İrlanda’da Yaşam

İrlanda son dönemde yıldızı parlayan ülkeler sıralamasında ön sıralarda yer alıyor. Peki bu kadar popüler olan bu ülkede yaşam nasıl?

İrlanda’da Konuşulan Dil

İrlanda, resmi dili İngilizce olan ülkeler arasındadır. Hatta çoğu ülkenin aksine çok duru ve biz Türkler için kolay anlaşılabilecek bir aksana sahiptir. İrlanda’da bir başka konuşulan dil ise İrlandaca’dır. Ancak gençler arasında pek bilinmediğinden bu dilin konuşulma oranı çok azdır. Bu durum ingilizce öğrenmek isteyen insanların ilgisini çekmekte. Sonuçta bir dil en iyi konuşulduğu ülkede öğrenilir. Onlar da bu İngilizceyi hayatlarının her anında aktif bir şekilde kullanıyor!

İrlandalılar Nasıl?

İrlandalılar dünyanın en mutlu insanları arasında yer alan oldukça sıcakkanlı insanlardır. Dünyanın en güvenilir ülkelerinden biri olan İrlanda’da insanlar otobüse günaydın diyerek biner, yolda yalnız olduğunuzu fark ettiklerinde ise yanınıza gelip neden yalnız olduğunuzu sorabilirler, hatta yolda onlara çarpsanız dönüp hemen özür dilerler. Anlayacağınız onlar son derece kibar ve sıcakkanlı insanlardır.
Son olarak Türk olduğunuzu söylediğinizde sırf Türk olduğunuz için size duyulan sempatiyi iliklerinize kadar hissedeceksiniz. Milyonlarca insanın hayatını kaybettiği “Büyük Kıtlık” karşısında Osmanlı’nın yaptığı yardım nedeniyle özellikle geçmişini bilen İrlandalıların ciddi bir Türk sempatisi mevcut. Bu konuyla ilgili detaylı yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

İrlanda’da Eğlence

İrlandalılar neşeli olma özelliklerini eğlence kültürlerine de yansıtmışlardır. Onların eğlence kültürünün önemli bir kısmı pub kültürü ile doğru orantılıdır. İçki kültürü oldukça gelişmiş olan ülkede insanlar publarda bir arada sevdikleriyle vakit geçirmeyi, şarkı söyleyip dans etmeyi çok seviyorlar. Ancak söz konusu İrlandalılar ise; publar yetersiz kalır. Onlar sadece publarda değil İrlanda sokaklarında da diledikleri gibi dans edebilir sokak müziği yapabilirler. Siz de bu mutlu ve eğlenceli insanlara katılarak mutluluklarına eşlik edebilirsiniz!

Sokak demişken rengarenk sokaklarda düzenledikleri ve her biri birbirinden güzel festivallerini unutmamak gerekir. Festivallerinde de oldukça renkli ve neşeliler. “Dublin writer week” ve “ Saint Patric’s Day” gibi birçok festivale ev sahipliği yapıyorlar.
Festivallerin dışında Christmas, cadılar bayramı gibi özel ve anlamlı pek çok özel günleri daha vardır. Bu günler de de eğlenmek için düzenledikleri pek çok kutlama gösterisine de şahit olabilir hatta bir parçası olabilirsiniz.

 

İrlanda’da Yaşam 

Okyanusa kıyısı olan bu ada ülkesinde hava genellikle yağışlı ve nemlidir. Ada ülkesi olduğundan ve yağış miktarı fazla olduğundan yeşil ile mavinin birbiriyle dans ettiği muhteşem manzaralara ev sahipliği yapmaktadır.
Bu özellik sinema sektörünün gözünden kaçmamış olacak ki İrlanda’nın muhteşem manzarasını kullanıldığı dünyaca ünlü pek çok yapıma imza atılmıştır. “Game of Thorenes”, “Merlin”, “Braveheart” ve “Vikings” ünlü pek çok dizi ve film örnek verilebilir.

