Mutlaka Denemeniz Gereken İrlanda Yemekleri

İrlanda’ya kadar gelip İrlandalıların farklı lezzetlerini tatmadan olmaz diye düşünüyoruz. İrlanda’nın biz Türkler ya da belli başlı diğer Avrupa ülkeleri gibi çok fazla geleneksel yemek kültürü olmasa da, belli başlı mutlaka tatmanız gereken lezzetleri mevcut. Son yıllarda gelişen İrlanda mutfağı, geleneksel Kelt mutfağının Fransız mutfağıyla etkileşime girmesiyle ortaya çıkmıştır. İrlanda mutfağında yemekler tek bir çeşitle yapılmasından ziyade sebze ve meyvelerle aynı zamanda deniz ürünleriyle de zengileştirilerek pişirilmektedir. Az da olsa İrlanda’nın kendine özgü bir mutfağı var diyebiliriz ve mutfağın en vazgeçilmezlerinin başında Patates geliyor.

Patates demişken İrlanda tarihinde 16. yy’da yaşadıkları kıtlık sorununa değinmeden geçmek olmaz. Bu kıtlık zamanında milyonlarca vatandaşın hastalanarak ölmesi sonucu tarihte yaşanan en büyük dram olarak kalmaya devam etmektedir. Kıtlık ve ekonomik zorluk sürecinde İrlandalılara yardım eli Müslüman Türk Devleti’nden yani Osmanlı Devletinden ulaşmıştır. Yani Osmanlı Devleti İrlanda’ya kıtlık süreçleri boyunca patates yardımı yapması sebebiyle bu durum bir nevi onların kurtuluşu olmuştur ve zamanla Patates onların vazgeçilmez yemeği haline gelmiştir. Böylelikle İrlanda’ya gittiğinizde bir çok öğünde patates görürseniz şaşırmamanızı öneririz.

1- Barmbrack – Sihirli Meyveli Kek

Barmbrack, evlenmenize yardımcı olan sihirli gücü ile Cadılar Bayramı çevresinde yenen lezzetli bir İrlanda yemeğidir. Evet doğru okudunuz! Eğer Bambrackde pişirilen yüzüğe denk gelirseniz yıl içinde evleneceğinize inanılır.

Hemen hemen her yerin kendine ait batıl inançları olduğuna göre, buna da şaşırmamak gerek sanıyoruz ki.

2- İrlanda Sodalı Ekmek

Sodalı ekmek, beyaz mı olmalı? kahverengi mi olmalı? tahılları olmalı mı? yoksa sade mi olmalı? Bu tartışmalar yıllardan beri süre gelen İrlanda mutfağı tartışmaları olmuştur.
İrlanda’da her evde bulabileceğiniz sodalı ekmekler ülkenin vazgeçilmez geleneksel lezzetlerindendir. Aslında herkesin kendine göre farklı bir tarifinin bulunduğu sodalı ekmeği isterseniz kuru meyveler ekleyerek tatlı hale getirebilirsiniz isterseniz de sade yiyebilirsiniz. Çoğu kişinin klasik haliyle sevdiği lezzetli ekmeği tereyağı ve çayla denemenizi öneriyoruz. Kahvaltı ya da ara öğün olarak kurtarıcı bir lezzet!

3- Beef and Cabbage Casserole (Etli Lahanalı Güveç)

Salamura edilip iyice kavrulmuş lahanaların, sığır etiyle birlikte karıştırılarak fırınlandığı bu yemek pratik ve çok lezzetli bir tariftir. İrlanda sofralarının sevilen yemeklerinden biri olan bu tarif genellikle ana yemeğin yanında aperatif olarak servis edilmektedir.

** Et yemek istiyorsunuz ama domuz eti olmasından mı korkuyorsunuz? Hiç çekinmeyin çünkü İrlanda’da bir çok helal et bulunan restoranlar ve Türk mutfakları mevcut. Detaylarını öğrenmek için buraya tıklayın!

4- İrlanda Yahnisi

Bir nevi annelerimizin yaptığı etli güveç tadında olan İrlanda Yahnisi, soğan, et suyu ve büyük sığır eti parçalarından yapılmaktadır. Alışık olduğumuz bu lezzetten daha iyi ne olabilir ki? Özellikle İrlanda mutfağının bu yemeği dünya çapında taklit edildi, ama asla burada olduğu gibi mükemmelleştirilemedi. Denemeden geçmeyin deriz!

