PPS Numarası – Personal Public Service Number

Kişisel Kamu Servisi numarası (PPS – Personel Public Service) İrlanda’da sosyal yardımlar, kamu hizmetve bilgilerine erişmeye yardımcı olan bir referans numarasıdır. Bu yazımızda, İrlanda’da PPS numarası nasıl alınır sorusunun yanıtını bulacaksınız. 

                                     

 

PPS numarası nedir, ne işe yarar?

PPS numarası İrlanda’da çalıştığınız süre boyunca maaşınızdan Emergency Tax yani Acil Durum Vergisi kesilmesini engelleyen bir bakıma size özel vergi numarasıdır. Pps numarası olmadan çalıştığınız takdirde maaşınızın %40 İrlanda hükümeti tarafından Emergency Tax yani Acil Durum Vergisi olarak kesilmektedir.

** PPS numaranız geldikten sonra iadesini alıyorsunuz.

PPS numarası nasıl alınır?

PPS numarası alabilmenin iki yolu vardır;

1. Yasal Olarak İş Bulmak

Çalışacağınız şirket, sizin adınıza PPS alabilmeniz için üzerinde bilgilerinizin ve adresinizin olduğu bir mektup (Proof of Employment) yazmalı.

2.İrlanda’da Ehliyet Almak İstediğinizi Söylemek 

Bu yöntem artık işe yaramıyor maalesef. Bu şekilde iş bulmadan başvurup, evrak güncellemesinde GNIB ve İş Yeri (Proof of Employment) yazısını yükleyerek sürecin hızlandığı da olabiliyor. Fakat bu durum süreci daha da yavaşlatabiliyor.

PPS numarası almak için gerekli belgeler nelerdir?

Yukarıda da açıklandığı üzere istenen belgeler şu şekildedir;

  • İş yerinden çalışma belgesi
  • Banka hesap özeti
  • Pasaport
  • Gnib Kartı
  • Adres kanıtı; GNIB kartınızın geldiği zarfı ya da banka hesap özetinizi gösterebilirsiniz, adresiniz üzerinde yazılı olduğundan adres kanıtı yerine geçmektedir,

PPS numarası başvurusu nereden yapılır?

PPS numarası almak için önce www.mywelfare.ie adresinden online randevu alıyorsunuz. Buradaki sayfa sizi www.mygovid.ie adresine yönlendiriyor. Mygovid bir nevi İrlanda’da Türkiye’deki e-devlet gibi işleyen bir sistem. Önceden randevu ile yüz yüze de başvuru yapılabiliyordu, fakat artık sadece online olarak yapılıyor.       

Online Başvuru Nasıl Yapılır? Buradaki linkte detaylıca anlattık.                                                 

PPS numarası başvurusu ne zaman sonuçlanır?

Randevu saatinizde gidip yaklaşık 15 dakika içinde işlemlerinizi hallediyorsunuz.
PPS işlemleri 2022 yılı itibariyle minimum 2 ayda sonuçlanıyor. Başvuru yapıldıktan sonra, başvuru incelemede yazısını göreceksiniz. Bu yazı kaybolursa endişe etmeyin 🙂 Başvuru sonuçlanmış demektir. Fakat yazı kaybolduktan sonra 2 hafta içinde size ulaşmazsa, mail atmalısınız.

PPS numaram geldi, şimdi ne yapmalıyım?

PPS numaranız geldikten sonra revenue hesabı oluşturmanız gerekmektedir.  Hesap oluşturabilmek için öncelikle revenue’ ya kayıt olmanız gerekmektedir. Revenue’ ya kayıt olduktan sonra size revenue’ ya giriş yapabilmeniz için posta yoluyla size tekrar bir şifre gönderilecektir. Şifreniz geldikten sonra, revenue’ ya, pps numaranız ve postayla gelen şifrenizle giriş yapabilirsiniz. Revenue ’ya giriş yapabilmeniz çok önemli çünkü; vergi iadesini, çalıştığınız iş yerinizin bilgilerini, işe giriş ve çıkış tarihleri gibi önemli bilgilerinizin takibini buradan gerçekleştireceksiniz. 


Revenue hesabının nasıl oluşturulduğuna ise ilgili yazıya buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Menü