV lerini bırakabilirler.

 

Başarılı Bir İş Başvurusu İçin İpuçları:

 

  • Özgeçmişinizi ve ön yazınızı dikkatlice hazırlayın.

  • Mülakatlara iyi hazırlanın.

  • İngilizce dil becerilerinizi geliştirin.

  • Yerel iş kültürü hakkında bilgi edinin.

 

 

Bu siteler İrlanda’da iş bulmak isteyenlerin en çok tercih ettiği sitelerdir.Bunun dışında özellikle öğrenciler sadece 1 sayfalık basit bir CV hazırlayıp, kapı kapı dolaşarak iş fırsatlarını kovalayabilirler. Başta Tesco, Lidl ve Aldi olmak üzere büyük marketlere CV lerini bırakabilirler.

İrlanda’da Maaşlar Nasıl?

İrlanda minimum çalışma ücreti en yüksek olan ülkelerden biridir ve saatlik 12.70 Euro’dur. İrlanda’da mesleklere göre maaş dağılımını kontrol etmek için İrlanda’da Çalışmak yazımıza bakabilirsiniz.

Ek Bilgiler İçin Yararlanabilirsiniz:

 

İlginizi Çekebilir

Menü