İrlanda’da Yaşam Masrafları

Bir ülkenin yaşam şartı denilince akla ilk gelen konulardan bir diğeri ise ekonomik durumudur. Konu bu olunca akla ilk gelen soru ise; ”Yaşam ucuz mu?” sorusu olacaktır. Bu konu hakkında verilecek en güzel örneği sizler için tecrübe ettik. 2 danışman arkadaşımız bir markete giderek, 1 haftalık mutfak alışverişi yaptı ve sizler için bunu kayıt altına aldık. Bir haftalık market alışverişi ne kadar tutar? diye merak ediyorsanız sizler için hazırladığımız ilgili videomuza göz atabilirsiniz!

 

Eğitim almaya giden herkesin diğer ortak sorunu ise konaklama. Konaklama genellikle aile yanı veya öğrenci yurdu şeklinde olsa da zaman zaman öğrenciler paylaşımlı evleri de tercih edebiliyorlar. Konu ile detaylı bilgiye buradanulaşabilirsiniz.

İrlanda’da Yemek Kültürü

Ada ülkesi olmasından kaynaklı deniz ürünlerinin bolca yer aldığı bir mutfak yapısına sahiptir İrlanda mutfağı. Ancak deniz ürünlerinin yanında sebzelerle zenginleştirilmiş et yemeklerine de bolca yer verirler. İrlanda mutfağının en önemli sebzesi olarak patates örnek verilebilir. Neredeyse her yemeğin içinde veya yanında patates görmek mümkün.
Ancak özellikle Dublin’de şehrin kozmopolit yapısından dolayı olsa gerek Avrupa ve Türk mutfağına sahip restoran ve kafeler bulmakta mümkündür.

İrlanda’nın Önemli Şehirleri

-Dublin

İrlanda’nın başkenti olan Dublin, nüfusun büyük bir kısmına ev sahipliği yapmakta ve İrlanda’nın en gelişmiş şehridir. Özellikle son dönemde Google, Twitter, Facebook ve Yahoo gibi önemli bilişim şirketlerinin idari ofisinin İrlanda’ya taşınması ile bilişim ve teknoloji açısından önemli bir merkez haline gelmiştir. Başkent olmasının ve nüfusun fazla olması nedeniyle turizmin ve finansın kalbinin burada attığından söz etmek mümkün.

-Cork

İrlanda’nın en büyük ikinci şehridir. Nehir kenarında kurulan bu şehir son dönemde ciddi bir gelişme göstermiştir. Tarihi yapıları ile dikkat çeken bu şehir, öğrenciler için hem uygun dil okullarına ev sahipliği yapmakta hemde yerel kültürün daha çok hissedildiği bir alan sunmaktadır.

-Galway

İrlanda’nın batı kıyısında konumlanan şehir, renkli ve farklı mimarisiyle dikkat çekerek turistlerin uğrak yerlerinden biri olmayı başarmıştır. İrlanda’ya dil eğitimi almaya gelen öğrencileri de başarıyla ağırlamaktadır. Özellikle tarihi ve sakin kültürel dokuyu sevenlerin tercih ettiği bir şehirdir Galway.

-Bray

Dublin’e oldukça yakın olan Bray kasabası, başkentin kalabalık ve hareketli yaşamının aksine sakin bir hayata ev sahipliği yapmaktadır. 32.600’ lük nüfusuyla İrlanda’nın bir kıyı kentidir. Dublin şehir merkezine trenle yaklaşık 30-35 dakika mesafede bulunur. Bu alanda hem nüfus hem de iş olanakları azdır.

-Limerick

İrlanda’nın en büyük 4.şehridir ve nehir üzerine kurulan bir şehirdir. Dil okulu fiyatları açısından Dublin ile arasında pek fark olmasada Limerick şehrinin en önemli özelliği yurt özelliğinin çok daha ucuz olması. Bu nedenle Limerick şehrine Work and Study için gidecek olan öğrencinin kaldığı süre boyunca konaklama fiyatını yarı yarıya azaltacağı anlamına gelir. Böylece part-time çalışarak kazandığı ücretini olduğu gibi konaklamaya vermesi gerekmez. Üstelik Griffith Collegue’ın Limerick’te bulunan binası da mevcuttur.

Neden İrlanda?

“Eğer hala neden İrlanda ?” diyorsanız. İrlanda’da dil eğitimi almaya karar veren öğrencimizin penceresinden İrlanda’da dil eğitimi ve İrlanda’da yaşam konulu videomuzu izleyebilirsiniz!

Menü