İrlanda Ekonomisi

İrlanda para birimi Euro’dur. İrlanda ekonomisinde daha çok bilişim sistemleri ağır basmaktadır. Facebook , Google , Twitter  , Aplle , IBM gibi Dünya devi olan bilişim şirketlerinin İrlanda’da ofisleri bulunmaktadır. İrlanda , kişi başına düşen gelir sıralamasında Dünya’da 5. sıradadır. Ayrıca 2005 yılında The Economist dergisinin yaptığı araştırmada en iyi yaşam kalitesine sahip olan ülke olarak belirlenmiştir. 1995-2007 yılları arasında yüksek büyüme oranları ile İrlanda Kelt Kaplanı olarak anılmıştır. Kelt Kaplanı terimi doğrudan yabancı yatırımları ile İrlanda’nın hızlı ekonomik büyümesi için kullanılan bir terimdir.İrlanda ekonomisi, 1995 yılından 2000 yılına kadar  ortalama %9.4 oranında büyümüştür.2000'li yıllarda ise yılda ortalama %5.9 oranında büyümüş olup 2008 yılında başlayan ekonomik kriz ile birlikte durgunluk yaşamıştır. Ancak günümüzde bu krizin etkileri azalmış ve İrlanda Ekonomisi toparlanmıştır.

 

İrlanda İklimi

İrlanda ılıman  deniz iklimine sahiptir. Atlas Okyanusu’ndan gelen nemli rüzgarlardan dolayı İrlanda yıl boyunca yağış almaktadır. Yazları genel anlamda serin geçmektedir. Karadeniz Bölgesi iklimi ile İrlanda iklimi nispeten benzerdir.  Ancak tabiki bunu yalnızca aklınızda canlandırmanız için söyleyebiliriz. İrlanda yılın her mevsiminde sürekli yağış alır ve soğuktur. Hava sıcaklıkları kış ve yaz aylarında çok farklı değildir. İrlanda’da yaz aylarını Türkiye’deki ilk bahar başlangıcı ya da sonbahar havasına benzetebiliriz.Temmuz ayında İrlanda hava sıcaklığı güneyde 16° ile kuzeyde 14° arasında değişir. İrlanda’da kış mevsimi ise nispeten sıcaktır. Ocak ayında sıcaklık değerleri  4° ile 7° arasındadır. İrlanda yılın her döneminde yağış aldığı için ülkenin tamamı yeşilliktir. İrlanda’ya geldiğinizde kendinizi adeta kartpostalların içinde gibi hissedebilirsiniz .  İrlanda’nın her yeri yeşillikler , nehirler ve denizlerle kaplıdır. Avrupa’daki bir çok ülkeye nispeten İrlanda doğal güzelliğini kaybetmemiştir.  İrlanda’nın  yaklaşık yüzde sekseninde yılda ortalama 762 ile 1270 mm arasında yağış görülür. İrlanda’da çoğu günler sis tabakasıyla kaplı geçer.Ancak yaz dönemlerinde İrlanda’ya gelirseniz bir kaç gün üst üste havayı güneşli yakalayabilirsiniz.

İrlanda’da yağışlar bazı günlerde yoğun , bazı günlerde ise çiseleyerek yağmaktadır. Çiseleyen yağışlarda neredeyse ıslandığınızı hissetmezsiniz. Güneş açtığında ise adeta hiç yağmur yağmamış gibi günü geçirebilirsiniz. Rüzgarların etkisiyle anlık yağışlar oluşabilmektedir. İrlanda’da dışarıya çıkarken yanınıza hem şemsiye hem de güneş gözlüğünüzü almanızda fayda var . 

 

İrlanda İnsanları

İrlanda’ya gelmeden önce en çok merak edilen şeylerden biri de İrlanda insanlarıdır. Yurt dışına dil eğitimi için çıktığınızda muhattap olacağınız insanlar çok önemlidir. İngilizce konuşulan bir ülkede İngilizce öğrenmek için her şeyden önce oradaki halkla konuşmanız gerekir. Yurt dışına İngilizce dil eğitimi almak için Malta’da dil okuluna giden öğrencilerin bir çoğu pratik yapamamaktadır. Çünkü Malta Halkı öğrencilerle dil pratiği yapmamaktadır. Bu da sizin eğitim kalitenizi düşürmektedir. Başka bir örnek verecek olursak  , İngiltere’ye İngilizce dil eğitimi için giden öğrenciler İngilizlerin soğuk olmalarından şikayetçidirler. Ancak İrlanda’da durum bunlardan farklıdır. İrlanda Halkı oldukça cana yakındır. İngilizce’yi yalnızca derdinizi çok az anlatacak kadar bilseniz bile İrlanda’daki insanlar ile anlaşabilirsiniz. İrlandalı’lar sizi büyük bir sabırla dinleyip , yardımcı olacaklardır.