5- Tüm Deniz Ürünleri

İrlanda bir ada ülkesidir, bu yüzden deniz ürünlerinin bu denli iyi olması için harika bir bölge. Ancak, tabii ki hiç kimse bunu kendisi denemeden ne kadar iyi olduğunun garantisini veremez. Mesela öğleden sonranızı, İrlanda’da yerel olarak yakalanan deniz ürünlerini yiyerek, bol miktarda yerel Craft birası eşliğinde geçirebilirsiniz. 

Dublin körfez karidesleri, Kilmore Quay ıstakozu ve Dingle yengeç, İrlanda lezzetlerinden sadece birkaçı.

6- Chocolate Guinness Cake (Çikolatalı Guinnes Keki)

Bu keki diğerlerinden ayıran özelliği içine meşhur Guinnes birasının eklenmesidir. Kabaran keki ve portakallı aromasıyla birleşen Guinnes birası sayesinde inanılmaz bir aroma almış olacaksınız. Ayrıca bu kek vanilyalı pasta kremasıyla birleştiğinde de ortaya çıkan enfes tadı yemeye doyamamak harika! Bir çok pub ya da restoranda bu keki bulabilirsiniz.

7- Irish Patato Bread (İrlanda Patates Ekmeği)

İrlanda patates ekmeği, patates püresi ile doldurulmuş lezzetli ve hızlıca yapılabilen bir ekmektir. Patateslerin artık eskimiş olduğunu ya da çok iyi halde olmadığı düşünüldüğünde, İrlandalılar onları nemli ve yumuşak bir hamur elde etmeyi sağlayan ekmeğe eklemeyi düşündü. Birçok kişi ekmeğe tereyağ ve parmesan peyniri ekleyerek lezzete lezzet katmayı tercih ediyor. Ama tek başına da oldukça lezzetli bir tarif.

8- St. Patrick’s Day Popcorn

Eğer İrlanda’nın St. Patrick’s adına kutlanan Hristiyan bayramına denk gelirseniz, festivalin tadını çıkartmalısınız. Aynı zamanda 17 Mart günü kutlanan bu festivallere özel yiyecekleri de denemelisiniz. Bunlardan biri olan St. Patrick’s Day popcorn’u denemeyi unutmayın. Yeşil renge hakim olan bu günde festival alanların da her yerin yeşil olduğu gibi bir çok yiyecek ve özel lezzet de bu güne özel yeşil olarak hazırlanıyor. 

“Yeşil mi? ne var boyadır zaten” demeyin sakın! Farklı bitki ve meyve tohumları ile renklendirip yapılan ve yılda sadece bir kez bulabileceğiniz özel lezzetler bunlar. Kaçırmamalısınız!

9- Colcannon (Sebze Püresi)

İrlanda’nın popüler yemeklerinin başında Colcannon gelmektedir. Püre hâline getirilen patateslerin lahana, kabak, doğranmış yeşil soğan, sarımsak, krema, soğan, biber ve isteğe bağlı olarak jambon eşliğinde pişirilmesiyle oluşan bu ünlü yemek; genellikle lahana mevsimi olan sonbahar kış aylarında sıklıkla tüketilmektedir.

Rivayetlere göre cadılar bayramında sebze püresi olan colcannon yemeği hazırlanır ve içerisine metal bir yüzük atılır, yemeğinde yüzüğü bulan genç kızın bir sonraki gelin olacağına inanılır.
Kızımız bununla yetinmeyip peki kimle evleneceğim diye sorarsa, colcannonın hem ilk hem de son lokmasını bir çoraba doldurup kapıya asar, kapıyı çalan ilk kişinin eş adayı olacağına inanılır. 🙂

Temple Bar’daki Oliver St. John Gogarty Restaurant, ana yemeklerinin hepsinde colcannon servis etmektedir.

10- Boxty (Krep)

Boxty İrlanda’nın otantik lezzetlerinden biri ve biraz da bizim gözlemeye benziyor diyebiliriz. Yapımı ise oldukça basit, ince rendelenmiş çiğ patatese un ve tuz ekleyerek hazırlanıyor ve daha sonra kızartarak pişiriliyor. Genelde yanında krema ve somon tercih ediyorlar ama üzerine sadece biraz kekik serpiştirip yalın haliyle de tüketebilirsiniz. Kahvaltıda, çayın yanında, ara öğünde ne zaman yemek isterseniz harika bir tarif.

** İrlanda’da iş bulmak hakkında daha fazla bilgi alabilmek için buraya tıklayın.

** İrlanda’da yaşam masrafları hakkında daha detaylı bilgiye ulaşmak için tıklayın!

** İrlanda 2020 yılı dil okulu fiyatları için tıklayın!

İlginizi Çekebilir

Menü