İrlanda’da Üniversite Eğitimi

İrlanda Avrupa’ nın son yıllarda en hızlı büyüyen ekonomilerinden biridir. Aynı zamanda en çok uluslararası öğrenci alan ve dünyadaki başarılı bir çok öğrencinin de eğitim almak için tercihi olmuştur.

%4 işsizlik oranı ile özellikle lisans ve yüksek lisanstan mezun olan öğrencilerine ülke içerisinde çok uluslu şirketlerde istihdam sağlaması, bir çok dünya ülkesine göre oldukça yüksek olan yaşam standartları ve ekonomik özgürlük tercih edilme sebebi olmuştur.

Her yıl dünyanın en hatırı sayılır kurumları tarafından hazırlanan dünya üniversite sıralamalarında ilk 250 de İrlandalı 3 üniversite yer almaktadır, Türkiye’ den ise hiç bir üniversite bu sıralamaya henüz girememiştir. Türkiye ile kıyas edildiğinde akademik kalite, eğitim yatırımları, akademik kariyer, eğitim sonrası fırsatlar olarak İrlanda Türkiye’ nin çok ilerisinde yer almaktadır.

İrlanda’ daki yüksek eğitim kurumlarını kategorilerine göre aşağıda bulabilirsiniz. Sadece akademik kurum açmak ve öğrenci istihdam etmekten ziyade her akademik kuruma bir misyon yükleyerek ülkenin kalkınması için belirlenmiş hedefleri vizyon edinmiş kurumlardır. Bu noktada özellikle başvuru yaparken ve bölüm seçerken eğitim sonrası hedefler de bölüm ve eğitim kadar ön plana çıkmaktadır. İrlanda eğitim sisteminde pratik ve uygulamalı bilimler eğitimleriyle piyasada başarılı bir çalışan ya da akademik performans geliştirmeleriyle iyi bir akademisyen olmanız hedeflenir.

Burada tercihlerinizi kurumların eğitime yaptıkları yatırım, kampüs olanakları gibi bir çok farklı etkene göre belirleyebilirsiniz.

Griffith College Dublin

Institute of Technology Carlow

University College Dublin

Trinity College Dublin

Technological University Dublin (TU Dublin)

Maynooth University

NUI Galway

University of Limerick

Menü