Ayrıca Osmanlı Devleti İrlanda’ya kıtlık yıllarında yardım gönderdiği için İrlanda’lılar Türk Halkı’na karşı sempati duyarlar . Zaten İrlanda’lı insanlara Türk olduğunuzu söylediğinizde mutlaka Türkler ile ilgili olumlu bir şey söyleyeceklerdir. 

İrlanda’da yaşayan insanların bir çoğu daha önce Türkiye’yi ziyaret etmiş kişilerdir. Çünkü İrlanda ve Türkiye uçakla kısa mesafede gidilebilmektedir . Bu yüzden İrlanda’da yaşayan insanlar Türk Kültürü’nü bilmektedirler.

İrlanda’ya geldiğinizde dışarıya yalnız çıkmaktan çekinmeyin . Mutlaka gittiğiniz yerlerde yalnız olduğunuzu gören İrlandalılar sizinle konuşacaktır. 

Kısacası İrlanda , yalnızca doğası , İngilizce konuşulması ile değil , İrlanda’nın cana yakın halkı ile de tercih sebebidir.

 

İrlanda Tarihi

İrlanda’nın İlk Çağları

İrlandalıların atası olan Keltlerin İrlanda Adası’na demir çağı sırasında yerleştşkleri düşünülmektedir. Bu dönemde Romalılar İrlanda’ya Hiberniya adını vermişlerdir.

İrlanda’ya Hristiyanlık 5.yy’da ulaşmıştır. Saint Patrick ve Palladıus 430’lu yıllarda gelerek Hristiyanlığı yaymaya başlamışlar ve Latin Alfabesini adaya getirmişlerdir. 

Günümüzde ise İrlandalılar Saint Patrick ‘i İrlanda'nın koruyucu azizi olarak kabul etmişlerdir.

Bu yüzden her yıl 17 Mart İrlandalılar tarafından Saint Patrick günü olarak kutlanır.

İrlanda 800’lü yıllarda Vikinglerin akına uğramıştır. Vikingler 840 yılında İrlanda kıyılarında yerleşim yeri kurmuşlardır. Ancak adayı tamamen ele geçirememişler ve 11.yy da etkileri ortadan kalkmıştır.

Sonraki zamanlarda İrlanda Normanlar tarafından işgal edilmiştir. Bu dönemde İngiltere de Normanlar tarafından yönetilmekteydi. Norman kökenli İngiltere Kralı 2.Henry İrlanda’yı ele geçirerek oğlu John’a vermiştir.

14.yy’da ise İngiltere etkisi azalarak Kelt Kültürü ve İrlandaca yeniden ön plana çıkmıştır.

 

Protestanlık ve İrlanda

1532 yılında İngiltere kralı VIII. Henry Protestanlığı kabûl etmiştir. Bu durum İrlanda'nın kaderini tamamen değiştirmiştir. İngilizler, Galliler ve İskoçlar Protestan olmalarına rağmen İrlandalıların çoğu Katolik kilisesine bağlı kalmışlardır. Günümüze kadar bu durum  devam etmekte ve Kuzey İrlanda'daki mezhep kavgasının temelini oluşturmaktadır. I. Elizabeth ve I. James döneminde İrlanda tamamen İngiltere'nin hâkimiyeti altına girmiştir. 

Birleşik Krallık Dönemi

Birleşik Krallığın kurulmasındaki amaçlardan biri İrlandalı Katoliklerin dinî özgürlüklerinin tanınmasıydı . Fakat III. George  buna izin vermemiştir. 1845-1849 yılları arasında İrlanda tarihi İrlanda Patates Kıtlığı'nı yaşamıştır.Bu dönemde açlık yüzünden milyonlarca İrlandalı ABD ve diğer ülkelere göç etmişlerdir.Bu kıtlık o kadar etki yapmıştır ki İrlanda'nın nüfusu 8 milyondan 4,5 milyona inmiştir. 

 

Kıtlık ve Osmanlı Yardımı

Bu dönemde Osmanlı İmparatorluğu’nun başında olan Sultan Abdülmecid beş gemisi dolu malzeme yollamıştır. Gönderilen yardımlar Drogheda limanı’na boşaltılmıştır.  

Osmanlı’nın bu davranışı o dönemde bir çok kişiyi ölümden kurtarmıştır. Bu yüzden İrlanda halkı Türklere karşı sempati duyar. 

Hatta Drogheda takımının ambleminde ay ve yıldız bulunur.

Yine aynı şehirde Türk gemicilerinin kaldığı eski belediye binasında şükran plaketi çakılıdır. Günümüzde bu bina Westcourt Oteli’dir .

 

Bağımsız İrlanda Cumhuriyeti

1916 Nisan ayında  Paskalya Ayaklanması'nın ardından gelen baskı döneminde, İrlandalı gönüllüler IRA  çatısı altında örgütlenerek Britanyalılar'a karşı bir savaşa giriştiler.Bu dönemde İngiliz başbakanı David Lloyd George biri Kuzey İrlanda, diğeri Güney İrlanda için olmak üzere iki parlamento kurarak kontrolü elinde tutmaya çalışmıştır.Fakat Katolik Güney İrlanda, İngilizlere ödün vermedi. Bunun üzerine İngiliz başbakanı Lloyd George İrlandalılarla  barış yaptı. Anlaşmaya göre Güney İrlanda uygulamada İrlanda Bağımsız Devleti adıyla bağımsızlığını kazandı (6 Aralık 1921, İngiltere-İrlanda Anlaşması). Kuzey İrlanda ise Birleşik Krallık'a bağlı kaldı.

II. Dünya Savaşı'nda İrlanda taraf tutmadı. 1948'de De Valera seçimleri kaybetmiştir. Bunun üzerine 1949'da İrlanda Cumhuriyeti ilan edildi.

 

Limerick

İrlanda’nın 4. büyük şehri olan Limerick İrlanda’nın ortasında bulunmaktadır. King John’s Castle, Hunt Museum, The Limerick City Museum, St. Mary’s Cathedral, Limerick City gallry of Art ve Belltable

Arts Centre Limerick’te görülmesi gereken yerler arasındadır.

 

Galway

Bu sevimli şehir İrlanda’da nın batı kıyısında bulunur.  İrlanda’daki en kalabalık 3.şehirdir. 

Galway bir çok etkinliğe ev sahipliği yaptığı için İrlanda’nın Kültürel Kalbi olarak anılmaktadır. 

2007 yılında Dünya’nın en seksi 8 şehrinden biri olarak gösterilmiştir. Genç nufüs oldukça fazla olduğu için şehir hareketli bir hayata sahiptir.

Bir çok festivale ev sahipliği yapar . Galway Arts Festival, The Cuirt International Festival of Literature, Galway Races, Galway Early Music Festival, Galway Comedy Festival, Galway Garden Festival, Little Havana Festival, Galway Science and Technology Festival ve Baffle Poetry Festival  bunlardan yalnızca bazılarıdır.

Galway ‘ e direk ulaşım sağlamak isterseniz şehirde hava alanı bulunur. 

Şehir deniz kenarında bulunduğu için doğa yürüyüşleri yapmak için oldukça güzel bir seçim. Aynı zamanda merkezde bulunan nehrin kenarında gezerken kuğuları görebilirsiniz. Geceleri dışarı çıktığınızda oldukça canlı ve eğlenceli olduğunu görebilirsiniz. 

Cliffs Of Moher 

Galway’de gezilecek en güzel yerlerden biri Cliffs Of Moher’dir. Harry Potter Melez Prens filmi ve bir çok filme ev sahipliği yapmıştır. Ayrıca Dünya üzerinde kesinlikle gezilip görülmesi gereken yerler arasında bulunmaktadır .

 

 

İrlanda'nın Dublin'den sonra en büyük ikinci şehri olan Cork'u tanıyalım. 

 

İrlanda'nın başkenti Dublin'i keşfetmeye ne dersiniz? Dublin'de gezip görülecek yerler, üniversiteler ve şirketleri burada bulabilirsiniz. 

İLETİŞİM

 
Dublin Ofisi (Merkez)
Adres: 23 Marlborough St,
Dublin 1, Ireland
bilgi@egitimirlanda.com
00 353 892 23 6605
00 353 899 72 2069
00 353 863 11 3004

 


İstanbul Ofisi
Adres: Mecidiyeköy Mahallesi, Şehit Ahmet Sokak
Mecidiyeköy İş Merkezi K:8/96 Şişli
bilgi@egitimirlanda.com
0 850 532 9 353
00 90 541 789 13 53 (Whatsapp)

00 90 541 357 33 53 (Whatsapp)

 


İzmir Ofisi
Adres: Konak Pier Karşısı, Cumhuriyet Bulvarı
Cumhuriyet İş Merkezi, Kat:6, No:609
Konak/ İzmir
bilgi@egitimirlanda.com
0 850 532 9 353
00 90 531 338 6984 (Whatsapp)

Eğitim İrlanda, 2010 ylından bu yana İrlanda'da hizmet veren İrlanda'da ofisi bulunan TEK TÜRK DANIŞMANLIK ŞİRKETİDİR.  Tüm kadromuz bizzat İrlanda'da eğitim görmüş ve SADECE İrlanda üzerine profesyonelleşmiş tecrübeli danışmanlardan oluşmaktadır.